Ontario hükümeti maske taktığımız günlerin çok yakında geride kalacağının sinyalini verdi. 21 marttan itibaren Ontariolular kapalı mekanların çoğunda maske takmak zorunda olmayacak ve buna okullar da dahil.

27 marttan itibaren ise istisna durumdaki kapalı mekanlarda da maske zorunluluğu kaldırılacak. Bu alanların içinde toplu taşıma, bakım ve huzur evleri, sağlık kurumları, barınaklar, hapisaneler ve diğer toplu bakım/yaşam alanları yer alıyor.

Hükümet yetkilileri durumu şöyle ifade ediyor: “Omicron varyantının yoğun dönemini geride bıraktık. Böylece dikkatli ve temkinli bir şekilde kısıtlamaları teker teker kaldırma aşamasına geçmiş olduk.”

Hükümet, bu ayın başlarında da bir dizi kısıtlamayı kaldırmıştı. Aşı pasaportu uygulaması iptal edildi ve mekanlardaki kapasite sınırlaması 1 marttan itibaren tamamen kaldırıldı.

Maskelerin isteğe bağlı hale gelmesine ek olarak Ontario hükümeti eyalet için Covid-19 ile nasıl yaşanacağına ve pandemi sonrası nasıl bir dünyaya gireceğimize dair bir zaman çizelgesi ve bazı direktifler paylaştı.

İşletmeler ve kuruluşlar, 14 marttan itibaren zorunlu aşı politikasını sona erdirmeyi seçebilecek ve Ontario Yeniden Açılma Planı martın sonlarına doğru resmi olarak sona erecek.

Hastaneye ve Yoğun Bakım Ünitelerine Yatış Azaldı

Ontario hükümeti kısıtlamaların geri kalanlarını kaldırmasının temel sebebi olarak virüsten dolayı hastaneye ve yoğun bakım ünitelerine yatışın azalmasını gösterdi.

Aralık ayında Toronto şehri maske uygulamasını nisan ayına kadar uzattığını bildirmişti. Ancak şimdiki gelişmelerle birlikte bu kararı değiştirip eyalet düzeyindeki karara uymak istediği belirtiliyor.

Ama yine de bu karar Ontariolular için maske zorunluluğunun kalıcı olarak kalktığı anlamına gelmiyor. Çünkü  Ontario Sağlık Bakanlığı Başhekimi Kieran Moore 9 marttaki basın açıklamasında şöyle dedi: “Özellikle solunum yolu hastalıklarının arttığı kış aylarında, virüsün yeni bir varyantının çıkması durumunda maske zorunluluğu geri gelebilir.”

Kaynak: Narcity

Kapak Fotoğrafı: Evan Mitsui/CBC News

Yorum bırak