Haftalar süren müzakerelerin ardından, Quebec’in kamu sektörü sendikalarının oluşturduğu “Front commun” adlı birliktelik, maaşlar ve çalışma koşulları konusunda ilkesel bir anlaşmaya vardı.

Pazar günü düzenlenen bir basın toplantısında, yaklaşık 420,000 kamu sektörü sağlık ve eğitim çalışanlarını temsil eden Front commun, anlaşmaya Aralık ayının sonunda ulaştığını açıkladı.

Anlaşmanın bir sonraki aşamasının üyelerinin anlaşmayı onaylaması olduğunu belirtti.

Maaşlar konusunda, Front commun liderleri, beş yıl içinde %17.4’lük bir artışa, ilk yıl için %6’lık bir artışa anlaştı. Bu, Front commun’un 1979’dan bu yana en büyük maaş artışı olarak adlandırdığı ve 1 Nisan 2023 tarihine kadar geriye dönük olarak geçerli olan bir artıştır.

Bu, sendikanın işçiler ilk kez greve gittiklerinde talep ettiği %20’den daha düşük, ancak Quebec hükümetinin Aralık ayının başlarında önerdiği %12.7’lik beş yıllık artıştan daha yüksek ve grev öncesinde Quebec’in önerdiği %9’luk artışın neredeyse iki katıdır.

Front commun, anlaşmanın ayrıca çalışma koşullarında kazanımları içerdiğini, bunun arasında 15 yıl kıdemden sonra beşinci hafta tatil hakkını, yedi yıla kadar uzatılan aşamalı emeklilik hakkını, bekleyen ebeveynler için bir ek gün izin ve işverenlerin sağlık sigortası planlarına daha yüksek katkıları bulunduğunu söylüyor.

Halk sağlığı ve eğitim sistemlerinde çalışan psikologlar, %10 maaş artışı alacaklar.

Common front, 15 Ocak ile 19 Şubat tarihleri arasında genel kurul toplantıları düzenleyecek; 300’den fazla bağlı sendikadan gelen üyeler, anlaşmayı kabul etmek veya reddetmek için oy kullanacaklar.

McGill Üniversitesi’nde sosyal hareketleri inceleyen iş uzmanı Barry Eidlin’e göre, ilkesel anlaşma, Quebec hükümeti adına önemli bir gelişmeyi gösteriyor.

“Gerçekten geçen yıl boyunca müzakere etmeyi reddettiler ve grevlerin ve kitlesel hareketlenmelerin ardından, halkın desteğiyle birleştiğinde, nihayet masaya oturmak zorunda olduklarını anladılar,” dedi Eidlin.

Confédération des Syndicats Nationaux (CSN) başkan yardımcısı François Enault’a göre, basit bir çoğunluk oyu karar verecek.

Quebec Hazine Kurulu Başkanı Sonia LeBel, hükümetin teklifinin, çekici bir işveren olma iradesini ve kamu ağlarının sürdürülebilirliğini sağlama niyetini yansıttığını söyledi.

“Eğer sendika üyeleri tarafından onaylanırsa, hastanelerimizde ve okullarımızda kaliteli hizmetlere erişimi teşvik ederken çalışma ortamını iyileştireceğiz,” dedi.

Common front sendikaları 2023 yılında 11 gün boyunca greve gitmişti.

kaynak

Yorum bırak