Eşit haklar için verilen mücadele hiçbir zaman kolay olmadı, kimi zaman kaybedildi kimi zaman zaferle sonuçlandı. Kadınlar dünya nüfusunun yarısını oluşturuyor olsa da seslerini duyurabilmek için pek çok engel aşmaları gerekti. Hatta burada Kanada’da bile kadınlar kendilerini kabul ettirebilmek adına yorucu bir yolculuktan geçtiler.

Bu kadınlar gününde sadece kendi için değil tüm kadınlar için sembol hale gelmiş, değişimin simgesi olmuş ve tarihte bir şeyleri değiştirmeyi başarmış öncü kadınları anacağız. Bu liste epey uzun bir liste elbette ama biz bugün Kanada’nın tarihteki 8 önemli ve değişime öncü kadınından bahsedeceğiz.

Viola Desmond

Encyclopedia Britannica

Bir iş kadını ve aynı zamanda akıl hocası olan Viola Desmond 1946 yılında Nova Scotia’daki Roseland Tiyatrosunun “beyazlar” için ayrılan bölümünden ayrılmayı reddettikten sonra tutuklanmış ve yasal bir temsilcisi olmadan mahkemeye çıkarılmıştı. Ancak siyahi topluluğun güçlü duruşu ve desteğiyle Desmond’un davası Kanada’daki ırksal ayrımcılığın karşısında bir sembol halini aldı. Şimdiyse Viola Desmond Kanada’nın 10 dolarlık banknotlarında yer alıyor ve anılıyor.

Elizabeth Bagshaw

Canadian Medical Hall Of Fame

Elizabeth Bagshaw, kadınların tıp alanında yer almasına izin vermeyen bir dönemde yaşamış olsa da yine de doktor olabilmek için tıp okuluna katıldı. Toronto’nun Kadın Tıp Okulu’ndan mezun olduktan sonra Hamilton’a taşınan Bagshaw Kanada’nın ilk (tamamen yasadışı) doğum kontrol kliniğinde çalışmaya başladı. Kadınların vücutlarıyla ilgili karar ve söz hakkına sadece kendilerinin sahip olduğunu savunmasının yanı sıra Kanada Tıp Kadınları Federasyonunu kurdu. Bu oluşum sayesinde kendisini örnek alan pek çok kadına ilham oldu ve yol gösterdi.

Dr Roberta Bondar

Birçok ünvana sahip olan Dr Roberta Bondar, Kanada’nın ilk kadın astronotu ve aynı zamanda dünyanın ilk uzaya giden nöroloğuydu. 1992’de uzay macerasının başladığı ilk günden beri tüm hayatını insanları sanat ve fotoğrafçılık yoluyla çevre hakkında eğitmeye adadı. Ayrıca bu uğurda kitaplar yayınladı ve kar amacı gütmeyen bir dernek bile kurdu.

Mary Two–Axe Earley

NFB Blog

Kadın hakları hareketi sırasında canla başla mücadele veren yerli bir kadın olan Two-Axe Earley kariyeri boyunca da pek çok başarıya imza attı. En önemlileri de, hükümetin yerli kadınlara ayrımcılık yapan her türlü yasayı kaldırmasını sağlaması, Kanada’da kadın hakları ve eşitlik adına yaptığı katkılardan dolayı Genel Vali’den ödül alması ve Toronto’daki York Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmiş olması.

Thérèse Casgrain

The Canadian Encyclopedia

Radyo sunucusu feminist ikon Casgrain Kanada’da siyasi bir partinin lideri seçilen ilk kadındı. Quebec’te kadınların seçme hakkı kampanyasına öncülük etmesiyle tanınan Thérèse Casgrain, kadınlara eyalet çapında seçme hakkı verilmesinde büyük bir rol oynadı.

Mary Shadd Cary

Biography.com

Kanada’nın ilk siyahı kadın gazete yayıncısı olan Mary Shadd Cary, Delaware’de doğdu ancak daha sonra öğretmenlik yapmak için Kanada’nın batısına taşındı. Windsor, Ontario’ya yerleştikten sonra ırksal ayrımcılığın olmadığı, herkese açık bir okul kurdu. Eğitim sisteminde ırk eşitliği için mücadele etti ve Kanada’ya göçü teşvik etmek için bir gazete yayınlamaya başladı.

Kim Campbell

kimcampbell.com

Kanada’nın ilk ve tek kadın başbakanı (1993) olan Campbell siyasi kariyerinin tamamını önüne çıkan engelleri yıkarak geçirdi. Yalnızca 132 gün görevde kaldıktan sonra istifa eden Kim Campbell, kadın hakları da dahil pek çok mesele adına mücadele etti ve etmeye de devam ediyor.

Justice Bertha Wilson

Supreme Court of Canada

1954’te Kanada’ya göç ettikten sonra Wilson, Kanada Yüksek Mahkemesi’ne atanan ilk kadın oldu. Ayrımcılık, evlilik mülkiyeti ve çocuk velayeti dahil her konuya insancıl yaklaşımıyla bilinen Justice Bertha Wilson cinsiyeti, etnik kökeni veya statüsü ne olursa olsun herkesin haklarını savundu.

 

Tarihi değiştiren bu kadınlara sonsuz teşekkür ediyoruz, onlar bugün bu noktaya gelinmesi için büyük mücadeleler verdiler. Hem tarihteki bu değerli isimlerin hem de bu dünyayı güzelleştiren tüm kadınların Kadınlar Gününü kutluyoruz.

Kaynak: Curiocity

Yorum bırak