Kanada’daki bütün işçilerin, (bizler dahil) herkesin İşçi Bayramı kutlu olsun! Neden peki şimdi diyorsanız, Kanada ve Amerika dünya genelinde İşçi Bayramı olarak kabul gören 1 Mayıs yerine başka bir tarihte kutlayan ender ülkelerden. Bunun sebebi acaba soğuk savaş dönemi politikalarına mı dayanıyor diye düşünmeden edemiyor insan. Ama biraz araştırıldığında karşılaşıyoruz ki bu günün geçmişi 1800’lerin sonlarına dayanıyor.

Labour Day / İşçi Bayramı Kanada’da 1894’ten beri resmî tatil, Eylül’ün ilk pazartesisi olacak şekilde. O dönemin Başbakanı John Thompson (kendisi Kanada’nın 4. Başbakanı) baskılara dayanamayıp bu kararı alıyor ve halk sevinçle karşılıyor.

Bu günün belirlenmesindeki etken ise bu tarihten yaklaşık 18 yıl öncesine dayanan Toronto ve Ottawa’da başlayan sendika grevleri ve protestoları. Meşhur 1872 Matbaacılar Grevi (The Printers’ Strike of 1872) olarak da bilinen bu olaylar çalışma saatlerinin 6 gün 12 saatten(!) 9 saate indirilmesini talep etmek için başlatılan bir isçi hareketi. Bu hareket kapsamında diğer talepler ise iş koşullarında adalet, ücret adaleti, sendikalaşma hakkının suç olmaktan çıkarılması gibi konular. Belki de bizim de artık birlik olup çalışma saatlerinin haftada 30’dan aza indirilmesi için çabalama vaktimizdir! Yakın zamanda da iş dünyasında da ilgi çeken bir konu kendileri.

Konuya geri dönecek olursak, günümüzde İşçi Bayramı kutlamaları sebebiyle çeşitli (ve az bulunan) sendikaların, meslek odalarının kortej yürüyüşlerine denk gelebiliyoruz. Ama bu esas anlamından öte, bu gün daha çok yazın bitişi ve okulların açılmasıyla özdeşleştiriliyor.

Yorum bırak