Yurtdışına seyahat eden tatilcilerin dönüşte havalimanında yaptıracakları zorunlu COVID-19 testi için artık önceden kayıt olmaları mümkün.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu 21 aralıkta yaptığı duyuruda havalimanından ülkeye girişlerde tüm yolcuların COVID-19 testi yaptırması gerektiğini hatırlattı. Bu karar aşılı ve hatırlatma dozunu olmuş yolcuları da kapsıyor.

Yolcuların alınan ekstra önlemlerden ve test zorunluluğundan dolayı havalimanında bekleme süreleri artmış olsa da basit bir şekilde bu süreyi azaltmak mümkün.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu havalimanından ülkeye giriş yapacak olan yolcuların (https://travel.gc.ca/travel-covid/travel-restrictions/arrival-testing-providers) bu linki kullanarak önceden kayıt oluşturabileceğini duyurdu. Kayıt işlemi ise basit, yapmanız gereken ArriveCAN uygulamasında kullandığınız maille birlikte istenen birkaç bilgiyi eklemek.

Kurum ayrıca yolcuların COVID-19 aşı durumuna göre giriş, test ve karantina işlemlerinin farklılık göstereceğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta federal hükümet seyahatlerle alakalı olarak alınan önlemleri artırmış ve gerekli olmayan durumlarda seyahat edildiği takdirde kişilerin sağlık ve güvenliklerinin risk altında olduğunu belirtmişti. Yine de bu sadece rehber niteliğinde bir duyuru, seyahatlerle alakalı bir yasak şu an söz konusu değil.

Buna rağmen yetkililer, tatilcileri daha sonra Kanada’ya girişlerinin mümkün olamayabileceği ve seyahatlerinin çeşitli sonuçları olabileceği konusunda da uyardı. Kanada ve yurtdışında sürekli değişmekte olan önlemlere bağlı olarak uçuşların ciddi derecede etkilenebileceğini belirttiler.

Uyarı ve önlemlere rağmen tatil planı olan tüm yolcuların Omicron varyantına karşı koruma amaçlı hatırlatma dozunu ihmal etmemeleri ve oluşabilecek semptomları yakından takip etmeleri önerildi.

Yorum bırak