4 Mart’ta yayınlanan bir haber bülteninde Ontario eyalet hükümeti, haftalarca süren Özgürlük Konvoyu işgalinden etkilenen Ottawa’nın tüm yerel işletmelerine 11,5 milyon dolar dağıtacaklarını duyurdu.

Bu fonun bir kısmı, kamyon şoförlerinin protestoları sırasında işletmelerin kaybetmiş olabilecekleri parayı yerine geri koymayı amaçlayan 10 milyon dolarlık bir hibeyi içeriyor.

Duyuruya göre koşulları sağlayan Ottawa işletmeleri protestolar sırasında ortaya çıkan ve ertelenemeyecek durumdaki işletme giderleri için 5.000 dolara kadar hibe başvurusunda bulunabilecek.

Hibeden yararlanmak isteyen işletme sahipleri sürecin işleyişini ve koşulları sağlayıp sağlamadıklarını öğrenmek için “Invest Ottawa” sitesini ziyaret edebilirler.

Turizm bakanı Lisa MacLeod ise konuyla ilgili açıklamasında, “Bu kış Ottawa şehir merkezindeki yasadışı ablukalar yerel işletmeler için büyük mali kayıplara neden oldu.” dedi.

Maliye bakanı Peter Bethlenfalvy de eyalet hükümetinin çalışkan, küçük Ontario işletme sahiplerinin her zaman yanında olduğunu söyleyerek desteğini dile getirdi.

Yapılacak yardımın kalan 1.5 milyon doları ise Ottawa turizmine ayrıldı. Böylece Ontario Hükümeti bahar ve yaz aylarında şehre olabildiğince turist çekmeyi planlıyor.

Turizm bakanı MacLeod ayrıca Ottawa’nın ülkenin başkenti olarak turizmde kilit bir şehir olduğunu ve eyalet dışından pek çok ziyaretçinin gezisine ya buradan başladığını ya da burada bitirdiğini belirtiyor ve ekliyor “”Ülkenin başkentinin ticarete ve dünyayı Ontario’ya davet etmeye hazır olduğuna dair güçlü bir sinyal gönderiyoruz.”

Ontario hükümeti tarafından sağlanan mali desteğin yanı sıra, Ottawa’daki küçük işletmeler, federal hükümetin sağladığı 10.000 dolara kadarlık bir fondan da yararlanabiliyorlar.

Kaynak: Narcity

Kapak Fotoğrafı: Toronto Star

Yorum bırak