2020’de Walmart, önce Amerika Birleşik Devletleri’nde ve ardından Kanada’da, kasasız, tamamen kendi kendine ödeme yapan büyük kutu mağazalarını test etmeye başladı.

Ancak pilot proje tam olarak tutmadı. Walmart, şu anda Kanada ve ABD genelinde yalnızca bir yerin tamamen kendi kendine ödeme yapabilen, kasasız bir formatına sahip olduğunu CBC Haberlerine bildirdi — bu da Quebec’in küçük bir kasabası olan Sainte-Agathe-des-Monts’taki bir yerdir.

Bu arada, son sekiz ay içinde, perakende devi altı ABD konumundaki tüm kendi kendine ödeme makinelerini kaldırdı ve Stratford, Ontario’daki bir Dev Tiger da dahil olmak üzere bazı büyük kutu mağazalarının belirli mağazalarındaki makinelerden vazgeçti.

Bu, öngörülen seyirde şaşırtıcı bir değişim — tüm kendi kendine ödeme mağazasının norm haline gelmesi yerine, bazı perakende mağazaları geleneksel, tüm kasalı formata geri dönüyor.

“Sektörler, bu teknolojinin işçi maliyetlerini önemli ölçüde azaltmalarına izin vereceğini bekliyordu,” diyen Christopher Andrews, The Overworked Consumer: Self-Checkouts, Supermarkets, and the Do-It-Yourself Economy kitabının yazarı.

Ancak bazı mağazalar, kendi kendine ödeme işlemlerinin aslında karlarını azalttığını keşfetti, çoğunlukla hırsızlık nedeniyle, diyor Andrews.

“Bence bu kadar çok [para] kaybetmeye başladıklarında, bu ekonomik bir sorun haline geliyor.”

Makinelerin Görevlilere İhtiyacı Var

İki hafta önce, franchise sahibi Scott Savage, Hamilton’un 90 kilometre batısındaki Stratford’daki Giant Tiger indirim mağazasındaki dört kendi kendine ödeme makinesini kaldırdı.

Hırsızlık yerine, değişikliği yapmasının nedeni, müşterilerinin birçoğunun makineleri kullanmaktan hoşlanmayan yaşlılar olmasıdır.

Savage, “Herkesten aldığınız en büyük şikayet, ‘Beni burada çalıştırmıyorsunuz,'” dedi. “Müşteriler, düzenli kasalarda sıraya girerler ve sadece bu hizmeti tercih ederler.”

Ontario’daki en az altı Canadian Tire konumu da kendi kendine ödeme sistemini kaldırdı. Kuzey Bayi ve Toronto’daki iki mağaza franchise sahibi, CBC Haberlerine yaptıkları açıklamada, bu adımı müşteri hizmetlerini iyileştirdiklerini düşündükleri için attıklarını söyledi.

Ancak Andrews’a göre, hırsızlıkla birlikte, perakendecilerin kendi kendine ödeme sisteminden vazgeçme nedenleri genellikle işgücü gereksinimleridir. Makineler, müşterilere yardım etmek için görevlilere ihtiyaç duyar – aynı zamanda hırsızları da izlerler.

“Gerçekten kasacıları ortadan kaldıramadıklarını buldular, çünkü kasacılara orada olmaları gerekiyordu, kısmen hırsızlığı caydırmak için,” dedi Andrews, New Jersey’deki Madison’da bulunan Drew Üniversitesi’nde yardımcı doçent. Birkaç çalışma, kendi kendine ödeme hırsızlığının bir sorun olduğunu öne sürdü, ancak perakendeciler bu tür bilgileri genellikle kamuoyuna açıklamazlar.

Kanada Perakende Konseyi, üyeleriyle yaptığı görüşmelerde, kendi kendine ödeme hırsızlığının arttığını değerlendirdiğini söylüyor.

“İnsanlar kendi kendine ödeme sistemini seviyor, ancak aynı zamanda kontrol olmadığında, hırsızlığın arttığını gördük,” dedi konseyin CEO’su Diane Brisebois.

Brisebois, bazı suçluların pahalı ürünleri taranmayıp çaldığı organize hırsızlık çeteleri olduğu konusunda bilgilendirildiğini söylüyor.

“Bunlar çok pahalı üç şişe yüz kremi olabilir, özel bebek formülü olabilir,” dedi Brisebois. “Sokakta yüksek değeri olduğunu bildikleri ürünleri hedef alırlar.”

Bu ayın başlarında CBC News, Walmart’a kendi kendine ödeme sisteminden vazgeçme kararında hırsızlığın bir faktör olup olmadığını sordu. Bir sözcü, zincirin “birkaç faktörü” dikkate aldığını söyledi.

Ancak geçen hafta ABC’nin Good Morning America programındaki bir röportajda, ABD Walmart’ın CEO’su, perakendecinin makineleri, en yüksek kaybolma oranlarına sahip yerlerden (endüstride “küçülme” olarak bilinir) çıkardığını kabul etti.

“Kararın alındığı birkaç mağaza var,” dedi John Furner. “Kasa işlemi doğru olduğundan emin olmak istiyoruz. Perakende küçülme bir maliyet. Bu maliyeti düşürmemizi sağlayarak fiyatları düşük tutabiliriz.” ABD’nin önde gelen dolar mağazası perakendecileri, Dollar General ve Five Below, ayrıca son zamanlarda en yüksek kaybolma oranlarına sahip mağazalardaki kendi kendine ödeme sistemini kaldırdıklarını duyurdu.

“Kendi kendine ödeme sistemleri için benimseme oranları yüksek olmasına rağmen, bir çalışanın varlığının gerçekten bir alternatifi olmadığına inanıyoruz,” dedi Dollar General’ın CEO’su Todd Vasos, Mart ayındaki bir kazanç çağrısında.

Perakendecinin makineleri 300 mağazadan kaldırdığını ve binlerce diğer mağazada kısmen kaldırdığını söyledi.

“Bizce bu adımların küçülmeye olumlu ve önemli bir etkisi olabilir,” dedi Vasos.

Stratford’daki Giant Tiger mağazasında, birkaç müşteri CBC Haberlerine mağazanın artık kendi kendine ödeme sistemi olmamasından memnun olduklarını söyledi.

“Kişiden kişiye teması seviyorum,” dedi Leslie Clayton-Winget. “Bir makineye ‘İyi günler’ diyemezsiniz.”

Başka bir müşteri ise teknolojinin işleri ortadan kaldıracağından korktuğunu belirtti. “İnsanların istihdamda kalmasını tercih ederim,” dedi Angela Weber. Peki kendi kendine ödeme sistemi için gelecek ne getiriyor? Andrews, perakendecilerin sorunları çözmelerine yardımcı olacak çözümler aramaya devam edeceklerini öngörüyor.

Ancak, herhangi bir yeni stratejinin de dezavantajları olabileceği konusunda uyarıyor.

“Sanırım onların denemelerini sürdüreceğiz,” dedi. “Ancak, beklenmedik sonuçları da görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum.”

 

kaynak

Yorum bırak