Bu yazımızın konusu tam anlamıyla bilinmediğini gözlemlediğimiz ve önemli bir konu olan ‘Bridging Open Work Permit (BOWP). Anlatımı kolaylaştırmak adına yazıda bazı ad ve terimleri bilinçli olarak Türkçe’ye çevirmeden resmi kaynaklarda kullanıldığı şekliyle kullandık.

‘Bridging Open Work Permit (BOWP)’ Nedir, Kimler Başvurabilir?

Kalıcı oturum izni (PR) başvurusu yapmış olmak, başvuru işlem görürken kişiye Kanada’da bir statü kazandırmamaktadır. Kanada’da bulunan ve PR başvurusu yapmış olan kişilerin başvuruları sonuçlanana kadar burada kalmak istemeleri halinde ülkedeki yasal statülerini korumaları gerekir. Başvuru sahipleri uygunluk koşullarını karşılamak koşuluyla, mevcut çalışma izinlerinin sona ermesi ile PR başvurularının sonuçlanmasına kadar geçen süre için Kanada’da çalışmaya devam etmelerini sağlayan Bridging Open Work Permit (BOWP) başvurusunu yapabilirler.

BOWP genel uygunluk koşulları nelerdir?

 • Halihazırda yasal bir statüyle Kanada’da bulunuyor olmak
 • PR başvurusu yapıldığı sırada, bu şartlardan birini karşılamış olmak:
  • Geçerli bir geçici ikamet statüsüne ve çalışma iznine sahip olmak
  • ‘Maintained statü’de olmak (çalışma iznini yenileme başvurusunu elindeki çalışma izni bitmeden önce yapmış olmak)
  • Restorasyon başvurusu yapmak için uygun olmak

Eğer aşağıdaki programlardan birinden PR başvurusu yaptıysanız BOWP yapmak için uygun olabilirsiniz:

 • Federal Skilled Worker Class (FSWC)
 • Canadian Experience Class (CEC)
 • Federal Skilled Trades Class (FSTC)
 • Provincial Nominee Program (PNP) – Adaylık koşullarında ‘employment restriction’ bulunmaması, bir diğer deyişle adaylığın bir iş teklifi sayesinde alınmamış olması gerekiyor. Böyle olması halinde başvuru sahibi BOWP başvurusu yapamaz ancak başvurabileceği başka bir çalışma izni kategorisi bulunmaktadır.

BOWP başvurusu hangi aşamada yapılabilir?

BOWP başvurusu için Express Entry entegre olmayan programlarda ‘eligibility assessment’ı geçmiş olmak gerekiyor- bir diğer deyişle ‘approved in principle’ olmak diyebiliriz. Bu programlarda IRCC’nin gönderdiği ‘acknowledgement of receipt’ mektubu bu aşamanın geçildiği anlamına geliyor.

Express Entry yoluyla yapılmış olan başvurular için ise başvurunun eksiksiz olduğunu gösteren ‘completeness check’ aşamasını geçmiş olmak gerekiyor. Express Entry başvurularında ‘acknowledgement of receipt’ mektubu başvurunun hemen ardından otomatik olarak geliyor; kişi bu aşamada BOWP başvurusu yapabilir ama BOWP başvurusunun değerlendirilmesi, PR başvurusu ‘completeness check’ten geçtikten sonra yapılıyor.

Ana başvuru sahiplerinin eşleri BOWP başvurusu yapabilir mi?

Hayır, ancak BOWP sahiplerinin eşleri başvuru kriterlerinin karşılanması şartıyla farklı bir kategoriden açık çalışma izni başvurusu yapabilirler.

BOWP ne kadar süreyle verilir?

BOWP’nin geçerliliği başvuru sahiplerinin Kanada’da işlem süresini beklemek için yeterli zamana sahip olmalarını sağlamak amacıyla program türüne ve pasaport süresine göre 2 yıla kadar verilebilir. BOWP uzatma talepleri ise vaka bazında değerlendirilir.

Kanada PR ve BOWP başvurularınızda danışmanlık ve temsil desteği almak için web sitemizde bulunan ön değerlendirme formunu doldurarak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırak