Kanada karşı karşıya olduğu yaşlanan nüfus ve azalan doğum oranı problemi nedeniyle göçü en önemli öncelikleri arasında görmeye devam ediyor. Göç, pandeminin sistem üzerinde kısa vadeli yarattığı zorluklara rağmen, ülkenin uzun vadeli ekonomik büyümesini sağlama stratejisinin önemli bir öğesi.

14 Şubat 2022’de Kanada Göçmenlik Bakanlığı (IRCC), Kanada Hükümeti’nin 2022-2024 Göç Seviyeleri Planı ile ilgili ayrıntıları yayınladı. Yeni plana göre, Hükümet bu yıl 431,645 yeni göçmene kapılarını açmayı hedefliyor. Buna ek olarak, 2023’te 447,055, 2024’te ise 451,000 yeni göçmen kabul edilecek. Geçtiğimiz yıl da, Kanada rekor sayıda göçmen kabul etti ve 400 bini aşkın kişiye kalıcı oturma izni verildi.

 2022’de FSW ve CEC adayları için Express Entry çekilişi bekleyebilir miyiz?

 

Yeni Göç Seviyeleri Planının açıklanmasıyla, Kanada Göçmenlik Bakanlığı (IRCC) 2022’deki hedeflerini ve önceliklerini netleştirdi. Plandaki önemli bir değişiklik, Express Entry için kotanın 55,900’e düşürülmesi oldu. Bu sayı 2021’de 108,500 idi.

Bu, önümüzdeki aylarda Express Entry tüm program çekilişlerinin gerçekleştirilme olasılığının yüksek olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca, IRCC’nin geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen iç yazışmasına bakıldığında, Federal Skilled Worker (FSW) ve Canadian Experience Class (CEC) adaylarına verilen önceliğin geçici olarak düşürüldüğünü görüyoruz. IRCC, halihazırda işlem görmekte olan başvurulardaki yığılmayı ortadan kaldırmak için önceliklerini değiştirdi diyebiliriz. Aynı zamanda Eyalet Aday Programlarının (PNP) kontenjanı 83,500’e çıkarılarak eyaletlerden iş teklifi alan adaylara veya Kanada’da eğitimini tamamlayan uluslararası mezunlara daha fazla şans veriyor. Express Entry tüm program çekilişlerinin 2022’nin sonlarında veya 2023’ün başında geri dönebileceğini düşünüyoruz.

Diğer taraftan, IRCC ayrıca geçici kamu politikaları kapsamında bu yıl için 40,000 kişilik kota ayırdı. Bu da hali hazırda Kanada’da bulunan mezun ve çalışanlar için yeni bir TR2PR programı anlamına geliyor.

 Henüz detaylarını ve zamanını bilmememize rağmen Kanada’da bulunan öğrenci, mezun ve çalışanların geçerli bir dil yeterliliği sınav sonucuna sahip olmasının önemli olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

 

“Kanada 401 Bin Yeni Göçmen Alacak!” Haber Değerlendirmesi

Yorum bırak