Kanada’nın konut kriziyle başa çıkma çabası kapsamında hükümet, yabancı mülkiyetine getirilen yasağı iki yıl daha uzatma kararı aldı.

1 Ocak 2023’ten bu yana yürürlükte olan yasak, yabancı ticari kuruluşları ve bireyleri Kanada’da mülk satın almaktan men ediyor. 2022’de Parlamento tarafından kabul edilen bu yasa, Kanadalıların karşılaştığı artan konut erişilebilirlik zorluklarını azaltmayı amaçlamaktadır. Yasak, 1 Ocak 2025’te sona ermeliydi, ancak görünüşe göre Kanada’da mülk satın almayı planlayan kişiler veya işletmeler daha da uzun bir süre beklemek zorunda kalacak.

4 Şubat’ta Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, federal hükümetin yasağı uzatma planını açıkladı.

“Kanadalılar için konutları daha uygun hale getirmek için tüm olanakları kullanma çabasının bir parçası olarak, şu anda 1 Ocak 2025’te sona ermesi planlanan yabancıların Kanada konutlarına sahip olma yasağı, 1 Ocak 2027’ye kadar uzatılacaktır,” açıklaması yapıldı. “Yabancı ticari kuruluşlar ve Kanada vatandaşı veya kalıcı ikamet izni sahibi olmayan bireyler, Kanada’da konut satın almaktan hala men edilecektir.”

Freeland, hükümetin “Kanada genelinde konutları daha uygun hale getirmek için tüm olanakları kullanmayı planladığını” belirtti.

“Yabancı alıcı yasağını uzatarak, evlerin Kanadalı ailelerin yaşaması için kullanılmasını ve spekülatif bir finansal varlık sınıfı haline gelmemesini sağlayacağız,” dedi.

Yıllar içinde özellikle şehir bölgelerinde, yabancı alıcılar ve işletmelerin konutları satın alması nedeniyle mülk fiyatlarının yükseldiği görülmüş, bu durum Kanadalıları zaten pahalı olan gayrimenkul piyasasından dışlamıştır.

Son bir rapora göre, 2024 yılında evler için ulusal ortalama fiyatın 843,684 dolar civarında olması bekleniyor; bu da %5’lik bir artışı temsil ediyor.

 

kaynak

Yorum bırak