Kanada hükümeti, 120.000 federal çalışanı kapsayan bir anlaşma yaparak, pazartesi günü ülkenin tarihindeki en büyük kamu sektörü grevini sonlandırdı. Pasaport yenileme ve göçmenlik hizmetleri gibi alanlarda aksaklıklara yol açan bu grev, Kanada Kamu Hizmeti Federasyonu (PSAC) ile yapılan müzakerelerin ardından son buldu.

İki haftalık duraklamadan sonra çoğu grevcinin işlerine geri döndüğü, ancak 19 Nisan’da greve başlayan 35.000’den fazla gelir ajansı çalışanının halen pazarlık sürecinde olduğu bildirildi. Bu durum, yıllık vergi beyannamelerinin işlenme sürecini yavaşlatmaya devam edecektir. PSAC Başkanı Chris Aylward, anlaşmanın üyeler ve tüm Kanada işçileri için önemli kazanımlar sağladığını belirtti.

PSAC, üç yıl süren müzakereler sonucunda, dört yılda toplamda yüzde 12,6 oranında maaş artışı elde etti. Ayrıca anlaşma, çalışanlara tek seferlik 2.500 Kanada Doları (1.845 Amerikan Doları) ödeme içermekte. Toplu iş sözleşmesinde öngörülen ev işi hakkını elde edemeyen PSAC, uzaktan çalışma başvurularını işlemeye yönelik bir anlaşma sağladı ve hükümeti çalışan şikayet sürecine dahil etti.

COVID-19 pandemisi nedeniyle milyonlarca kişinin uzaktan çalışmaya yönelmesinin ardından bu, ilk yeni sözleşme müzakeresi oldu. Kanada İşçi Partisi Başkanı Pia Brosky, anlaşmanın ülke genelinde dalgalanma etkisi yaratacağını söyledi.

Brosky, tüm büyük özel sektör işverenlerinin ve diğer eyalet ve bölge hükümetlerinin anlaşmanın detaylarını değerlendireceğini belirtti. Hazine Kurulu, çalışanların endişelerini gidermek için departman komiteleri kurulacağını ve haftada üç güne kadar evden çalışmaya izin verileceğini açıkladı.

Hazine Kurulu Başkanı Mona Fortier, anlaşmaların Kanada ve kamu görevlileri için adil, rekabetçi, makul ve istikrarlı olduğunu ifade etti. PSAC, 2021’den bu yana yeni bir sözleşme için toplu müzakereler yürütüyor ve bu durum göçmenlik ve pasaport yenileme gibi hizmetlerde gecikmelere ve aksamalara sebep oluyordu.

 

kaynak

Yorum bırak