Toronto’da geçtiğimiz ayki karantina döneminden sonra şubatın gelmesiyle birlikte mekanlar tekrar açıldı. Bu hareketlilikle beraber şehir tekrar canlandı ve eski haline dönmeye başladı. Dondurucu havanın etkisi biraz daha devam edecek olsa da bu, şehirdeki etkinliklerin tadını çıkaramayacağımız anlamına gelmiyor. Şubat ayı, sanat gösterilerinden, sergilere ve hatta poutine festivaline bile ev sahipliği yapacak bu sene. Hadi şubat ayında Toronto’da neler varmış bir göz atalım.

Yeme & İçme

La Poutine Week

 

View this post on Instagram

 

A post shared by La Poutine Week (@lapoutineweek)

Her yıl bu dönemde Kanada’nın çeşitli bölgelerinden pek çok restoran yapabilecekleri en lezzetli, en olağanüstü “poutine”i sunmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıllardan beri keyifli bir rekabet ortamı oluşturan bu etkinlik aynı zamanda yerel restoranlara desteğinizi göstermek için iyi bir fırsat. Bu etkinlikle ilgili kesin olarak söyleyebiliriz ki nereye giderseniz gidin oradan mutlu ayrılacaksınız.

Adres: Çeşitli Lokasyonlar

Tarih: 1 Şubat- 14 Şubat arası

Terasta Brunch Deneyimi

Toronto’nun son derece iyi yaptığı bir şey varsa o da “brunch”ları. Toronto’daki restaurantların ısıtmalı ve güzelce dekore edilmiş teraslarında tüm kış boyunca geç kahvaltının tadını çıkarmak mümkün. Eğer fransız tostunuzun keyfini açık havada çıkarmak için sıcak havaları beklemek istemiyorsanız bu mekanlar tam size göre.

Adres: School Restaurant, Cafe23, Fox on John, El Catrin, Old School, Barrio Cerveceria, Sofia Restaurant, Union

Yavru Köpeklerle Yoga ve Mimosa

Yavru köpekler, yoga ve Mimosa’dan daha iyi bir kombinasyon düşünmek mümkün mü? Şubat ayında kışın depresif havasını bu etkinlikte atmak mümkün. Ayrıca katılmak için bir yoga geçmişiniz olması gerekmiyor ama tüylü dostlara düşkünlük şart. Yoga dersi ile başlayan etkinliğin devamındaki yarım saatte köpeklere bolca sarılabilir ve kokteylinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Kardia, 10 Lower Spadina Ave

Tarih: 26 Şubat

Sanat ve Kültür

Winter Stations Sergisi

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Winter Stations (@winter.stations)

Her yıl düzenlenen uluslararası Winter Stations yarışmasının kazananları belli oldu. Sergi Toronto’da The Beaches mahallesine geri dönüyor. 6 hafta sürecek olan Winter Stations’da kazanan 6 proje sergileniyor olacak. Bu yılın kazananları da yine yaratıcılıklarını farklı şekillerde ortaya koydular. Kırmızı kardinal kuşundan esinlenerek yapılmış cankurtaran kulesinden, arı kovanına veya kış pavilionuna kadar çeşitli yapıları görebileceğiniz bu sergiyi kaçırmayın.

Adres: 1000 Murray Ross Pkwy

Tarih: 21 Şubat ile 31 Mart arası

Kuzey Işıkları Sergisi

Bu ay Harbourfront Centre’de sihirli bir şeyler oluyor. 6 farklı enstalasyondan oluşan interaktif sergi Kuzey Işıkları, şehri aydınlatıyor. Kanada, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka’dan gelen sanatçıların işlerini buluşturan bu projeyi şubatın ilk haftalarında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: 235 Queens Quay W

Tarih: 13 Şubat’a kadar

Immersive Klimt

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @immersiveklimt

Yeni bir üç boyutlu sanat deneyimi Toronto’da kapılarını açıyor. İtalyan dijital sanatçı Massimiliano Siccardi küratörlüğünde hazırlanan sergi, Immersive Van Gogh ve Beyond Monet sergilerinin saflarına katılıyor. Asi, dahi ve efsane olarak nitelendirilen sanatçı Gustav Klimt’in eserleri tüm canlılığıyla sizi büyüleyecek.

Adres: 1 Yonge St

Tarih: 13 Mart’a kadar

Beyond Monet

Claude Monet’nin 400’den fazla eserinin sergilendiği bu sanat deneyimi ses efektleri ve müziğin de etkisiyle çok daha canlı hale geliyor. Bir süreliğine dünyadan uzaklaşıp muhteşem sanatçının eserlerinde kaybolmak için harika bir fırsat sunuyor.

Adres: Metro Toronto Convention Centre, 255 Front St W

Tarih: 13 Mart’a kadar

Immersive Van Gogh

Van Gogh Exhibit

Eğer Immersive Van Gogh sergisine hala gitmediyseniz bu ay fırsatı kaçırmayın. Tüm dünyada çok konuşulan sergi Toronto’da hala devam ediyor. Ünlü sanatçının ziyaretçileri 360 derece çevreleyen eserlerini bildiğinizden çok farklı bir şekilde deneyimleyeceksiniz.

Adres: 1 Yonge St

Tarih: 27 Mart’a kadar

Outside the Palace of Me

Shary Boyle/ Oasis (2019)- Gardiner Museum

Gardiner Müzesi bu ay Kanadalı sanatçı Shary Boyle’nin multidisipliner sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının çizimlerini, seramik heykellerini, insan boyutunda robotları, çift yönlü aynaları ve parayla çalışan bir heykeli bu sergide bulabilirsiniz. Eğer yerel sanatçıların işlerini merak ediyorsanız bu sergi tam size göre.

Adres: 111 Queens Park

Tarih: 24 Şubat’ta başlayacak

Kış Sokak Festivalleri

Winterlit

Winterlit

Winterlit yıldızlar, ışıklar ve sıcacık kamp ateşi eşliğinde bir yürüyüşle kışın güzelliğinin farkına varacağınız bir festival. Bu özel deneyimle doğanın tadını çıkarırken aynı zamanda harika kareler yakalamak mümkün. Ayrıca yürüyüş yolu boyunca enstalasyonlar, canlı performanslar, yiyecek ve içecek alabileceğiniz yerler ve muhteşem bir manzara size eşlik ediyor olacak.

Adres: Mountsberg Conservation Area, 2259 Milburough Line

Tarih: 20 Şubat’a kadar

Kış Işık Festivali

Işık festivali tüm Niagara Falls’ı yeniden aydınlatıyor. Kanada’nın en büyük sokak festivali olarak bilinen kış ışık festivali, ışıklarla aydınlatılmış 8 kilometrelik yürüyüş yoluyla bu sene hiç olmadığı kadar uzun süre devam ediyor. 101 gece sürecek olan bu festivali şubat sonuna kadar ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Niagara Falls, Ontario

Tarih: 21 Şubat’a kadar

Winter Glow

Festival bu şubatta Black Creek Pioneer Village’de sizi büyülü bir deneyime çağırıyor. Müzik ve muhteşem kış manzaraları eşliğinde 1.8 kilometrelik yolu tamamlayabilirsiniz. Yürüyüş yolu boyunca buzdan heykeller, kocaman kar küreleri, ışıklandırılmış yapılar ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Adres: 1000 Murray Ross Pkwy

Tarih: 4 Şubat- 27 Şubat arası

Eğlence

Sky Skate Toronto

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SKY SKATE (@skyskateto)

Toronto’nun meşhur teras buz pateni pisti yıldızların altında bir paten deneyimi için bu sezon da kapılarını açtı. Pistin etrafı ısıtıcılarla çevrilmiş olsa da Kanada’nın tipik kış gecelerine hazırlıklı giyinmek gerekiyor. Ancak yine de üşürseniz paten sonrası bardan içkinizi alıp ısınabilirsiniz.

Adres: 250 Adelaide St. W

Tarih: Mart ayına kadar

The Bentway Skate Trail

Gardiner otobanının altında bulunan şehrin ikonik buz pisti kış sezonunu açtı. 220 metre uzunluğundaki buz pistinde sezon boyunca paten dersleri alabilir, paten kiralayabilir, özel etkinlikler ve enstalasyonlara ulaşabilirsiniz.

Adres: 250 Fort York Blvd

Tarih: 21 Şubat’a kadar

Bisha Otel’de Buz Pateni Deneyimi

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bisha Hotel Toronto (@bishatoronto)

Şehrin başka bir kış deneyimi de Bisha Otel’de gerçekleşiyor. Otel, dördüncü katının terasında özel bir buz pisti deneyimi sunuyor. Buz pateninin keyfini çıkardıktan sonra atıştırmalıklarla enerji toplayıp ısınmak mümkün. Bisha Otel’in misafirleri bu özel buz pistini iki saatliğine rezerve edebiliyor ve sonrasında sıcacık içecekler ve taze yiyeceklerle harika bir deneyimi tamamlamış oluyor.

Adres: 80 Blue Jays Way

Crokicurl

 

View this post on Instagram

 

A post shared by stackt (@stacktmarket)

Toronto’nun ilk Crokicurl ringi bu sezon kapılarını açtı ve sizi arkadaşlarınızla eğlenceli bir deneyime davet ediyor. Kanada yapımı oyun Crokicurl’u oynamak için rezervasyonunuzu yaptırdığınızda 45 dakikalığına hem saha hem de ısıtmalı terasta iki masa sizin için hazır oluyor. İsterseniz bu eğlenceyi kızarmış tavuk ve içeceklerle de renklendirebilirsiniz.

Adres: Stackt Market, 28 Bathurst St

Tarih: Çeşitli tarihler

 

Kaynak: Curiocity

Yorum bırak