Bilindiği üzere Kanada, İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki anadili olan nadir ülkelerden biridir. Günümüz rakamlarına göre Kanada’da yaklaşık 7.2 milyon Kanadalı Fransızcayı anadili olarak kullanmaktadır. Bu rakamla birlikte, Kanada’nın tarihi ve kültürel yapısı da dikkate alındığında, Kanada hükümetinin Fransızca dil kullanımına ve bunun yaygınlaşmasına uygun politikalara oldukça önem verdiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle Fransızca bilmek, Kanada içerisinde halihazırda yaşayanlar için birtakım avantajlar sağlarken aynı zamanda göçmenlik planları yapan kişiler için de büyük avantajlar sağlıyor.

Fransızca ve göçmenlik denilince her ne kadar akıllara ilk olarak Quebec eyaleti ve buradaki göçmenlik fırsatları gelse de Quebec dışında yaşamak isteyen göçmen adayları için farklı alternatifler mümkün. Biz de bu yazımızda Fransızca dil yeterliliğine sahip göçmen adaylarının Quebec eyaleti dışındaki alternatiflerini ve Fransızca bilmenin Express Entry’de sağlayacağı avantajları sizinle paylaşmak istedik.

Express Entry sistemi puanlamaya dayalı bir sistem olup, puanlama sistemindeki ana unsurlar yaş, yabancı dil seviyesi, eğitim seviyesi, Kanada dışı/içi iş tecrübesi ve adaptasyon gibi faktörlerdir. Bu kriterlerden yabancı dil seviyesi ise Kanada’nın iki resmi dili olan İngilizce ve Fransızca olarak iki kategoriye ayrılır. Eğer hem İngilizce hem de Fransızca dil bilgisine sahipseniz, dil yeterliliğinizi kanıtlayarak göçmenlik başvurusunda bulunmanız size önemli avantajlar sağlayacaktır. Öyle ki, İngilizce ve Fransızcadan kendinizi en güçlü hissettiğiniz ve en yüksek puanları aldığınız dili seçerek birinci ‘offical language’ alanında kullanmanız, diğerini ise ‘second offical language’ olarak seçmeniz Express Entry’de 62 puana kadar ek puan almanızı sağlayabilir.

Diğer taraftan burada bahsettiğimiz, başlangıç seviyesinde Fransızca bilgisi olmayıp, en azından CLB 7 seviyesinde yani TEF Canada için; Speaking: 310 – 348, Listening: 249 – 279, Reading: 207 – 232, Writing: 310 – 348 seviyesinde bir puan aralığıdır. Bugüne kadarki deneyimlerimize göre bu puanların hayatının bir döneminde Fransızca dilinde eğitim almış kişiler için ulaşılabilir puanlar olduğunu söyleyebiliriz.

Express Entry için konuyu bir örnekle açıklayacak olursak, Deniz 28 yaşında, liseyi bir Fransız lisesinde bitirmiş, 4 yıllık üniversite mezunu, Türkiye’de 3 yıl iş deneyimine sahip, IELTS: Listening: 8, Reading: 7, Speaking: 7, Writing: 7 seviyesinde İngilizce bilgisi olan ve ayrıca Fransızca TEF Canada’dan Speaking: 310 – 348, Listening: 249 – 279, Reading: 207 – 232, Writing: 310 – 348 yani CLB 7 seviyesinde Fransızca bilgisine sahip bir göçmen adayı. Bu durumda kalıcı oturum iznini alarak Kanada’ya gelebilmesi için dahil olacağı Express Entry havuzunda puanı 491 olacaktır. Oysaki, Deniz ile aynı özelliklere sahip ancak Fransızca bilgisi olmayan bir diğer göçmen adayının puanı sadece 429 olabilecektir. Yani arada 62 puan gibi büyük bir avantajdan bahsetmekteyiz.

FRANSIZCA BİLEN GÖÇMEN ADAYLARI İÇİN EYALET ADAY PROGRAMLARI

Ontario Express Entry French-Speaking Skilled Worker Stream

Fransızca bilmenin Express Entry havuzunda puan arttırmanın dışında, Quebec dışında yaşamak isteyen göçmen adayları için eyaletlerin Provincial Nominee denilen eyalet aday programları için de avantajlar sağladığını söylemek yerinde olur. Buna en güzel örnek, Kanada’nın en çok tercih edilen eyaleti Ontario’nun Fransızca dil bilgisine sahip göçmen adayları için uygulamakta olduğu ‘French-Speaking Skilled Worker’ eyalet programı diyebiliriz. Bu eyalet programı Express Entry sistemine entegre şekilde göçmen kabul eden bir sisteme sahiptir. Sistem uyarınca halihazırda Express Entry havuzunda profili bulunan ve CLB 7 seviyesinde Fransızca dil bilgisine sahip olan göçmen adayları, programın diğer koşullarını da sağladıkları takdirde eyalet tarafından havuzdan seçilerek ‘Notification of interest’ yani adaylık başvurusuna davet alırlar. Bu belge ile Express Entry profilinize 600 puan eklenir ve bu durum neredeyse havuzdan kesin olarak seçilmenizi yani kalıcı oturum izni başvurusu yapma şansınızı kesinleştirecek puana ulaşmanız anlamına gelir.

New Brunswick Strategic Initiative for French-Speaking Immigrants

New Brunswick, resmi olarak, Kanada’nın ‘bilingual’ yani Fransızca ve İngilizce’nin aynı anda ana dil olarak kullanıldığı tek eyaleti olma özelliğine sahiptir. Eyalette Fransızca, İngilizce veya her iki dili birden kullanarak yaşamak ve çalışmak mümkündür. Kamu servisleri ile eğitim de dahil olmak üzere birçok devlet hizmeti hem İngilizce hem de Fransızca olarak sağlanır. Bütün bu özellikleri nedeniyle New Brunswick, Fransızca bilen göçmen adayları için Strategic Initiative for French-Speakers isimli eyalet programı ile göçmen kabul etmektedir.

Söz konusu program için gerekli şartlar:

– ‘Selection factor’adı verilen yaş, eğitim seviyesi, Fransızca dil bilgisi seviyesi, iş tecrübesi ve adaptasyon kriterleri üzerinden toplamda 65 puan ve üzerini almış olmak,

– 19-55 yaşları arasında olmak,

– En az CLB 5 seviyesinde Fransızca dil bilgisine sahip olmak,

– ‘Settlement plan’ denilen; eyalete yerleşmeye dair süreçlerinizi, sosyal ve ekonomik açıdan nasıl entegre olacağınızı açıklayan bir plan sunmak,

-Başvuru tarihinden önceki 12 ay içerisinde New Brunswick’e yapılmış olan minimum 5 günlük keşif ziyareti, herhangi bir NOC kodunda iş teklifinizin bulunması veya direkt olarak New Brunswick’ten davet almış olma seçeneklerinden size uygun herhangi bir tanesini kanıtlayarak bağlantınızı göstermeniz,

– New Brunswick eyaletinde yaşama niyetinde olmanız.

Bu program Express Entry ile entegre değildir. Bu nedenle şartları sağlayan adayların ilk aşama olarak ‘Expression of Interest’ ismi verilen başvuruyu yapmaları ve New Brunswick eyalet programına dahil olmak istediklerini belirtmeleri gerekir. Gerekli şartları taşıyan adaylara eyalet tarafından ‘ITA (invitation to apply) ’yani adaylığa başvuru daveti gönderilir.

Programın tüm detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.welcomenb.ca/content/dam/wel-bien/pdf/strategic_initiative_guide-e.pdf

Temporary Resident to Permanent Resident Pathway (TR to PR)

2021 yılında Kanada Göçmenlik Bakanlığı halihazırda ülke içerisinde bulunan göçmen adayları için kısa süre ile sınırladığı ‘Temporary Resident to Permanent Resident Pathway’ isimli geçici bir kamu politikası programı gerçekleştirdi. Söz konusu programlardan bir tanesi Fransızca dil bilgisine sahip göçmen adayları içindi ve programın türüne göre CLB 4 ya da CLB 5 seviyesinde Fransızca yeterliliğinin kanıtlanması istendi. French Speaking Stream adı verilen bu program ile üç ayrı kategoride 7 bin üzerinde Fransızca dil yeterliliğine sahip göçmen adayı kalıcı oturum izni almaya hak kazandı. Kanada Göçmenlik Bakanlığı bu sene açıklamış olduğu Göç Seviyeleri Planı uyarınca geçici kamu politikaları kapsamında 40,000 kişilik göçmen kontenjanı ayırdığını belirtti. Henüz zamanı ve koşulları belirlenmiş olmasa da bu sene de geçen seneki gibi bir geçici programın açıklanması söz konusu olacak ve bu program kategorilerinden birisinin yine Fransızca dil bilgisine sahip göçmen adayları olmasını beklemekteyiz.

***

Özelliklerinizin Kanada göçmenlik programları şartlarına uygunluğunu öğrenmek için https://northernpathways.ca web sitemizde bulunan ön değerlendirme formunu doldurabilirsiniz

Yorum bırak