Kanada’da birçok kişi için ekonomik görünüm karamsar kalmaya devam ederken, ülke genelinde işverenlerin hala planlanmış maaş artışları yapmayı düşündükleri umut ediliyor.

Normandin Beaudry, bir aktüerya danışmanlık hizmeti, yakın zamanda Salary Increase Pulse Survey adlı anketi için Kanada genelinde 430’dan fazla kuruluşu inceledi.

Bu ankette amaç, Normandin Beaudry’nin yaz aylarındaki 2024 maaş tahminlerini onaylamaktı. Bu tahminlere göre Kanadalı çalışanlar, ortalama olarak %3.6 maaş artışı görebilir.

Normandin Beaudry

Normandin Beaudry, çoğu Kanada kuruluşunun “enflasyon baskısı yavaşça azalırken ve iş piyasası denge bulmaya başlarken” başlangıç maaş artışı bütçesini koruma planları olduğunu söyledi.

Katılan kuruluşların sadece %36’sı yaz 2023’teki başlangıç bütçe projeksiyonlarında değişiklikler olduğunu bildirdi. Bu kuruluşların yarısından fazlası maaş artışı bütçesini düşürmeyi planlıyor, geri kalanı ise başlangıç bütçesini artırmayı bekliyor.

Danışmanlık şirketi, son anketinin sonuçlarının, çoğu katılan kuruluşun mevcut iş piyasasında rekabetçi kalmak için hala çalışanlarının maaş paketlerine yatırım yapmaya kararlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ankete katılan organizasyonların çoğu, yetenek çekmek ve elde tutmak için ödül portföylerine eklemeler yapmayı düşünüyor. Bu, organizasyonların avantajları ve emeklilik planlarını güçlendirmelerini içerebilecek örnekleri içerir.

Maaş Artışı Mümkün Olsa da, İşten Çıkarılma Endişeleri Devam Ediyor

Bazı Kanadalılar için maaş artışları yolda olabilirken, birçok kişi işlerini kaybetme endişesi yaşıyor.

Angus Reid Enstitüsü tarafından perşembe sabahı yayımlanan bir rapora göre, 55 yaş altındaki Kanadalıların yarısı ekonomi nedeniyle işten çıkarmalardan etkileneceklerinden endişe duyuyor.

Angus Reid’in belirttiğine göre, iş kaybı korkularının bu kadar yüksek olduğu son zamanlar, COVID-19 pandemisinin ikinci yılında yaşanmıştı.

Ankete katılanların çoğunluğu, Kanadalıların iş kaybı durumunda başvurabilecekleri acil tasarruflar konusunda zorlandıklını belirtti.

55 yaş altındaki çoğu anket katılımcısı, beklenmedik bir harcamayı 1.000 doların üzerinde yönetemeyeceklerini söyledi.

 

kaynak

 

Yorum bırak