Kanada Hükümeti, son yaptığı açıklamada, sınırlardaki COVID-19 kısıtlamalarını kaldıracağını belirtti. 

1 Ekim’den itibaren Kanada’ya seyahat edecek olan bütün yolcular, Kanada vatandaşı olsun veya olmasın artık,

  • ArriveCAN uygulamasına veya websitesine bilgilerini girmek,
  • Aşılı olduklarını kanıtlamak,
  • Ülkeye giriş öncesi veya girişte test yaptırmak,
  • COVID-19’dan dolayı karantinaya girmek,
  • COVID-19 semptomları gösteriyorlarsa bunu bildirmek,
  • Uçuş ve tren seyahatleri için sağlık kontrollerinden geçmek,
  • Uçaklarda ve trenlerde maske kullanmak zorunda olmayacaklar.

 

Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos yaptığı açıklamada “Kanada hala pandemiden tam olarak kurtulmuş   olmasa da, yeni varyantların, ülkede, virüsün gelişmesinde bir etkisi kalmamıştır” dedi. Bu sözünün üzerine de “Eğer pandeminin bittiğine inanan herhangi birileri varsa onları hastaneleri ziyaret etmeye davet ediyorum” diye ekledi.

Duclos, bu kararın, geçen birkaç aydaki gelişmeler doğrultusunda alındığını, COVID-19’un ağırlıkla ülke sınırları içerisinde yayıldığını ve bu alana odaklanılması gerektiğini belirtti.

Kaldırılan seyahat kısıtlamaları, uçak ve tren seyahatlari dışında gemi turlarını da etkisine almaktadır. Artık yolcular, seyahat öncesi test yaptırmak, aşılı olmak veya ArriveCAN uygulamasını kullanmak zorunda kalmayacaklar. 

Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino, ArriveCAN uygulamasının hala ziyaretçiler tarafından gümrük beyannamelerini yüklemeleri için kullanılabileceğini belirtti. Mendicino, bu uygulamanın şu anda Toronto, Montreal ve Vancouver’da bulunan uluslararası havalimanlarında kullanıma açık olduğunu ve ziyaretçilerin gümrük işlemlerini daha hızlı şekilde halledebileceklerini ve ayrıca, bu uygulamanın ülkedeki diğer havalimanlarında da uygulamaya gireceğini belirtti. 

Çeviren: Şerif Berkay Cecen

Yorum bırak