Toronto’nun ulaşım hizmeti kuruluşu olan TTC, son haftalarda istasyonlarında gerçekleşen korkunç saldırılar nedeniyle gündemden düşmüyor.

Geçtiğimiz haftalarda 7 Nisan’da 21 yaşındaki yabancı öğrenci Kartik Vasudev, TTC’nin Sherbourne istasyonunda vurularak öldürülmüştü. Daha sonra polisin açıklamasına göre bu saldırıdan 2 gün sonra bir başkası daha tanımadığı bir kişi tarafından aynı şekilde saldırıya uğradı. TPS Cinayet Masası’ndan Dedektif Çavuş Terry Browne bu korkunç cinayetlerin failini tutukladıktan sonra “Katilin bu iki kişiyle bağlantısı olduğuna dair elimizde hiçbir ipucu yok.”  açıklamasını yaptı ve ekledi “Sadece katilin bildiği nedenlerden ötürü -tamamen tesadüfen- bu iki insan saldırıya uğradı ve öldürüldü.”

Daha 2 gün önce Bloor-Yonge istasyonunda gerçekleşen, bir yolcunun bir başkası tarafından raylara itilmesi ve kaburgalarını kırması olayından sonra Torontolular bir saldırı haberiyle daha karşılaştı. 30 yaşında bir adam St. George istasyonunda metro beklerken boynundan bıçaklandı.

Polis bu saldırının salı günü 23.30’da gerçekleştiğini ve ciddi yaralar alan kurbanın olaydan hemen önce bir başkasıyla sohbet etmekte olduğu bilgisini paylaştı. Polis hala saldırganı arıyor.

4 Nisan’da bir kadın Bayview istasyonunda saldırıya uğradı. 12 Nisan’da Pioneer istasyonunda, bir kişi saldırıya ve soyguna uğradı. 9 Nisan’da ise polis Dundas istasyonunda birçok yolcuya saldıran bir kişiyi tutukladı.

Bu liste ne yazık ki bu şekilde uzayıp gidiyor ve bu olaylar Toronto’nun her yerinde (ve tüm diğer şehir merkezlerinde) gerçekleşmeye devam ediyor.

Son yıllarda toplu taşımada virüs kapma korkusu taşıyan yolcular şimdiyse raylara itilmek veya saldırıya uğramaktan korkuyor. Ne yazık ki bu tarz durumlar büyük şehirlerde yaşamanın bir parçası haline gelmiş olsa da son zamanlarda Toronto’da bu olaylar epey sıklaşmış durumda.

Toronto Star gazetesinin haberine göre otobüslerde işlenen suçlar pandeminin başladığı 2020 yılına kadar düşüşteydi. Ancak saldırı sayısı 2021’de 173’ten 312’ye yükseldi. Bu sayı, 2019’da saldırıya uğrayan kişi sayısının 249 olduğu göz önünde bulundurulduğunda epey fazla bir yükseliş.

TPS kamu güvenliği veri portalına göre, Toronto’daki saldırılar, bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 9,4 artmış.

Şehri ve TTC’yi eleştirenlerse bu sorunu bazı işten çıkarma olaylarına ve yönetim tercihlerine bağlıyor.

TTC’nin New York Ulaşımına benzemeye başladığını belirtenler ve gittikçe daha tehlikeli ve pis bir hale geldiğini eleştirenler aynı zamanda istasyonlarda güvenlik görevlileri veya memur bulundurulmamasının yolcular için tehlike arz ettiğini ifade ediyor.

TTC sözcüsü Stuart Green ise “Güvenlik bizim için her şeyden önce geliyor ve TTC küresel ölçüde güvenli. Her yıl yüz milyonlarca kişiyi güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere ulaştırıyoruz ama yine de sistemi daha güvenli hale getirmenin yollarını aramaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Green, TTC’nin 2021’de onaylanan 56 ek özel güvenlik görevlisini işe alma sürecinde olduğunu ve müşteriler ve çalışanlar için çok sayıda güvenlik özelliği ve programının hali hazırda yürürlükte olduğunu da söylüyor.

“Her istasyonda ve her araçta olan kameraların yanı sıra, iki yönlü iletişim sistemleri, SafeTTC uygulaması ve müşterilere yardımcı olmak için doğrudan iletişim kurabilen üniformalı personel var.”

“Günlük olarak, sistemde devriye gezen 50 kişi civarında özel zabıtamız var ve bu şekilde istihbarat toplayıp ona göre hareket ediyoruz.”

Green ayrıca “Bu son olayların ardından, hem yolculara ek bir güvenlik hissi vermek adına hem de istasyon içinde ve çevresinde beklenmedik olayları önlemek için kaynaklarımızı kullanıyoruz.” dedi.

Bazı yolcular alınan önlemlerin yetersiz olduğunu düşünüyor ve istasyonlarda polislerin daha aktif olması gerektiğini savunuyor.

Çoğu kişi de bu olayların akıl sağlığı yerinde olmayan ve evsiz durumda olan insanlara gerekli yardımın sağlanmadığı için gerçekleştiğini düşünüyor.

Ayrıca bu son olaylardan sonra insanlar da toplu taşımada yaşadıkları tuhaf deneyimleri paylaşmaya başladılar. Bir Twitter kullanıcısı, “Bir keresinde Union istasyonunda bir kadın yüzüme tükürmüştü. Sadece telefonuma bakıyordum. Olaydan sonra hiçbir yerde güvenlik görevlisi bulamadım. İstasyonda olaya tanık olduğunu gördüğüm insanlara bana ne olduğunu görüp görmediklerini sorduğumda hiçbir şey görmediklerini söylediler.” diye yazdı. Başka bir kullanıcı ise “Bir keresinde birisi suratıma su şişesi fırlatmıştı. Hem de hiçbir sebep yokken, tamamen rastgele.” diyerek deneyimini paylaştı.

Kaynak: BlogTO

Yorum bırak