Kanada’nın enflasyon oranı bu yılın başından Mayıs ayına kadar son 40 yılda hiç görülmemiş bir hızda yükseldi. Bu süreçte de hemen her şeyin fiyatı hızla arttı ve artmaya devam ediyor.

Kanada İstatistik Kurumu Çarşamba günü yayınladığı raporda, benzin fiyatlarındaki artışın enflasyonun %7.7 oranına ulaşmasında önemli bir faktör olduğunu vurguladı. Benzin fiyatları sadece Mayıs ayı içinde bile %12 arttı ve bir yıl öncesine göreyse %48’lik bir artış gösterdi.

Market fiyatları da geçtiğimiz yılda %9.7 yükselerek enflasyon oranını etkileyen faktörlerden biri oldu. Gıda kategorisinde katı ve sıvı yağların fiyatındaki %30’luk rekor yükseliş ise kayıtlardaki en hızlı artış olarak yerini aldı.

Savaşın dünyanın önde gelen ayçiçek yağı tedarikçilerinden biri olan Ukrayna’da bu ürünlerde kıtlığa neden olmasından dolayı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali de bu yükselişte önemli bir rol oynadı.

Toronto Burgers n’ Fries Forever restoranının işletmecisi Jamil Bhuya (Nisha Patel/CBC)

Toronto’da Burgers n’ Fries Forever restoranını işleten Jamil Bhuya, bu artışları ciddi bir şekilde hissettiğini belirtti. Pandemi sırasında, hamburgerler için aldığı etten ve ekmek için kullandığı undan, paketleme için kullandığı kartonlara kadar her şeyin fiyatında artış olduğunu belirtti. Bitkisel yağların fiyatlarındaki inanılmaz yükseliş ise son yaşadığı sıkıntılardan biri oldu.

CBC News ile yaptığı röportajda zamlarla ilgili olarak, “Sadece bir gecede fiyatların %50 arttığını gördük, bu gerçekten baş etmesi inanılmaz zor bir durum.” Tüm bunlara rağmen müşterileri için fiyatları düşük tutmaya çalışsa da dükkanı kapatmamak için yapabileceklerinin belli bir sınırı var.

Ev mobilyalarına da geçtiğimiz yılda %15.8 gibi önemli bir derecede zam geldi. Bunun önemli bir nedeniyse artan nakliye maliyetleri oldu. CBC News’in bildirdiğine göre, bu artışta önemli bir faktör de, Vietnam ve Çin’den gelen bazı mobilyalara geçen yıldan itibaren uygulanmaya başlayan yüzde 300’e varan gümrük vergileri oldu.

Beklenenden Yüksek Bir Artış

Ekonomistler, oranın Nisan ayında 30 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 6,8’e artmasını bekliyorlardı, ancak Mayıs rakamları bu beklentileri aştı. Buna göre Mayıs 2022’de enflasyon oranındaki artış son 30 yılın bir aylık en hızlı sıçraması oldu.

TD Bankası ekonomisti Leslie Preston’a göre, “40 yaşından büyük değilseniz böyle bir enflasyon yaşamamışsınızdır. Ne yazık ki ileriki dönemde de pek bir rahatlama beklemiyoruz. Enflasyon oranının 2022 boyunca yüksek kalması bekleniyor.”

Enflasyon oranı minimum olarak Saskatchewan’da %7, maksimum olarak ise Prince Edward Adası’nda %11,1 olmak üzere her eyalette yükseldi.

Kaynak: CBC

Yorum bırak