Kanada’da vergi beyanı yapmak profesyonel yardım almadığınız takdirde bazen zorlayıcı ve karmaşık olabiliyor. Sene sonunda vergi indiriminden yararlanmak için çeşitli yollar var. Emeklilik Birikim Planı (RRSP) ve Vergisiz Birikim Hesabı’na (TFSA) para yatırmanın dışında vergi beyanınızda bazı harcamalar gösterebilirsiniz. Hadi bu harcama ve ödeneğin 6 çeşidine bir göz atalım.

Kanada İşçi Ödeneği

Kanada İşçi Ödeneği, düşük gelirli işçilerin kazançlarına destek olmak amaçlı sürdürülen bir sistem. Bu ödenekten yararlanmak için Kanada’da ikamet ediyor olmanız, geliriniz olması, söz konusu vergi yılının 31 aralık gününde 19 yaşını doldurmuş olmanız veya partnerizle, eşinizle veya çocuğunuzla yaşıyor olmanız gerekiyor. Bekar bireyler için maksimum $1,395 dolar, aileler içinse maksimum $2,403 dolar bir ödeme yapılıyor.

Ev Alma Desteği

İlk kez ev sahibi olanlar bu destekten $5,000 dolara kadar yararlanabiliyorlar. Destekten yararlanmak için sizin, partnerinizin veya eşinizin söz konusu vergi yılında -koşulları sağlayan- bir ev almış olması gerekiyor. Ayrıca, satın alma yılında ve bundan önceki dört yıl içinde yaşadığınız evin size, eşinize veya partnerinize ait olmaması gerekiyor.

Çocuk Bakım Harcamaları

Söz konusu çocuğun birincil bakıcıysanız eğer vergi beyanınızda çocuk bakım harcaması gösterebilirsiniz. Eğer partnerinizle yaşıyorsanız -istisnalar dışında- genelde net geliri düşük olan kişi çocuk bakım harcamalarını beyan edebilir. Her yıl partnerlerden sadece biri bu harcamanın beyanında bulunabilir.

Ev Ofis Giderleri

Bu dönemde pek çok kişinin yararlanabileceği bir harcama da ev ofis harcamaları. Daha önceki bir yazımızda da bu gider beyanından söz etmiştik. (Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.) Eğer 2021 yılının herhangi bir döneminde evden çalıştıysanız $500 dolara kadar bir vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Ofis malzemeleri giderlerinden, telefon faturasına ve hatta kiranızın bir kısmına kadar gider olarak gösterebilirsiniz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık Giderleri

Verginizden düşebileceğiniz bir diğer gider kategorisi ise sağlık giderleri. 2021 yılı için, 2021’de sona ermesi koşuluyla herhangi bir 12 aylık zaman dilimi için gider beyan edebilirsiniz. Ancak bu giderler 2020 yılında beyan edilmemiş olmalı. Çok az istisna dışında, yapılan tüm sağlık harcamaları – hatta başka bir ülkede yapılan tıbbi harcamalar bile- vergiden düşülebilir.

Eğitim Giderleri

2021 yılında lise sonrası eğitime kaydolmuş olmanız şartıyla öğrenim ücretlerinizi vergi beyanınızda gösterebilirsiniz. Bu durumda 5,000$ dolara kadar öğrenim ücretini gelecek yılın vergilerine aktarabilirsiniz. Eğitim giderinin transferiyle alakalı detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Yukarıda bahsettiğimiz vergi indirimlerinden en iyi şekilde yararlanmak ve hiçbir şeyi gözden kaçırmak istemiyorsanız profesyonel bir yardım almak isteyebilirsiniz.

Aydın Accounting “Dürüstlük, Sonuç ve Büyüme” mottosu ile uzun yıllardır Kanada’da mali müşavirlik ve muhasebe yönetimi yapıyor. Kanada’da vergi iadesi işlemlerinizi profesyonel bir ekip ile yapmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

E-mail: Fatih Aydın: [email protected]

Telefon: 613-413-7881

*İşbirliği

Kaynak: MTL Blog

Yorum bırak