Rusya ile savaştan kaçan 306 Ukraynalı yolcuyu taşıyan uçak 29 Mayıs Pazar günü Montreal’e iniş yaptı. Dışişleri Bakanı Mélanie Joly ve Quebec Çalışma Bakanı Jean Boulet de yolcuları karşılamak üzere havalimanındaydı.

Mélanie Joly ve Jean Boulet Ukraynalı bir çocukla sohbet ediyor. (Government of Canada)

Kanada-Ukrayna Acil Seyahat İzni (CUAET) programıyla Kanada’ya gelen Ukraynalı yolcular, burada 3 yıllık geçici oturum iznine sahip olacaklar. Çalışma ve okuma izni de alabilecek olmalarının yanında bir defaya mahsus olmak üzere yetişkin başına 3.000 dolar ve her bir çocuk başına da 1.500 dolarlık yardım alabilecekler.

17 Mart ve 25 Mayıs tarihleri arasında Kanada, Ukraynalılar’dan geçici oturum izni için 259.014 başvuru aldı. Şu ana kadar ise bu başvurulardan 120.668’i kabul edildi.

CUAET programından yararlanan Ukraynalılar için ilk uçuş 23 Mayıs’ta gerçekleşmiş ve yolcular Winnipeg’e ulaşmıştı. Programın ikinci uçuşu olan Montreal’den sonra ise üçüncü uçak 2 Haziran’da Halifax’a iniş yapacak.

Dışişleri Bakanı Joly yaptığı açıklamada CUAET programıyla ilgili olarak: “Kanada, Ukrayna’nın ve Ukraynalıların yanında. Bu aileleri Montréal’de ağırlamak, Putin’in savaşının insani etkisinin bir hatırlatıcısı. Aynı zamanda Kanada’nın ihtiyacı olanlara geçici bir güvenli sığınak sunma sözünün devam ettiğinin de göstergesi.” dedi.

Quebec Çalışma Bakanı Jean Boulet ise Twitter’da “Ukraynalı misafirlerimizi Quebec’te ağırlayacağımız için gurur ve mutluluk duyuyoruz. Ayrıca onların Quebec’e uyum süreçlerini kolaylaştırmak için de çeşitli hizmetler sunuyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kaynak: MTL Blog

Yorum bırak