Statistics Canada’ya göre kayıtlar pandemi öncesi seviyelerin üstüne çıkmış durumda.

Lise öğrencisi olarak matematik ve fen alanlarında başarılı olan Amy Spiers, mezuniyet sonrası doğal bir adım olarak coğrafi bilgi sistemleri mühendisliği alanında bir derece aldı.

Ancak 12 yıl boyunca endüstride çalıştıktan sonra, Spiers daha yaratıcı ve el işine dayalı bir şeyler istedi ve bu da onu marangozluk çıraklığına yönlendirdi.

“Her zaman bir şeyler inşa etmeyi sevmişimdir,” diyen Spiers, şu anda 37 yaşında ve Calgary’deki Southern Alberta Institute of Technology (SAIT)’de üçüncü yılını geçiriyor.

Spiers, Kanada’da birçok vasıflı mesleklerde devam eden işgücü sıkıntıları sırasında çıraklık programlarına kaydolan artan insanların bir parçasıdır.

Pandemi sırasında düşüş yaşadıktan sonra, çıraklık programlarına kaydolan insan sayısı şimdi toparlanmış durumda ve en son mevcut verilere göre 2014’ten bu yana en yüksek seviyede olduğu belirtiliyor.

2022’de, 81,141 Kanadalı bir çıraklık programına kaydoldu, bu da 2021’den yaklaşık %12 artış anlamına geliyor.

Son yıllarda vasıflı işçi bulma konusunda zorluk yaşayan inşaat ve imalat gibi endüstriler için bu artan ilgi iyi haberdir, ancak kayıtlardaki artış henüz sertifikalı meslek sahiplerinde bir patlamaya yol açmamıştır.

Büyüyen Talep

Tüm eyaletler ve bölgelerde kayıtlarda bir artış görülmesine rağmen, “Bu atağı önde götüren Alberta, Quebec ve Ontario’dur,” dedi Graham Ziegler, İstatistik Kanada’daki Kanada Eğitim İstatistikleri Merkezi’ni yöneten kişi.

Güney Alberta Teknoloji Enstitüsü’nün marangozluk laboratuvarında bir araçlar sergisi resmedilmiştir. İstatistik Kanada’ya göre, çıraklık kayıtlarında artış gösteren meslekler arasında marangozluk da bulunmaktadır. (Paula Duhatschek/CBC)

Her eyalette resim biraz farklı görünüyor.

Örneğin, Quebec, büyük çoğunluğunu marangozlar ve elektrikçiler için programlara kayıt olanlardan elde ettiği büyümeyi gördü, Alberta ise büyümenin çoğunu çırak elektrikçiler, tesisatçılar, buhar tesisatçıları, boru tesisatçıları ve ağır ekipman mekanikçilerinden elde etti.

Kanada’da bir Kırmızı Mühür Ticaretinin ortalama istihdam geliri 111,500 dolar olarak belirtiliyor, ancak gelirler belirli bir ticaret türüne bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösteriyor.

Örneğin, endüstriyel elektrikçiler yılda yaklaşık 182,200 dolar kazanırken, rapor, kuaförlerin ve berberlerin yaklaşık 44,700 dolar kazandığını belirtti. Çeşitli ticaret türlerine olan artan ilgi, SAIT’in koridorları ve sınıflarında oynanıyor; bu da ülkedeki çıraklık eğitimi için en büyük yükseköğretim kurumlarından biri olan SAIT’te.

SAIT, son iki yılda çıraklık sayısında neredeyse %20’lik bir artış gördü; 2021/2022 eğitim yılında 5,494’ten bu yıl itibarıyla 6,541’e.

Yetkililer, ilginin artmaya devam edeceğini bekliyor ve önümüzdeki eğitim yılı için beklenen talebi karşılamak için başka 1,000 çıraklık koltuğu ekliyorlar.

“Bu iyi bir şey,” dedi SAIT’in çıraklık dekanı Jim Szautner.

“Ticaretteki kişilerin yaşlanmakta olduğu ve yaşlanıp emekli olacağı çok iyi biliniyordu… Bu yüzden yeni kişilerin gelmekte olduğunu görmek çok ferahlatıcı.”

Yaşlanan İşgücü, Hızlı İnşaat Fırsatları Yaratıyor

Statistics Canada’dan Ziegler, sertifikalı meslek sahiplerinin gerçekten de yaşlanan bir işgücü sektörü olduğunu belirtti. 2016 ve 2021 arasındaki son iki nüfus sayımı arasında 55 yaş ve üzeri meslek sahiplerinin sayısının arttığını, gençlerin sayısının ise azaldığını söyledi.

“Bu tümü, sertifikalı meslek sahipleri için artan iş boşluklarıyla aynı zamana denk geliyor; 2019’un üçüncü çeyreğinden 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar neredeyse ikiye katlandı,” dedi.

“Bazı zorluklar elbette var, ancak vasıflı mesleklerde kariyer düşünenler için bir fırsat olduğunu düşünüyorum.”

Bu demografik geçişin yarattığı fırsat, Eric Corbin’i de vasıflı mesleklere çeken şeylerden biridir.

Corbin, aynı zamanda SAIT’in marangozluk programına kayıtlı olan, daha önce bir kayak tesisisinde çalışmış ancak kazandığı paranın miktarından memnun kalmamıştı. Uzun vadeli bir geleceği olan bir kariyer istiyordu.

“Çok sayıda yaşlı meslek sahibini kaybedeceğimizi biliyordum ve şimdi onlardan öğrenmenin ve umarım gelecekte onların işlerini almanın en iyi zamanı olduğunu biliyordum,” dedi 33 yaşındaki Corbin.

“Bunun en iyi yer olduğunu biliyordum.”

Kevin Lee, Kanada Ev Yapımcıları Birliği’nin CEO’sudur. (Paula Duhatschek/CBC)

Ancak, Kanada Ev Yapımcıları Birliği’nin CEO’su olan Kevin Lee, çıraklık programlarına kaydolan insanlardaki mevcut artışın yeterli olmayacağını söyledi.

Bu sektörde mevcut olan işgücü kıtlığının önümüzdeki on yılda daha da kötüleşmesi bekleniyor. Yaklaşık olarak inşaat sektöründe çalışanların %20’sinin önümüzdeki 10 yıl içinde emekli olması bekleniyor; bu dönemde federal hükümetin konut inşaat hızını iki katına çıkarma hedefi de bulunuyor.

Lee, “Mevcut durumdan çıkmak için biraz zaman alacak,” dedi ve becerikli işçileri çekmek için hedeflenmiş göçün de çözümün bir parçası olması gerektiğine inanıyor.

Sertifikasyonlar Hala Geride Kalıyor

Başka bir sorun da, Kanadalıların çıraklık programlarına kaydolma sayısının artmasına rağmen, mesleklerde sertifikalanan kişi sayısının hala COVID öncesi seviyelerin altında kalmasıdır.

Bu kısmen, pandeminin devam eden etkisinden kaynaklanmaktadır; kapalı iş sahaları, çırakların programlarını tamamlamalarını zorlaştırdı.

Bu aynı zamanda daha geniş bir trendi yansıtıyor: çıraklık programlarına kaydolanların sayısı, tarihsel olarak, mesleklerde sertifikalananların sayısından çok daha yüksek olmuştur.

Kanada Çıraklık Forumu’na göre, Kanada’daki en büyük 15 çıraklık programında erkekler için 2021’de ortalama tamamlama oranı %47 idi. Kadınlar için ise bu oran %34’tü.

Bazı kişiler ve bazı pozisyonlar için bu önemli olmayabilir. Örneğin, Lee, birinin sertifikalı marangoz olmadan bile çerçevecilikte başarılı bir kariyere sahip olabileceğini belirtti.

Ancak, bazıları için önemli olabilir. Örneğin, çoğu eyalette elektrikçilerin uygulama yapabilmek için sertifikalı olmaları gerekmektedir.

Kanada Çıraklık Forumu’nun araştırma ve programlar direktörü Emily Arrowsmith, sertifikasyonun genellikle daha iyi ücret ve ilerleme fırsatlarına dönüştüğünü belirtti. Bu nedenle, kuruluşunun bunu mümkün olduğunca teşvik etmeye çalıştığı bir şeydir. Kayıtlar ile sertifikasyonlar arasındaki farkı daraltmaya yardımcı olmanın bir yolu, meslekleri daha kapsayıcı hale getirmektir. Örneğin, işyerlerinde kendilerini izole edilmiş veya hoş karşılanmamış hisseden kadınlar, çıraklık programlarına katılabilir ancak sertifikalı olmadan ayrılabilirler, dedi.

Arrowsmith, Marangozlar Birliği ve BC Kadınlar Mesleklerde Merkezi tarafından yürütülen çalışmanın, meslekleri daha hoş karşılanabilir hale getirmek için endüstri genelinde bir itişin bir parçası olduğunu söyledi. Bu hamlenin, uzun vadede meslekleri hem işe alım hem de işçileri elde tutma konusunda yardımcı olacağına inanıyor.

Marangozluk çıraklığı yapan Spiers, farklı geçmişlere sahip insanların birbirlerini daha iyi anlamalarına ve birlikte daha iyi çalışmalarına yardımcı olabilecek her şeyi desteklediğini belirtti.

Daha pragmatik bir yaklaşım da yardımcı olabilir; örneğin, kadınlara sertifikalarını tamamlamaları için hibe veren federal bir pilot proje gösterilebilir. Ancak bu pilot proje geçen yıl sona erdi.

“Bunu geri almak güzel olurdu,” dedi.

 

kaynak

 

 

 

Yorum bırak