Aşı oranlarının hızla artması, yeni vaka sayılarının azalması ve yeniden açılma planlarının hızlı bir şekilde ilerlemesiyle, eyaletteki birçok kişi pandeminin artık geride kalıp kalmayacağını merak etmeye başladı ve bu da akıllara önce Ontario’da dördüncü dalga mümkün mü sorusunu getiriyor.

12 yaş ve üstü insanların yaklaşık yüzde 80’i halihazırda bir doz onaylanmış aşı aldı. Yüzde 57’den biraz fazlası şu anda tamamen aşılanmış olarak kabul ediliyor. Pandemi kısıtlamaları planlanan sürelerden daha hızlı bir şekilde kaldırılıyor olsa da, başka bir salgın tehdidi devam ediyor. Eyaletin yeni Sağlık Başhekimi Dr. Kieran Moore aslında bu sonbaharda soğuk havaların gelmesiyle vaka sayılarının tekrar artmasını bekliyor.

Moore, 13 Temmuz Salı günü bir COVID-19 güncellemesi sırasında basına konuşurken, “Eylül ayında COVID aktivitesinde kesinlikle bir artış bekliyorum” dedi ve elde edilen modelleme verilerinin havaların soğumasıyla birlikte kapalı mekanlara girileceği varsayılarak vakalarda bir artış bekleyebileceğimizi gösterdiğini belirtti.

Moore, geçen yaz viral aktivitede aynı tür durgunluğu gördüğümüze de dikkat çekti. Hepimiz yazın sonunda bu durgunluğun neye döndüğünü maalesef çok iyi biliyoruz.

Geçen sonbaharda henüz aşılanma başlamamışken, Toronto Delta varyantı gibi koronavirüsün agresif mutasyonlarıyla uğraşmıyordu. Moore, Salı günü yaptığı açıklamada, “Delta, daha önce olmasa da Eylül ayında yükselmek ve geri dönmek isteyecektir. Tek yapmamız gereken dünyaya bakmak ve Delta’nın kontrolsüz olan ülkelerde artan aktivitesini görmek” diye uyardı.

“Yerel bir halk sağlığı kurumu olarak, dördüncü dalgaya yanıt vermeye hazırlanıyoruz. Bu nedenle, nüfusumuzu korumak adına mümkün olan en iyi bağışıklığı oluşturmak için şimdi ihtiyacımız olan aşılanmayı hızlı bir şekilde tamamlamak”

Moore, henüz aşılanmamış tüm uygun Ontarioluları mümkün olan en kısa sürede aşı olmaya ve sık el yıkama ile maske kullanımı gibi önerilen tüm diğer halk sağlığı önlemlerine uymaya çağırıyor. Moore Salı günü yaptığı açıklamada ayrıca, “Hiç kimse sağlık sistemimizin etkilenmesini istemiyor, kimse yoğun bakım ünitesinde daha fazla insan görmek istemiyor ve tüm bunlar aşılama yoluyla önlenebilir” dedi.

Aşılanmamışlar arasında gelecekteki olası Ontario’da dördüncü dalga konusunda uyarıda bulanan tek Ontario sağlık yetkilisi Moore değil.

Middlesex-Londra Sağlık Birimi Tıp Memuru Dr. Chris Mackie, bölgesinde henüz aşılanmamış insanların kabaca beşte biri arasında “dördüncü bir COVID dalgası” gözlemlediğini söyledi.

Bu hafta, “Esasen şu anda aşılanmamış nüfusumuzdan geçen dördüncü bir COVID dalgasına sahibiz” dedi. “Aşı olanlarda biraz yayılma var ve bu yüzden hepimizin aşı olması çok önemli.”

Ottawa Hastanesi kıdemli bilim insanı Dr. Doug Manuel, benzer şekilde CBC’ye geçtiğimiz günlerde, daha düşük aşılama seviyelerine sahip toplumlarda, özellikle Delta varyantının bir sonucu olarak, bu sonbaharda yeni salgınlar görüleceğini söyledi.

“Soru, kaç tane ve ne kadar kötü salgın göreceğimiz ve onları kolayca kontrol altına alıp alamayacağımız.” şeklinde devam etti. “Belki aşı olan insanlar için grip mevsimi gibi olacak ama aşı olmayan insanlar, bu sizin için bir grip değil” dedi.

Moore’a gelince, bu sonbaharda aşılanmamışlar arasında başka bir dalganın mümkün olduğuna inanırken, Salı günü yaptığı açıklamada, Ford hükümetinin yeniden açılma planında 6 Ağustos’un üçüncü aşamadan çıkmak için uygun bir tarih olabileceğini ve “COVID-19 sonrası dünyada normal olan ne varsa” aşamasına geçebileceğimizi söyledi.

Kapak fotoğrafı: Timoty Neesam

Kaynak: BlogTO