Pandemi sırasında evden çalışan Kanadalılar bu vergi döneminde geçen yıla oranla daha fazla vergi iadesi alabilecekler.

14 Şubat’ta Kanada Gelir Kurumu, Kanadalıların 2021 vergi yılında ev ofis giderlerinden daha fazla vergi indirimi alabilmeleri için geçici sabit oran yöntemini uzattıklarına dair bir bildiri paylaştı. Bu, uygun çalışanların – geçen yıl olduğu gibi – pandemi nedeniyle 2021 boyunca evde çalıştıkları her gün için $2 Kanada doları vergi indirimi talep edebilecekleri anlamına geliyor. Ama bu kez farklı bir durum var, bu sene daha fazla miktarda para talep edebilecekler.

Evden çalışanlar bu yıl çalıştıkları 250 gün için 500 Kanada doları iade alabilirler. Geçen sene bu sayı 200 gün için 400 Kanada dolarıydı.

Hem geçici sabit oran yöntemi hem de ayrıntılı yöntem için uygunluk kriterleri değişmedi.

Kanada Gelir Kurumu’nun açıklamasına göre 2021’de evden çalışmak zorunda olmayan ancak işverenleri tarafından bu seçenek sunulduğu için evden çalışanlar da kriterlere uygun sayılıyor.

Tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak evden çalıştığınız günler iş günü olarak kabul ediliyor, ancak izin günleri, hastalık izinleri, tatil günleri ve diğer devamsızlık günleri iş günü olarak sayılmıyor.

Aynı zamanda evden çalışma masraflarınızı işvereniniz zaten karşılıyorsa, vergi indiriminden yararlanamıyorsunuz.

Harcamalarınızın toplamı 500 dolardan fazlaysa, bunun yerine ayrıntılı yöntemle vergi indirimi talebinde bulunup daha fazla iade talep edebilirsiniz. Hükümet, harcama olarak gösterebileceğiniz hizmetlere elektrik, ısınma, su, internet, bakım ve küçük tamir maliyetleri ve hatta ev kiranızı dahil ediyor. Ancak mortgage ödemeleri, mobilya ve dekorasyon harcamaları buna dahil olmuyor.

Harcamalarınızı hesaplayabilmeniz için online bir form da mevcut.

2020’de federal hükümet, birçok Kanadalı’nın pandemi nedeniyle beklenmedik bir şekilde mutfak, yatak odası ve oturma odalarını çalışma alanlarına çevirmek zorunda kaldıklarını kabul etmişti. Buna karşılık Kanada Gelir Kurumu da ev-ofis giderleri vergi indirimini harcamalara dahil etmiş ve kişisel gelir vergisi beyannamelerinde gider talep etme sürecini kolaylaştırmıştı.

Vergi Beyanı İçin Profesyonel Yardım Alabilirsiniz

Kanada’da bireysel vergi beyanı ile alakalı bilmeniz gerekenleri aşağıdaki şu yazıda belirtmiştik. Bir göz atamak isteyebilirsiniz.

Kanada’da Bireysel Vergi Beyanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Yukarıda bahsettiğimiz vergi indirimlerinden en iyi şekilde yararlanmak ve hiçbir şeyi gözden kaçırmak istemiyorsanız profesyonel bir yardım almak isteyebilirsiniz.

Aydın Accounting “Dürüstlük, Sonuç ve Büyüme” mottosu ile uzun yıllardır Kanada’da mali müşavirlik ve muhasebe yönetimi yapıyor. Kanada’da vergi iadesi işlemlerinizi profesyonel bir ekip ile yapmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

E-mail: Fatih Aydın: [email protected]

Telefon: 613-413-7881

*İşbirliği

 

 

Yorum bırak