Yeni Kanun Teklifi, Kanadalıların Yurtdışında Doğan Çocuklarına Vatandaşlık Verecek

Perşembe günü Temsilciler Meclisi’ne sunulan yeni bir hükümet yasa teklifi, Kanadalıların ülke dışında doğan çocuklarına vatandaşlık haklarını aktarmalarına izin verecek – ki bu, bilinmeyen sayıda yeni vatandaşı ekleyebilir.

2009’da, eski Muhafazakar Başbakan Stephen Harper’ın hükümeti yasayı değiştirerek, Kanada’da doğmamış olan Kanadalı ebeveynlerin vatandaşlık haklarını aktaramayacaklarını belirtti, ancak çocukları Kanada’da doğmuşsa bu kuralı geçersiz kıldı. Bu değişiklikler nedeniyle vatandaşlık haklarına erişemeyenler “Kayıp Kanadalılar” olarak biliniyor. Yeni yasa, bu değişikliği geri almayı ve Kanada dışında doğan ilk nesilden önceki nesilleri de kapsayacak şekilde soyuna göre vatandaşlığı genişletmeyi amaçlıyor.

Meclis’te sunulan yasa, Muhafazakarların değişikliklerinden etkilenen 2009’dan bu yana doğan çocuklara otomatik olarak vatandaşlık haklarını sağlayacak.

Ayrıca, yasadan sonra doğan çocuklar için yeni bir test oluşturulacaktır.

Kanada dışında doğmuş ebeveynlerin, çocuklarının doğumu veya evlat edinilmesinden önce en az üç yıl Kanada’da geçirmiş olmaları gerekecek.

Hükümet, yasanın kabul edilmesi halinde kaç kişinin otomatik olarak vatandaşlık alacağını bilmiyor.

“İnsan haklarını, eşitliği ve herkesin saygı görmesini destekleyen bir ülkeyiz,” Göçmenlik Bakanı Marc Miller, tasarıyı sunduktan sonra Temsilciler Meclisi’nin dışındaki fuaye alanında dedi.

“Kuşkusuz Kanada vatandaşlığı dünya çapında çok değerli ve tanınmaktadır. Bir vatandaşlığın adil, erişilebilir, net ve şeffaf kurallara sahip olmasını istiyoruz.”

Geçen yıl, Ontario Yüksek Mahkemesi mevcut sistemin iki sınıf Kanadalı yarattığını ve Ottawa’nın sorunu düzeltmesi için 19 Haziran’a kadar süre verdiğini buldu.

“Bu, Muhafazakarların 15 yıl önce kanun yoluyla Kanadalıların haklarını ve en değerli oldukları şeyi aldıklarının bir örneğidir,” dedi Miller.

2009’daki değişikliklerin sonuçları aileler için son derece önemliydi, NDP göçmenlik eleştirmeni Jenny Kwan, Liberal partinin yanında yeni yasayı hazırlamaya yardımcı oldu.

“Bu haksız yasayla sevdiklerinden ayrılan aile üyeleriyle konuştum,” dedi.

“Bu haksız, cezalandırıcı, anayasaya aykırı yasayla çocukları devletsiz, sistemin içinde kaybolmuş olarak kabul edilen aile üyeleriyle konuştum.” Muhafazakarlar hemen bir yorum için yanıt vermedi.

Hükümetin yasa Meclis’ten geçerken mahkemeden bir uzatma talep etmesi gerekebilir, ancak Miller, sorunu çözmek için uzun süre beklemek istemediğini belirtti, çünkü bu süre zarfında insanlar önyargıya maruz kalıyor.

Yorum bırak