Ontario’da Liberaller, partinin önümüzdeki haziran ayında seçilmesi durumunda eyaletteki tüm toplu taşıma ücretlerini yolculuk başına 1 dolara indirme sözü verdi.

Partiden yapılan açıklamaya göre, indirimli ücretler Liberal hükümetin seçilmesinden sonraki 100 gün içinde yürürlüğe girecek ve Ocak 2024’e kadar yürürlükte kalacak. Bu vaadin içinde aynı zamanda aylık geçiş ücretlerinin de 40 dolara indirilmesi var.

Ontario Liberal Parti lideri Steven Del Duca, “Ontario, bir satın alınabilirlik krizinin pençesinde ve aileler hükümetin harekete geçmesini bekliyor.” dedi. “Bu nedenle planımız seçildikten sonra ilk 100 gün içinde toplu taşıma ücretlerini 1 dolara indirerek ailelere destek olmak.”

İndirimli ücretler, eyalet genelindeki tüm belediye toplu taşıma sistemlerinin yanı sıra GO Transit ve Ontario Northland hizmeti için de geçerli olacak. Ayrıca yeni plan kapsamında tüm gaziler ücretsiz seyahat edebilecek.

Del Duca yeni plana göre, Oakville’den Blue Jays maçını izlemek için GO Transit’e binen bir kişinin gidiş dönüşte 20 dolar tasarruf edeceğini söylüyor ve ekliyor: “Whitby’den Toronto’ya GO ile seyahat eden bir yolcu ise ayda 300 dolar kadar tasarruf edecek.”

Liberaller, ücretlerin önümüzdeki iki yıl içinde 1.8 milyar dolara mal olacağını söylüyor ve bunun her yıl 400.000 arabayı yollardan çekeceğini iddia ediyor. Parti, transit operatörlerinin uğradığı gelir kaybını telafi edeceğini ve hiçbir belediye yönetiminin indirimli oranlardan mali olarak etkilenmemesini sağlayacağını taahhüt ediyor.

Partinin planın masraflarını nasıl ödeyeceğine dair henüz bir bilgi yok.

NDP lideri Andrea Horwath ise Ontarioluların geçiş ücretlerini düşürmesi adına Liberallere güvenmemesi gerektiğini söyledi. Howarth Del Duca’nın zaten ulaşımı daha ekonomik hale getirme gücüne sahip olduğunu ve bunu başaramadığını dile getirdi.

Horwath Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki Steven Del Duca, eyalette ulaştırma bakanıyken bunu yapmadı ve yapabilirdi.” dedi.

Kaynak: CityNews

Yorum bırak