Alberta’da 2023 yılında 21 polis ateşlemesi yaşandı, bu, 2020’de 11 olmasıyla karşılaştırıldığında %90’lık bir artışı işaret ediyor.

Edmonton’da bir polis memuru tarafından vurulan bir kadının ailesi, Kanada genelindeki polis ateşlemelerinin son dört yılda azalmadığını ve kadının ölümünün gereksiz olduğunu belirtti.

Ailenin avukatı Tom Engel aracılığıyla yapılan açıklamada, “Kızımın ölümünü, kolluk kuvvetlerinin ruh sağlığı sorunlarıyla başa çıkma konusundaki araçların yanlış kullanılmasının bir sonucu olarak görüyorum” denildi.

Edmonton polisi, bu ayın başlarında bir refah kontrolü için çağrıldıklarını ve kadının kendisine zarar verebileceği riski olduğunu belirtti. Polis memurları daireye girdiğinde bir çatışma yaşandı ve kadın vuruldu.

Kadının ailesi, polisin yaklaşımının daha sakin ve anlayışlı olması durumunda, kadının ziyaretinin amacını anlayabileceğini ve hala hayatta olabileceğini belirtti.

Yükselen Bir Eğilim

The Canadian Press tarafından derlenen bir sayıya göre, bu yılın 1 Ocak ile 15 Aralık tarihleri arasında Kanada’da polislerin 85 kişiye ateş ettiği, bunlardan 41’inin öldüğü belirlendi. Bu sayılar, polis, bağımsız soruşturma birimleri ve The Canadian Press’in raporlarından elde edilen mevcut bilgilere dayanmaktadır.

Kanada Sosyoloji Derneği Başkanı ve Alberta Üniversitesi’nde kriminoloji profesörü olan Temitope Oriola, “Bu, olağanüstü derecede sürekli bir fenomen” dedi.

Bu yıl, polis ateşlemeleri sayısı neredeyse 2022 toplamına denk gelmiş durumda; o yıl 94 kişi ateş edilmiş, 50’si ölmüştü. Bu, dört yıl öncesine kıyasla önemli bir artışı temsil ediyor; o yılda 61 ateşleme meydana gelmiş, bunlardan 38’i ölümcül olmuştu. Ortaya çıkan görüntü, özellikle 2020’de Minneapolis’te George Floyd’un yüksek profilli cinayeti, küresel olarak polis hesap verebilirlik ve şeffaflığı konusunda çağrı yapan hareketlere yol açtığından beri, daha fazla polisin silahlarını ateşlediğini gösteriyor.

Kriminologlar, polislerin daha fazla eğitim ve sınırlamaya ihtiyaç duyduğunu belirtirken, RCMP sendikası, polisin Kanada’nın ruh sağlığı kriziyle başa çıkmak için zorlandığını ve giderek daha tehlikeli durumlarla karşılaştığını söyledi.

Oriola, memurların güvenliğe sahip olma hakkına sahip olduğunu, ancak Kanada’daki polis ateşlemelerinin yıllardır artış gösterdiğini söyledi. Oriola, Alberta’daki ateşleme sayısı konusunda özellikle endişeli olduğunu belirtti.

“Polis ateşlemelerinde ülkenin başını çekmemeliyiz,” dedi.

Bu yıl Alberta’da 21 polis ateşlemesi gerçekleşti — 100,000 kişi başına 0.45 oranında — bu, 2020’deki 11 olaya kıyasla %90’lık bir artışı temsil ediyor.

Ontario’da 28 polis ateşlemesi yaşandı — 100,000 kişi başına 0.18 oranında — bir önceki yıldan 23 olay artış gösterdi. Quebec’te ise dokuz olay meydana geldi.

Tüm Atlantik Kanada’da ise önceki yıldaki iki olaydan altı polis ateşlemesi gerçekleşti.

British Columbia’da 17 ateşleme yaşandı, bu sayı 2022’deki 24’ten düşüktü. Saskatchewan ve Manitoba’da da azalmalar görüldü.

Sayım içinde yer almayan en az iki ateşleme olayı bu ay meydana geldi. Saskatchewan’daki Red Earth Cree Nation’da bir adam öldürüldü. Grande Prairie, Alberta’da bir ateşlemede bir adam yaralandı. Genç erkekler, polis tarafından vurulanların çoğunluğunu oluşturmaya devam ediyor. Irk, 18 vakada belirlendi ve bu vakaların %60’ından fazlasını yerli, siyah veya diğer renkli insanlar oluşturdu.

Orijinal 911 çağrıları genellikle silah, çalıntı araç veya düzensiz sürüş içeriyordu. Altısı aktif bir silahlı saldırı içeriyordu.

Polis ateşlemelerinin neredeyse %70’inde kişinin bir silahı vardı. Otuz vakada ateşli silah veya replika tabanca kullanılmıştı. Yirmi vakada kişinin bıçak veya diğer kesici aleti bulunuyordu.

Sauve, Kanada’daki polis ateşlemelerinin birçok diğer ülkeye kıyasla nadir olduğunu, ancak polislerin giderek daha fazla silah taşıyan kişilerle karşılaştığını söyledi. Silah veya bıçak olduğunda, polisin farklı bir yanıt vermesi gerektiğini belirtti.

“Bazen Justin Bourque oluyor,” dedi Sauve, 2014’te Moncton’da üç RCMP üyesini öldüren kişiye atıfta bulunarak.

Bu yıl, silahlarını kullandıkları bir durumda üç polis memuru öldü. Başka bir polis memuru vurularak yaralandı.

Sauve, polis etkileşimlerinin aynı zamanda daha çatışmacı hale geldiğini belirtti, çünkü “otoriteye herhangi bir saygısızlık arttı, o bir otopark cezası yazan bir yönetmelik memuru veya bir durumu yatıştırmaya çalışan bir polis memuru olsun.”

Ruh Sağlığına Dikkat

Aşırı yüklenmiş sosyal programlara yönelik baskılar nedeniyle, Sauve, polislerin ruh sağlığı krizlerine ve evsizlik sorunlarına yanıt vermek için de güvenilen bir kaynak haline geldiğini söyledi.

Altı ateşleme olayı kamu rahatsızlığı bildirimiyle başladı, beşi istenmeyen bir kişiyle ilgiliydi. Altısı refah kontrolüydü.

Sauve, memurların anlık kararlar vermek zorunda kaldıklarını belirtti ve ortalama silahlı çatışmanın üç saniyenin altında bittiğini ekledi.

Vancouver polisi, Şubat ayında Granville Street Köprüsü’ne çağrıldı çünkü bir battaniyeyle sarılı bir adamın kendisini öldüreceği görünüyordu.

Bir memur adama seslendi ve tavırları değişti, British Columbia Bağımsız Soruşturma Bürosu raporuna göre. Adam bir bıçak çıkardı ve bir memur iki kez başarısız bir şekilde bir elektrikli şok tabancası kullandı, rapor dedi. Bir ikinci memur ateş etti.

Adam öldü. Aynı ayın ilerleyen günlerinde, Vancouver şehir konseyi, polisle ekip kurulacak ek ruh sağlığı hemşireleri dahil olmak üzere ruh sağlığı hizmetleri için 2.8 milyon dolarlık finansmanı onayladı.

Sauve, bu tür işbirliklerinin giderek daha önemli hale geldiğini ancak bunların ülke genelinde uygulanacak finansmanın olmadığını söyledi.

Ek eğitim, ölümcül olmayan silahlara erişim ve polis için daha iyi teknolojiyi destekliyor. Ancak, Sauve, uzun vadeli çözümlerin evsizlik, bağımlılıklar ve sağlık hizmetlerine toplumsal bir yanıtta yattığını ekledi.

Oriola, değişebilecek açık değişiklikler olduğunu ancak çağrılar büyüdükçe polisin “inanılmaz derecede değişime dirençli” olduğunu söyledi.

“Şu anda yaşadığımız ateşleme olaylarının bu kadar büyük bir hacimde olmaması ve kesinlikle gördüğümüz ölçüde ölümlerin olmaması gerekiyor.”

 

kaynak

Yorum bırak