Büyük Toronto Bölgesi bir otomobil hırsızlığı kriziyle karşı karşıya kaldıkça, bazı sakinler cesur – ya da tartışmasız radikal – adımlar düşünüyorlar.

2017’de Hindistan’dan uluslararası öğrenci vizesiyle Kanada’ya taşınan ve kalıcı bir sakin olma zorlu sürecini tamamlayan Kamran Hussain, 11 Ocak sabahı doğuya doğru Toronto’daki arka bahçesinde araba camının paramparça olduğunu görerek ülkeyi terk etmeyi düşündüğünü söyledi.

“Çıktım ve araba gitmişti,” dedi Hussain, 2022 model Toyota Highlander’ı anlatırken.

30 yaşındaki telekom çalışanı için, Kanada’da kalıcı bir sakin olma süreci zaten karmaşıktı ve pandemi sırasında çeşitli bürokratik adımların gecikmesiyle daha da zorlaştı. Ancak, Kanada’yı güvenli bir yer olarak gördüğü için burada bir yuva kurmayı tercih ettiğini söyledi.

Oto hırsızlık salgını tarafından şüpheye düşürülen bu ün, şimdi onun için çürütülmüş hissediyor.

“Seçenekler arıyorum,” dedi Kanada’yı ciddi şekilde terk etmeyi düşünüp düşünmediği sorulduğunda.

“Ülkemdeki istikrarsızlık nedeniyle ayrıldım,” dedi. “Ancak şimdi, güvenlik açısından burada yaşanan artan sorunlar, hırsızlıklar, evlere girmeler ve artan suçlar, benim için büyük bir endişe.”

Hussain’in araç hırsızlığıyla deneyimi kişisel güvenliğine yönelik bir risk içermemişti. Hırsızlar hiçbir zaman evine girmemişlerdi.

Ancak, suçluların silahlarla evlere girip araç anahtarlarını talep ettiği raporlarla sarsıldığını söyledi.

Otomobil hırsızlığındaki artış, Toronto polisine göre GTA genelinde ev işgallerinde, şiddetli soygunlarda ve silahlı şiddette artışlara yol açtı.

Ontario İl Polisi, eyaletteki araç hırsızlığı oranını “eşi benzeri görülmemiş” olarak tanımlarken, bunun kısmen yabancı pazarlardaki lüks araçlara olan taleple ilişkilendirildiğini belirtti.

Sigorta şirketleri tarafından finanse edilen bir suçla mücadele örgütü olan Équité Derneği, geçen yıl Ontario’nun ilk kez 1 milyar doların üzerinde araç hırsızlığı talebini aştığını söyledi.

Artan halkın hüsranlarıyla, Başbakan Justin Trudeau Şubat ayında ulusal bir otomobil hırsızlık zirvesi düzenledi ve kanun uygulayıcılar, sınır hizmetleri, sigorta endüstrisi ve otomobil üreticileri arasında daha yakın işbirliği çağrısında bulundu.

Başka bir otomobil hırsızlığı mağduru olan Laura Paquette, dikkati daha çok otomobil şirketlerinin rolüne odaklamaya çalışıyor: özellikle, arabaların çok kolay çalınabilecek şekilde üretildiğini iddia ettiği araç üreticilerinin dava edilip edilemeyeceğini merak ediyordu.

10 Ocak’ta sabaha karşı 4’te, Toyota SUV’unun kilidinin açıldığı tanıdık sesini duyduğunu söyledi.

“Tam bir şoktaydım,” dedi son röportajında. “Partnerimi uyandırdım ve ‘birisi kamyonetimi çalıyor’ dedim. Ve aşağı koştuk ve yoktu.”

52 yaşındaki sosyal çalışmacı, yaşadığı olayı “kabus” olarak tanımladı.

Polis arabasını buldu, ancak ciddi tamirler gerektiriyordu.

Bu arada, sigortası sadece 1.000 doları kapsadığı için yedek araç için aylık 2.000 dolarlık kira masrafıyla karşı karşıya kaldı. Ayrıca, çalınan aracı için aylık 700 dolarlık ödemesini ve aylık 230 dolarlık sigorta primini hala ödüyordu.
Yaşadığı şeyleri düşünerek ve hırsızların aracını alması için görünüşte ne kadar basit olduğuna bakarak, otomobil üreticilerinin “sorumluluğu” üstlenmesi gerektiğini söyledi.

“Eğer evime bir güvenlik kapısı için para yatırdıysam ve herkesin bir boş anahtarla evime girebileceği bir durum oluşursa, bir nevi dolandırılmış gibi hissederdim, değil mi?” dedi. “Benim aracım için de aynı şekilde hissediyorum.”

Paquette, yasal seçeneklerini tartıştığını söyledi.

“Neden tüketicinin kendini koruması gerekiyor?” diye sordu. “Araçlar büyük yatırımlar, peki neden bu kadar kolay çalınıyorlar? Neden bunu önlemek için aşırı önlemler almam gerekiyor?”

Ulusal otomobil hırsızlığı zirvesini takip eden haftalarda, kanun uygulama kurumları bir dizi başarıyı vurgulamaya çalıştılar.

Bunlar arasında, Montreal Limanı’nda, yabancı çalıntı araç pazarının Kanada kapısı olan, 598 çalıntı aracın geri kazanılmasını sağlayan bir Ortak Ontario İl Polisi ve Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı operasyonu yer alıyor. Araçların tahmini değeri 35.5 milyon dolar.

OPP, geri kazanılan araçların %75’inin Ontario’da çalındığını belirtti. Ontario hükümeti geçen ay, otomobil hırsızlık kriziyle mücadele etmek için yaklaşık 36 milyon dolara mal olacak dört yeni polis helikopteri satın almayı planladığını duyurdu.

Toronto polisi ve Équité Derneği’nin soruşturma hizmetleri başkan yardımcısı Bryan Gast, artan sorunu organize suçlarla ilişkilendirdi.

Gast, otomobil hırsızlık oranlarının COVID-19 pandemisinden önce yıllık olarak arttığını belirtti, ancak küresel kapanmanın yol açtığı tedarik zinciri sorunlarının hem yeni hem de kullanılmış araçları bulmayı zorlaştırdığını söyledi.

“Organize suçlar bu sorunu kullanıyor ve bundan kar sağlıyorlar,” dedi. “Bu sayıların arttığı nokta bu,” diyerek, Ontario’daki otomobil hırsızlığına ilişkin sigorta talebi maliyetlerinin 2020’den bu yana %319 arttığını belirtti. Toronto polisi İlçe Müdür Yardımcısı Pauline Gray, otomobil hırsızlığının şimdi organize suç grupları için üç büyük gelir kaynağından biri olduğunu söyledi.

Gast, krize yanıt olarak başlatılan yeni koordinasyon seviyelerini övdü, ancak sonuçlarının başarısını değerlendirmek için sonuçların tek bir metrikte ortaya çıkacağını belirtti.

“Hedef, bu yükseliş eğilimini en azından bir düz çizgiye durdurmak ve ardından bir düşüşe geçmektir,” dedi.

“Başarı, sonuçlarda görünecek: Kanada’da çalınan araçların sayısı, işbirlikçi planın ne kadar iyi çalıştığını bize gösterecek.”

 kaynak

 

Yorum bırak