Toronto son zamanlarda daha da yoğun hissediliyorsa, yanılmıyorsunuz; çünkü yeni bir rapor bizi Kanada ve ABD genelinde en hızlı büyüyen metropol olarak adlandırdı.

Toronto Metropolitan Üniversitesi’nin (TMÜ) Kentsel Araştırma ve Arazi Geliştirme Merkezi tarafından bu ay yayımlanan akademik çalışma, 2023 yılında nüfus artışı açısından 6ix’i listenin başına yerleştiriyor ve neredeyse tüm kıtada diğer şehirleri geride bırakıyor.

Verilere göre, 2022 Temmuz 1 ile 2023 Temmuz 1 tarihleri arasında şehir merkezine şaşırtıcı derecede 125,756 yeni insanı veya GTA genelinde 221,588 kişiyi ağırladık. Karşılaştırıldığında, ABD’deki herhangi bir şehirdeki en büyük nüfus artışı sadece 21,970 (San Antonio, Teksas’ta) olmuş veya daha büyük nüfuslu sayım alanlarında 152,598 (Dallas bölgesinde) olmuştur. Toronto’nun çoğu artışı hızlı göçmenlikle ilişkilendirilebilir; federal hükümet son birkaç yılda yeni gelen hedeflerini artırarak ülkeye rekor sayıda insanı kabul etti ve Kanada’nın nüfusunu şaşırtıcı 41 milyonun üzerine çıkardı.

Geçen yıl, 1957 bebek patlamasından bu yana Kanada’nın en büyük nüfus artışı olan %3.2’lik önemli bir artış yaşandı, çoğunlukla geçici göçmenlikten kaynaklandı, StatCan’a göre.

“Geçici göçmenlik olmadan, yani yalnızca kalıcı göç ve doğal artışa (doğumlar eksi ölümler) dayanarak, Kanada’nın nüfus artışı %1.2 civarında olurdu,” ajans bu yılın başında yazmıştı. TMÜ araştırmacıları şehirler raporlarında, Kanada’nın merkezi şehirlerinin ve metropol alanlarının vatandaş tabanlarının büyümesi açısından çalışma süresi boyunca Amerikan meslektaşlarını geride bıraktıklarını “olağanüstü” olarak belirtti. Kuzey’in Büyük Beyaz’ın da geçen yılın en hızlı büyüyen on yerinden sekizine ev sahipliği yapması da bu bağlamda dikkat çekiyor. Ayrıca, ABD’deki büyük merkezlerin, Los Angeles ve New York gibi, aslında sakin kaybı yaşadığı belirtiliyor. Bu arada, Kanada’nın 48 metropol alanının tamamında artışlar görüldü.

“ABD sınırları dışında Toronto’nun nasıl bir ekonomik güç merkezi haline geldiğine dair farkındalık eksikliği şaşırtıcıdır, çoğunlukla birçok ülkeden güçlü göçmenlikle inşa edildiği belirtiliyor,” makale devam ediyor ve araştırmanın yapıldığı zaman GTA’nın nüfusunun şaşırtıcı bir şekilde %49’unun Kanada dışında doğduğunu ekliyor.

 

kaynak

Yorum bırak