Öğrenme fırsatlarının kaçırılmasıyla ilgili şikayetlere rağmen, 8 Nisan’da birçok okul kapanıyor.

Kuzey Amerika, bir ömür boyu bir kez yaşanacak olan güneş olayına hazırlanırken, Doğu Kanada’daki birçok okul bölgesi, olası risklere karşı potansiyel öğrenme fırsatlarını tartıyor ve çoğu güvenliği ön planda tutuyor. Birçok okul kurulu, öğrencilerin güneşe doğrudan bakarak gözlerini zarar görebileceği endişelerini veya öğleden sonraki karanlığın eve dönüşlerini tehlikeli hale getirebileceği endişelerini dile getirerek, öğrencilerin 8 Nisan’daki tam güneş tutulması sırasında okulda olmamasını sağlamak için düzenlemeler yapıyor. Bu nedenle, dersleri iptal ediyor veya erken çıkış seçeneğini tercih ediyorlar.

Tam karanlık yolunun – ayın güneş ışığını tamamen engellediği yaklaşık 200 kilometrelik bir şeridin – Ontario, Quebec, New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Adası ve Newfoundland’daki şehirler ve kasabalar boyunca uzandığı biliniyor. Tam tutulma sadece bir ila üç dakika sürecek olsa da, etkinliğin öğleden sonrasında iki saatten fazla sürmesi bekleniyor. Totonto, tam karanlık yolunun hemen dışında olduğundan ve sadece ET saatine göre 3:19’da en üst noktasına ulaşacak olan kısmi bir tutulma yaşayacak olması nedeniyle, şehrin en büyük okul kurulu, Toronto Bölge Okul Kurulu, öğretmenler için planlanmış bir profesyonel gelişim gününü 19 Nisan’dan 8 Nisan’a yeniden planladı.

“Çünkü tutulma birçok okulun çıkış saatlerine denk gelecek şekilde gerçekleşecek, çocukların dışarıda olabilecekleri ve muhtemelen doğrudan güneşe bakabilecekleri endişeleri vardı, bu da uygun koruma olmadan ciddi sorunlara yol açabilir, kısmi veya tam görme kaybı gibi,” diye yazan Toronto Bölge Okul Kurulu direktörü Colleen Russell-Rawlins imzalı bir mektup.

O Anda Acıyı Hissetmiyorsunuz

Güneş tutulmasıyla ilgili güvenlik sorunları ciddiye alınmalıdır, özellikle retinal hastalıklar üzerine uzmanlaşmış bir Toronto göz doktoruna göre.

Panos Christakis’e göre, bir kişi güneşe baktığında genellikle parlak olduğu için gözleri tahrişten dolayı refleks olarak kapanır. Ancak bir tutulma sırasında, sadece ışığın bir kısmı geçer, bu yüzden gözleriniz daha uzun süre bakmaya dayanabilir ve bu da hasar riskini artırır. Anlık olarak ağrısız olur, bu yüzden bir kişi, kalıcı olarak önemli miktarda merkezi görüş kaybı yaşadığını ancak çok geç olduğunda fark eder, ki bu duruma güneş retina hastalığı denir.

Bu durum, sınıf ortamında öğretmenlere ağır bir sorumluluk yükler, dedi.

“Bu tutulmayı izleyen bir sınıf varsa, çocukların özel gözlüklere bakmadığından veya doğru korumayı kullanmadığından emin olmak için izlemek zor olabilir,” dedi Christakis. Güneş tutulmasına karşı gözleri koruyan ISO 12312-2 gözlükler gibi güneş tutulması güvenli göz korumaları özellikle geliştirilmiş ve test edilmiştir. Ancak, kullanılmadıkları takdirde etkili değillerdir, dedi.

“Normal güneş gözlüklerinden binlerce kez daha karanlık oldukları için, gerçekten, aşırı parlak bir ışık hariç hiçbir şey göremezsiniz,” dedi.

“Çocuklar bu deneyimden pek etkilenmeyebilir ve etraflarına bakmaya başlayabilir.”

Montreal’deki McGill Üniversitesi’nin Trottier Uzay Enstitüsü’nde astrofizikçi olan Tracy Webb, okul kapanmalarının çocukları değerli bir öğrenme deneyiminden mahrum bıraktığından endişe duyuyor.

Montreal, tam karanlık yolunun içinde yer alıyor ve 8 Nisan’da şehirdeki üç büyük Fransızca dil okul kurulundan biri olan Centre de services scolaire de Montréal dahil olmak üzere çoğu okul ve kreş kapalı olacak.

“Çocukları okul saatlerinde güvende tutmak onların işi ve bunu takdir ediyorum,” dedi Webb.

“Ancak aynı zamanda, makul olmak ve bir şeyi olduğundan farklı bir şey olarak abartmamak önemlidir.” Webb, Montreal’de yaklaşık bir buçuk dakikalık karanlığın – ki bu tamamen karanlık olmayacak, ancak daha çok şafak veya alacakaranlık gibi olacak – “şehirde kaosa neden olmayacak” dedi.

Webb, o gün çocuklarını işe götürmeyi ve güneş tutulmasını izlemeyi planlıyor. İdeal olarak, herkesin nadir manzarayı birlikte izleyebilmesi için herkesin izin alması gerektiğini söyledi. “Okulların kapanmasıyla ilgili endişem, şimdi yalnızca ebeveynleri işten izin alabilecek olan çocukların güneş tutulmasını deneyimleyebilecek olması, oysa belki okul kurulları ve hükümet, bu çocukların da güneş tutulmasını görmeleri için okullarla bir şeyler düzenleyebilirdi” dedi. Montreal’li bilim insanları Pierre Chastenay ve Camille Turcotte, Le Journal de Montreal’de yayımlanan açık bir mektupta, Quebec hükümetinin kapanmaları tavsiye ederek histeriyi körüklediğini ve karmaşaya neden olduğunu belirttiler.

Kanadalı gökbilimciler tarafından yürütülen ve öğretmenlere astronomi eğitimi sunan Bir Evren Keşfi, okulların izleme fırsatları sunmasını teşvik etti ve öğrencilerin tutulmayla etkileşime girmesinin “okulların alabileceği en güvenli ve en üretken davranış” olduğunu web sitesinde yazdı.

Philippe Moussette

Dikkatli Olmak Gerekiyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı okullar dersleri iptal ederken, diğerleri grup izlemeleri düzenliyor, hatta öğrencileri tam karanlık yoluna otobüslerle taşıyor. Dallas’taki öğretmenlere öğretim atölyesinde, öğrencilerin güneş tutulması sırasında içeride tutulmasının “neredeyse suç olacağı” söylendi, Associated Press’e göre.

Kanada’da, çoğu büyük okul kurulu dikkatli olma eğiliminde. Ontario’nun çoğu kurulu bir profesyonel gelişim gününü yeniden planlıyor olsa da, Ottawa’nın en büyük okul kurulu taşınacak ek bir günü olmadığı için sadece bir öğretim gününü ortadan kaldırıyor.

Prens Edward Adası öğrencileri “dikkatli olma” düşüncesiyle iki saat erken bırakılacaklarını, eyalet hükümetinin bir basın açıklamasında belirtti. Alberton, P.E.I., Kanada’da en uzun izlemelerden birine sahip olacak, 4:35’te gerçekleştiğinde üç dakika üç saniye sürecek. New Brunswick’taki öğrenciler, “güneş tutulması başlamadan önce güvenli bir şekilde okul sonrası varış yerlerine ulaşmaları için erken eve gönderilebilir,” dedi eyaletin eğitim departmanı.

Newfoundland ve Labrador İngiliz Okul Bölgesi, erken kapatma planlarını açıklamadı, ancak günün ilerleyen saatlerinde güneş tutulmasını deneyimleyecek ve 17:12’de Gander’da görülecek. Güneş tutulması Nova Scotia’nın kuzey ucunu hafifçe sıyırıp, Meat Cove’de görülebilir.

Okullar katılmıyor olsa bile, Webb ebeveynleri topluluklarında izleme etkinliklerini aramaya teşvik ediyor.

Montreal’de, McGill Üniversitesi halka açık bir güneş tutulması fuarı düzenleyecek ve 20.000 çift koruyucu gözlük bulunacak.

Eğer güneş tutulması gözlükleriniz varsa, Christakis, onları parlak, kaplanmamış bir lambaya bakarak test edebileceğinizi söyledi. Sadece “çok soluk bir nokta” görmelisiniz. Yalnızca güneş tamamen ay tarafından tamamen örtüldüğünde ve yalnızca güneşin taç kısmı zayıf bir hale olarak göründüğünde güneş gözlüklerini çıkarmak güvenlidir.

“Bu çocuklarımızın muhtemelen katılması gereken, ya da katılmayı düşünmeleri gereken bir ömür boyu deneyimdir, ancak elbette güvenli bir şekilde – doğru gözlükleri kullanarak ve bir yetişkin tarafından denetlenerek,” dedi.

 

kaynak

Yorum bırak