Kanada’nın yeni seyahat kısıtlamaları uygulanmaya başladı ve bu kısıtlamalara göre ülkeye girişlerde seyahatin uzunluğu fark etmeksizin negatif sonuçlu pcr testi göstermek gerekiyor.

17 aralıkta federal hükümet dünyada ve Kanada’da yayılmaya devam eden Omicron varyantının getirdiği riskler dolayısıyla seyahatlerle alakalı pek çok güncelleme getirdi.

Güncellemeye göre artık yurt dışına kısa süreli seyahat edenler bile negatif sonuçlu pcr testi göstermekten muaf olmayacak. Bu da demek oluyor ki 21 aralıktan itibaren aşı durumu veya seyahat uzunluğu fark etmeksizin herkesin test sonucu gösterme zorunluluğu var. Bu testin de Kanada dışında yapılmış olması gerekiyor.

Kanada havalimanlarında test yoğunluğu da fazlasıyla artmış durumda. 3 Kasım 2021’de günlük 11.000 yolcuya test yapılırken bu sayı 16 aralık itibariyle 21.000e ulaştı.

Pcr testi zorunluluğunun tekrar uygulanmasının yanı sıra gerekli olmayan durumlarda seyahat edilmesiyle alakalı olarak uyarılar yapılmaya başlandı. Uyarılar, kuraldan ziyade bir öneri veya rehber niteliğinde ancak yetkililer yurtdışına seyahat etmeniz durumunda sağlığınızın ve güvenliğinizin tehdit altında olabileceğini belirtiyor.

Güncellemeler bu kadarla da sınırlı değil.

18 aralık 23.59’da yürürlüğe giren karara göre daha önce 10 ülkeye uygulanan seyahat yasağı da kalkmış bulunuyor.

Yetkililer, durumla ilgili olarak bunun ne kadar tartışma yaratsa da da Omicron varyantının ülkeye girişini ve yayılmasını yavaşlatmak ve zaman kazanmak için alınan bir karar olduğunu, şu anda da bu kararın amacına ulaştığını ve artık uygulanmasına gerek kalmadığını belirttiler.

Kanadalı havayolu firması WestJet’in gelişmeleri bir “gerileme” olarak nitelendirmesinin yanı sıra firma, alınan kararların bilimsel veriye dayalı olmadığını da ifade etti.

Yorum bırak