“Enflasyonla mücadelede uzun bir yol katettik,” dedi BOC başkanı Tiff Macklem.

Kanada Merkez Bankası ana faiz oranını %4.75’e düşürerek, bankanın Mart 2020’den bu yana ilk kez faiz indirimini gerçekleştirdiğini belirtti.

Banka başkanı Tiff Macklem açılış konuşmasında, bankanın para politikasının artık eskisi kadar kısıtlayıcı olmasına gerek olmadığını ifade etti.

“Mücadelede uzun bir yol kat ettik. Ve enflasyonun iki yüzde hedefine daha da yaklaşacağına olan güvenimiz son aylarda arttı,” diye konuştu Macklem.

Ekonomistler genellikle bu hamleyi bekliyordu. Enflasyon oranı son aylarda bankanın tercih ettiği çekirdek enflasyon ölçümlerinin de ilkbahar aylarında hafiflemesiyle birlikte bankanın iki yüzde hedefine daha da yaklaşmış, Nisan ayında yüzde 2.7 olarak gerçekleşmişti.

Geçen hafta açıklanan üç aylık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verileri beklentilerin altında kaldı: ekonomi yılın ilk üç ayında %1.7 büyüdü ve bu, faiz indirimi olasılığını artırdı.

Agresif faiz artırım döngüsünün ardından, Kanada Merkez Bankası son olarak Temmuz 2023’te faiz oranını beş yüzdeye yükseltti ve bu seviyede tuttu, Çarşamba günkü indirime kadar.

Faiz oranlarını çok hızlı bir şekilde düşürmek ilerlemeyi tehlikeye atabilir: Macklem

Ancak Macklem, Kanada Merkez Bankası’nın “bir toplantıyı bir sonrakinden ayırmadan” hareket edeceğini vurguladı.

Kanadalılar, enflasyonun düşmeye devam etmesi ve bankanın enflasyonun istikrarlı bir şekilde bankanın iki yüzde hedefine yaklaştığı konusundaki güvenini sürdürmesi durumunda daha fazla faiz indirimi bekleyebilirler, Macklem dedi.

“Para politikasını, enflasyonu hedefe geri getirmek için gereğinden fazla kısıtlayıcı olmaktan daha fazla olmasını istemiyoruz. Ancak politika faiz oranımızı çok hızlı bir şekilde düşürürsek, yaptığımız ilerlemeyi tehlikeye atabiliriz,” dedi.”Küçük bir indirim, ancak büyük bir jest,” dedi Desjardins’in makro strateji başkanı ve yönetici direktörü Royce Mendes. Kanada Merkez Bankası’nın G7 merkez bankalarının ilki olarak faiz indirimine başladığını belirtti.
Birçok ev sahibinin önümüzdeki aylarda mortgage yenileyecek olması nedeniyle, “eğer banka faizleri uzun süre yüksek tutmuş olsaydı, ekonomiyi gereksiz bir resesyona itebilirdik,” diye ekledi.

“Faizleri düşürmek istiyorlar, ancak bunu kademeli bir şekilde yapacaklar ve muhtemelen önceki on yıllarda gördüğümüz kadar belirgin bir faiz indirme döngüsü olmayacak, çünkü bir resesyonun ortasında değiliz. Şu anda yapmaya çalıştığımız şey, bir resesyondan kaçınmaktır.” CIBC ekonomisti Andrew Grantham, müşterilere gönderdiği bir notta “çekirdek enflasyonun yavaşladığı ve büyümenin hala sönük olduğu göz önüne alındığında, faizleri bugün düşürme sürecini başlatmamak için iyi bir bahane yoktu,” diye yazdı.

Grantham, Kanada Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısında, 24 Temmuz’da faizleri başka 25 baz puan düşürmesini bekliyor ve yıl sonuna kadar bunun ardından başka iki indirim yapılmasını öngörüyor.

RSM Canada’dan ekonomist Tu Nguyen, tek bir faiz indiriminin ekonomiyi hemen canlandırmayacağını belirtti.

Ancak, “bu, tüketicilere ve işletmelere bir yıldan fazla sürecek kademeli ve düzenli bir faiz indirme döngüsünün başlangıcını işaret ediyor. Kurtarma şimdi başlayabilir ve 2025’te tam güçle devam edebilir.”

 

Toronto sakini Joseph Hopkinson ve eşi, Haziran 2022’de yarı müstakil bir ev satın aldılar. O dönemde değişken ipotek ödemeleri aylık 3.600 dolardı — ancak bu rakam o zamandan beri 5.793 dolara fırladı. (Joe Fiorino/CBC)

Faiz indirimi, Toronto’da satış danışmanı olan 41 yaşındaki Joseph Hopkinson gibi değişken faizli mortgage sahipleri için olumlu bir haber.

Hopkinson ve eşi, Haziran 2022’de yarı müstakil bir ev satın aldı. O zamanlar değişken mortgage ödemeleri ayda 3.600 dolar idi – ancak bu rakam o zamandan beri 5.793 dolara fırladı.

“Parayı nereye harcadığımız konusunda gerçekten düşünceli olmaya başlamamız gerektiğini düşünüyorum, ki bu da Kanada Merkez Bankası’nın amacıydı,” dedi Hopkinson CBC News’e. “İstem dışı harcamaları durdurmak istiyorlardı.” Bu durum, Hopkinson, eşi ve iki çocuğunun harcamalarını yeniden düşünmelerini zorladı – market alışverişlerinden araba tamirlerine ve ders dışı sporlara kadar.

“Hayatta kalmaya çalışıyorsunuz, gerçekten neyin gerçekten önemli olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Ve günün sonunda, ödeyeceğim tüm faturalar arasında mortgage’imizi ödeyeceğim,” dedi.

Çarşamba günü verilen gibi bir çeyrek puanlık bir indirimin, Hopkinson ailesinin bütçesinde somut bir etkisi olacağını söyledi.

“Ailemiz için bir faiz indirimi yaklaşık olarak ayda 142 dolarlık bir etkiye sahip olacak, ki bu da dört kişilik ailemiz için bir haftalık market alışverişine denk geliyor.”

kaynak

Yorum bırak