Beceriyi test etme sorularından anti-spam kurallarına kadar, birçok faktör devrede.

Kanada’da, piyangolar genellikle sadece hükümet tarafından veya hükümet tarafından lisanslanan bir grup tarafından düzenlenmesine izin verilir. (Shutterstock)

Her yıl, milyonlarca Kanadalı, tamamen ücretsiz tatillerden ücretsiz bir donuta kadar çeşitli ödülleri kazanmaya şanslarını denemek için promosyon yarışmalarına katılıyor.

Bu ülkedeki çoğu promosyon yarışması hakkında bilmeniz gereken şey, genellikle sadece şans değil, aynı zamanda beceri gerektirdikleridir.

Kanada’da yeterli sayıda yarışmaya katılırsanız, genellikle çok adımlı matematik sorusu biçiminde gelen beceri testi sorusu ile tanışırsınız.

Bu, şirketlerin Kanada’da yasal olarak bir yarışma veya hediye çekilişi düzenlerken tercih ettikleri ilginç detaylardan biridir.

Kanada’da Promosyon Yarışmaları İçin Kurallar Neler?

Yarışmalarla ilgili kurallar, Rekabet Kanunu, anti-spam kuralları ve Ceza Kanunu gibi birkaç farklı mevzuata tabidir.

Ceza Kanunu’nda, Steve Szentesi’ye göre, Toronto merkezli bir rekabet ve reklam avukatına göre, illegal piyangoların düzenlenmesini ele alan birçok bölüm bulunmaktadır; birçoğu başlangıçta Birleşik Krallık ortak hukukundan türemiştir.

Kanada’da, piyangolar genellikle sadece hükümet tarafından veya hükümet tarafından lisanslanan bir grup tarafından düzenlenmesine izin verilir.

Diğer herkes için, tamamen şansa dayalı oyunlar, bir satın alma veya para gerektiriyorsa veya bir satın alma gerektiriyorsa ve ödüller mal, eşya veya ticari mal ise yasa dışıdır.

Ve bir beceri testi sorusu, bir yarışmayı tamamen şansa dayalıdan karışık şans ve beceriye dönüştürebilir.

Promosyon yarışması düzenleyen şirketler, genellikle hem bir beceri testi sorusu hem de “satın alma zorunlu değil” şartını içererek yasa dışı piyangolardan kaçınmaya çalışır, bu da Ceza Kanunu suçlarındaki değerlendirme unsuruyla başa çıkmayı amaçlar.

Eğer bir yarışmanın ödeme yöntemi varsa, şirket aynı zamanda gerçek bir ücretsiz katılım seçeneği de sunmalıdır. Bu, Tim Hortons’ın “Roll Up The Rim To Win” gibi yarışmaları da içerir.

Tamamen beceriye dayalı yarışmalar, örneğin bir fotoğraf yarışması ve değerlendirme içeriyorsa, bir beceri testi sorusu gerektirmez, ancak yine de bu tür yarışmaları düzenlemek için kurallar bulunmaktadır, örneğin değerlendirmenin nasıl yapıldığını açıklama gerekliliği gibi.

Sınırı Aşan Farklılıklar Nelerdir?

Szentesi Amerikalı bir avukat olmasa da, genellikle sınır aşan promosyon yarışmaları düzenleyen şirketlerle çalışmaktadır.

Birçok temel ilkenin ABD’deki bu yarışmaları nasıl düzenlediğini etkilediği gibi — satın alma zorunlu değil seçeneği gibi — Szentesi, Amerikalı meslektaşlarıyla konuştuğunda genellikle Kanada’nın özgünlüklerinden şaşkına döndüklerini söylüyor. “Kanunları altında beceri testi sorusu gerekliliği olmadığı için, bunun ne olduğunu ve neden Kanada’da gerekli olduğunu açıklamak onlar için her zaman biraz kafa karıştırıcı oluyor,” dediği bir röportajda ifade etmiştir. Geçmişte, Kanada’daki birçok promosyon yarışması, Quebec’in kendi benzersiz düzenleyici kurallarına sahip olması nedeniyle eyaleti dışlamayı tercih etti. Bu kurallar, yarışma düzenleyicilerinin eyaletin düzenleyicisi ile kayıt yaptırmalarını ve ilişkili ücretleri ödemelerini gerektiriyordu.

Ancak geçen sonbaharda eyalet kendi kurallarını kaldırma kararı aldı ve Szentesi’ye göre bu bir oyun değiştirici.

“Bu, büyük, büyük bir değişiklik,” dedi. “Daha önce muhtemelen markaların üçte ikisi Quebec’ten kaçınırdı çünkü bir dizi gereklilik vardı.”

Kanunu İhlal Etmemenin Yolları Nelerdir?

Beceriyi test etme soruları ve satın alma şartı olmadan katılım seçenekleri dışında, Szentesi her yasal yarışmanın yanlış ve yanıltıcı olmayan tam bir kurallar ve düzenlemeler setine ihtiyaç duyduğunu söylüyor, aksi takdirde Rekabet Kanunu’nu ihlal edebilirler.

Ayrıca, organizatörlerin açıklama yapmaları gereken bir dizi kural bulunmaktadır. Bu, ödüllerin sayısı ve değeri, yarışmanın tarihleri, şanslar ve kimlerin uygun olduğu gibi birkaç şeyi içerir. Szentesi, sözleşme hukuku, gizlilik hukuku ve anti-spam mevzuatının da yarışmalar düzenleyen markalar için etkili olabileceğini söylüyor — bu sonuncusu özellikle markaların pazarlama veya pazarlama listelerini oluşturmayı umarak son yıllarda çevrimiçi yarışmalarda yaşanan sel göz önüne alındığında önemli.

Szentesi, saygın şirketlerin yasaları ihlal etmeyi düşünmediklerini belirtiyor.

“Müşterilere sorduğum ilk sorulardan biri, iş yarışma mı?” diyor.

“Ve üç, dört ya da beş dakika sonra ne yapmaya çalıştıklarını, temelde yasa dışı bir piyango düzenlemeye ve buna yarışma demeye mi çalıştıklarını, yoksa saygın bir marka olduklarını ve yasalara uymak, mevcut ürünlerini tanıtmak istediklerini anlayabiliyorum.”

Peki, Neden Hala Kullanıyorlar?

Promosyon yarışmalarını çevreleyen tüm kurallar ve maliyetler göz önüne alındığında, şirketler ve kuruluşlar neden hala bunları kullanıyor?

Donovan Vienneau, kar amacı gütmeyen bir grup tarafından yönetilen büyük bir gıda festivali olan Taste of Edmonton’ın genel müdürüdür.

Kuruluşu birçok yarışma düzenler ve bu, izleyici kitlesini etkilemenin ve ortaklarını tanıtmanın en iyi yollarından biri olduğunu söylüyor.

“Herkes ücretsiz şeyleri sever,” diyor.

Vienneau, kuruluşunun promosyon yarışmalarını festivalle ilgili düşünmeleri için bilet satışlarının başladığı aynı dönemde başlatmaya çalıştığını söylüyor.

Ayrıca, normalde festivale katılmayan insanları festival alanına getirme şansı olabilir.

“Bize yeni insanlarla tanışma, harika yüzler görmek ve bunun stratejisi, Edmontonluları doyurmak ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlamaktır,” diyor.

 

kaynak

Yorum bırak