Mezuniyet sonrası çalışma izinleri 20 Eylül 2021 ile 31 Aralık 2022 arasındaki bir tarihte sona eren veya erecek olan kişilere 18 ay daha Kanada’da çalışma fırsatı veriliyor. Halihazırda Kanada’da bulunanlar, izinleri uzatılırken veya yeni bir izin verilirken ara dönemde çalışma olağanına sahip olacaklar.

Bu uygulama başvuru sahiplerini farklı şekillerde etkileyecek:

1- Mezuniyet sonrası çalışma iznim 2 Ekim 2022 ile 31 Aralık 2022 arasındaki bir tarihte sona erecek. Adresim güncel ve pasaportum Nisan 2024’e kadar geçerli.

Herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. IRCC’den posta adresinizi onaylamak için bir e-posta alacaksınız. Bu epostaya yanıt vermeyin. Ekim ayının ortasına kadar posta adresinize güncellenmiş bir çalışma izni gönderilecek.

2- Mezuniyet sonrası çalışma iznim 2 Ekim 2022 ile 31 Aralık 2022 arasındaki bir tarihte sona erecek, ancak adresimi ve/veya pasaport geçerliliğini güncellemem gerekiyor.

IRCC’den posta adresinizi konfirme etmeniz için bir e-posta aldığınızda, posta adresinizin güncellenmesi gerektiğini bildirmek için e-postadaki talimatları izleyin.

Pasaportunuzun geçerliliği çalışma izninizin 18 ay uzatılmasına izin vermiyorsa, bu ilk e-postayı almayacaksınız, ancak Eylül ayında ayrı bir e-posta alacaksınız.

Posta adresinizi veya pasaport bilgilerinizi güncellemeniz gerekiyorsa, bunu nasıl yapacağınızla ilgili talimatları Eylül ayında gönderilen bir e-posta ile alacaksınız. Bunu yapmak için 2 hafta zamanınız olacak. Bu bilgileri güncellerseniz, Kasım ayının ortasına kadar postayla güncellenmiş çalışma izninizi alacaksınız.

Pasaportunuzun geçerliliğini kontrol etmeli ve 2 Nisan 2024’ten önce sona eriyorsa uzatma başvurusu yapmalısınız. 

3- Mezuniyet sonrası çalışma iznim 2 Ekim 2022 ile 31 Aralık 2022 arasındaki bir tarihte sona erecek, ancak adresimi veya pasaport geçerliliğimi verilen süre içinde güncelleyemeyeceğim.

Çalışma izninizi uzatmak için online başvuru yapmanız gerekecek. Pasaportunuzun son kullanma tarihine kadar uzatılmış bir çalışma izni alabilir veya pasaportunuzu yenileyene kadar başvurmak için bekleyebilirsiniz.

4- Mezuniyet sonrası çalışma iznim 2 Ekim 2022 ile 31 Aralık 2022 arasındaki bir tarihte sona erecek, ancak IRCC benimle iletişime geçmedi.

Eylül ortasına kadar IRCC’den bir e-posta almamanız dosyanıza eklenen ve uygunluğunuzu negatif etkileyebilecek bir bilgiden dolayı ileri bir incelemeye ihtiyaç duyulduğu ve çalışma izninizin uzatılması için uygun olmadığınız anlamına gelebilir. Bu durumda yine de online olarak başvuru yapma hakkınız bulunuyor. Başvurunuzun incelenmesinden sonra olumlu ya da olumsuz bir karar verilecektir. 

5- Mezuniyet sonrası çalışma iznim 20 Eylül 2021 ile 1 Ekim 2022 arasındaki bir tarihte sona erdi veya erecek.

Çalışma izni için online başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurular 2 Ağustos 2022 itibariyle açılıyor. Kanada’daysanız ve geçici statünüz de sona ermişse, aynı zamanda statünüzün restore edilmesi için de başvurmanız gerekiyor. Bu özel önlemler kapsamında, statünüz 90 günden daha uzun bir süre önce sona ermiş olsa bile restorasyon başvurusu yapmanıza izin verilecek.

Kanada’dan ayrıldıysanız Kanada dışından başvuru yapabilir ve başvurunuz onaylandıktan sonra geri dönebilirsiniz. 

Bu çalışma izni için Kanada’ya girişte başvuru yapamazsınız. Bu kamu politikası kapsamında tüm çalışma izni başvuruları 31 Aralık 2022’ye kadar online olarak yapılmalıdır.

Ara dönemde çalışabilme:

8 Ağustos 2022’den itibaren, çalışma izni 20 Eylül 2021 ile 31 Aralık 2022 arasındaki bir tarihte sona eren veya erecek olan kişilere, geçici olarak çalışmalarına izin verildiğini belirten bir e-posta gönderilecek. Bu tek seferlik uygulama, 18 aylık ek çalışma süresi için uygun olanların, yeni bir çalışma izni başvurusunda bulunurken çalışmaya devam edebilmelerini veya işgücüne geri dönebilmelerini sağlamayı hedefliyor. Bu ara çalışma süresi 31 Mayıs 2023 tarihine kadar geçerli olacak.

Geçerli bir vizeniz varsa, ancak şu anda Kanada dışındaysanız, Kanada’ya geri dönüp çalışabilmeniz mümkün olabilir. Ancak, geçici çalışma izni e-posta bildirimi tek başına Kanada’ya dönmek için kullanılamaz.

TR to PR Başvuru Sahipleri için Ek Çalışma İzni 

Geçtiğimiz sene TR to PR başvurusu yapmış ancak henüz başvurusu sonuçlanmamış olan adayların da açık çalışma izni başvurusu yapma uygunlukları bulunuyor. Bu kalıcı oturum izni başvurularının sonuçlanmasını beklerken statülerini kaybetmemelerini sağlayan bir uygulama.

IRCC, bazı TR to PR başvurularının sonuçlanmasının bir süre daha devam edeceğini ifade ederek, başvuru sahiplerinin pasaportlarının o tarihe kadar geçerli olması koşuluyla, 31 Aralık 2024’te sona eren bir çalışma izni alabileceklerini açıkladı.

Bu kişiler yakında çalışma izinlerini daha uzun bir geçerlilik tarihi ile güncelleyebileceklerini bildiren bir e-posta alacaklar. Posta adresleri güncelse ve hala Kanada’dalarsa herhangi bir şey yapmaları gerekmeyecek ve geçerlilik tarihi 31 Aralık 2024 olan güncel çalışma izni Ekim ortasına kadar adreslerine postalanacak. 

Pasaportları 31 Aralık 2024’ten önce sona eren adaylar bu e-postayı almayacak ve mevcut çalışma izinlerinin süresini değiştiremeyecekler. Bu kişiler pasaportlarının geçerlilik süresinin sona erdiği güne kadar bir çalışma izni almak için başvuruda bulunabilirler veya pasaportlarını yeniledikten sonra uzatma başvuruları yapabilirler. 

Çalışma izni başvurunuzda danışmanlık ve temsil hizmeti almak için northernpathways.ca adresinde bulunan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.  

Yorum bırak