Son birkaç yılda hayatımız epey alt üst oldu ve tamamiyle değişti. Elbette bu durumla herkes farklı bir şekilde baş etmeye çalıştı ancak inanıyoruz ki bu kişisel çabalarımızı etkileyen çok önemli bir faktör vardı, “çevre”.

Yaşadığımız çevrenin, bulunduğumuz yerin kesinlikle zorluklara bakış açımıza büyük etkisi var. Yani tüm dünyada işler tersine gidiyor olsa bile en azından yaşam kalitesinin yine de iyi seviyede kalabilmesi ve tutunabilecek bazı sebepler olması bireylerin mutluluğu açısından önemli.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Kanada en mutlu ülkelerden biri seçildi. Sıralamada ilk 10’a girememiş olsa da ilk 20’de yer aldı.

Araştırmacılar ayrıca şunu da belirtti: “Dünya Mutluluk Raporu 2022’de, COVID-19’un hayatın farklı yönlerini nasıl değiştirdiğini daha iyi takip etmek için belirli günlük duygulara -2021 Dünya Mutluluk Raporu’nda yaptığımız gibi- özel önem gösterdik.”

Kişi başına düşen milli gelir, sosyal yardım, sağlık ve özgürlük gibi faktörlerin de göz önünde bulundurularak hazırlanan listede Kanada 146 ülke içinde 15. sıraya yerleşirken Türkiye ise 112. sırada yer aldı.

Bu durum aslında Kanada için bir düşüş anlamına geliyor. Çünkü ilk Dünya Mutluluk Raporu yayınlandığında Kanada 5. sırada yer alıyordu. Ancak elbette Covid-19 bu durumu da etkilemiş oldu.

Finlandiya ise tüm olumsuz gelişmelere rağmen 5 yıl üst üste yerleştiği ilk sırayı korudu. Danimarka, İzlanda, İsviçre ve Hollanda da Finlandiya’yı takip eden ülkeler oldu.

Listenin nasıl oluşturulduğuna detaylı bakmak isterseniz bu linkteki raporu okuyabilirsiniz. Yalnız baştan söyleyelim rapor epey detaylı ve dikkat gerektiriyor.

Pandeminin de etkisi göz önüne alındığında 15. sıra hiç de fena değil ancak Türkiye’nin 112. sırada düşünecek çok şeyi var gibi, ne dersiniz?

Kaynak: Curiocity

Yorum bırak