Federal hükümet, çevre kirliliğini azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadele etme hedefinin bir parçası olarak yeni benzinli araçların satışını yasaklamayı planlıyor.

Yetkililer haziran 2021’de, ülkede satılan tüm yeni hafif ticari araçların ve binek kamyonlarının 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu olması için zorunlu bir hedef belirledi. Aslında bu hedef 2040 olarak belirlenmişti ancak daha sonra “net sıfıra giden yolda önemli bir adım daha atmak” amacıyla bu hedefi 5 yıl öncesine çektiler.

Peki bu planla ilgili ne biliyoruz?

Federal hükümetin, bu kararın da dahil olduğu “cesur” politikalarla iklim değişikliğini ele almak istediğini biliyoruz.

Bu hareket, Kanada ekonomisini 2050 yılına kadar net sıfır emisyona getirmeyi amaçlayan daha geniş bir planın parçası.

Geçen yıl yaptığı bir konuşmada, Kanada’nın o zamanki Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Jonathan Wilkinson, ulaşım emisyonlarını azaltmanın “Kanada’nın 2050 yılına kadar net sıfır emisyona giden yolda alabileceği en kolay ulaşılabilir ve ekonomik açıdan faydalı yollardan biri olduğunu” söyledi.

Nasıl uygulanacak?

Hedefin normalde planlanandan 5 yıl öncesine çekilmesine rağmen, hiçbir şey bir gecede değişmeyecek. Satılan tüm yeni hafif ticari araçların 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu olması zorunluluğunu getirmeden önce, yetkililerin 2030 yılına kadar satılan araçların “en az” %50’sinin sıfır emisyonlu olması gibi bir ara hedefi var.

Yetkililerin ifadesine göre hafif ticari araçlar genelde 15 sene kadar trafikte kaldığı için 2035’e kadar satılan araçların %100’ünün sıfır emisyonlu olmasını zorunlu tutmak 2050 hedefine daha rahat ulaşmayı sağlayacak.

Yetkililerin 2035 yılına kadar Kanadalıların özel olarak gerçekleştirdiği benzinli araç satışını durdurması pek mümkün olmasa da yeni uygulamayla birlikte bayiden veya showroom’dan benzinli araç almak çok daha zor olacak.

Amaç, sıfır emisyonlu olmayan arabaları alıp satmanın giderek daha zor hale gelmesi ve bu nedenle Kanadalıları elektrikli arabalar gibi daha doğa dostu alternatifleri düşünmeye teşvik etmesi.

Aralık ayında paylaşılan bir bildiride, Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı iklim hedeflerine ulaşabilmek için orta ve ağır ticari araçlardan kaynaklanan emisyonların da azalması gerektiğini kabul etti. Bu, diğer ticari araçların yanı sıra ticari kamyonetleri, teslimat kamyonlarını, otobüsleri, damperli kamyonları ve uzun yol çekicilerini kapsıyor.

Kanada’nın mümkünse 2040 yılına kadar %100 sıfır emisyonlu orta ve ağır ticari araç satış hedefine ulaşmasına ilişkin tartışmaların devam ettiği söyleniyor.

Hedefin ulaşılabilirliğine yardımcı olması için Kanada Hükümeti birçok yatırımda bulundu ve düzenleme getirdi. Bunların içinde, doğa dostu bir araç alacak Kanadalı sürücülere ödemede yardımcı olacak teşvik, sıfır emisyonlu şarj altyapısına yapılan yatırımlar ve otomobil üreticilerine Kanada’da doğa dostu araçlar üretmeleri için yapılan yardımlar yer alıyor.

Haziran 2021 itibariyle bu düzenlemeler için 1 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı.

Sıfır emisyonlu araçlara geçişin bireysel yükünden endişe edenler içinse yetkililer, 2030 yılına kadar sıfır emisyonlu araçların fiyatının benzinli araçlarınkine denk geleceğini tahmin ettiklerini belirttiler. “Sıfır emisyonlu araçların üretimi ve satışı arttıkça fiyatları düşecek.” diyerek konuyu özetlediler.

Kaynak: Narcity

Yorum bırak