RBC raporuna göre, sayıların arkasındaki temel neden, gençler arasında uzun süren iş arayışları, işten çıkarmalar değil.

Carleton Üniversitesi’nden mühendislik fizik alanında derece ile mezun olduktan neredeyse bir yıl sonra, Surya Nareshan hala iş bulmakta zorlanıyor.

Ottawa’da yaşayan Nareshan, Mayıs ayından bu yana başvurduğu onlarca pozisyon için uğraşıyor — çoğunlukla yazılım mühendisliği ve optik alanlarında. Birden fazla mülakat turunu geçti, hatta karmaşık yeterlilik testlerini de başarıyla tamamladı, ancak henüz kalıcı bir iş bulamadı.

Surya Nareshan (Tony Choueiri/CBC)

“Şu noktada 80’den fazla işe başvurdum ve genellikle geri dönüş bile alamıyorsunuz,” dedi 24 yaşındaki Nareshan CBC Haberlerine.

Son veriler gençler arasındaki işsizliğin arttığını gösterirken, Kanada genelindeki işsizlik oranındaki artışın önemli bir kısmının Nisan ayından bu yana yeni iş arayanlar — gençler ve Nareshan gibi yeni mezunlar — tarafından iş arama süresinin uzamasından kaynaklandığını belirtti RBC Ekonomisi’nin analizi. Nareshan, teknik bir derece için daha yüksek ücret ödeyeceğini ve bu durumun iş piyasasında ona avantaj sağlayacağını beklediğini söyledi.

Şimdi, sadece işsiz olduğunu söylemek bile onu moral olarak etkiliyor.

“Sanırım artık benim için bir batık maliyet yanılgısı var,” dedi. “Sonunda, hiçbir şey işe yaramazsa başka bir yöne geçeceğim. Ama umarım durum böyle olmaz.”

Cuma günü yayımlanan İstatistik Kanada verileri, gençlerin COVID-19 pandemisinin ilk iki yılı hariç Şubat 2012’den bu yana en düşük seviyede istihdam edildiğini gösterdi.

Aralık 2022’den bu yana 15 ila 24 yaş arasındaki gençler arasında neredeyse hiç istihdam artışı olmadı.

Ocak ayında yayımlanan bir RBC raporu, Kanada’nın nüfusunun hızla artmasına rağmen, işsizlik oranındaki artışı sürükleyenin yeni öğrenciler ve mezunlar olduğunu, göçmenlerin olmadığını belirtti.

Cuma günkü taze veriler, gençlerin işgücü piyasasındaki durgunluğun “en ağır etkisini” hissettiğini, raporun ortak yazarlarından RBC ekonomisti Carrie Freestone’un CBC Haberlerine söyledi.

Nisan 2023’ten bu yana, “işgücünde önceki olarak okulda olmadıkları için iş arayanların işsizlik oranındaki artışın yarısı” olduğunu belirtti Freestone. Bazıları yeni üniversite mezunları iken, diğerleri öğrenciler veya yakın zamanda lise mezunu olanlardır, dedi.

Freestone, “2023 ortalarından bu yana neredeyse birbiriyle çelişen birçok veri noktası elde ettiklerini” belirtti.

İşsizlik oranı genel olarak artarken, Kanada’nın 1957’den bu yana en hızlı büyüme oranını yaşadığını ve verilerin aydan aya daha çok veya daha az iş kazançlarını gösterdiğini söyledi.

Şu anda bu, Kanada’daki işgücünün büyüklüğüne göre, işsiz olan katılımcıların oranının arttığı anlamına geliyor,” dedi.

Artan işsizlik oranının sadece kısmen işten çıkarmalarla açıklanabileceğini belirtmesine rağmen, Mart ayında başlayan iş kesintilerinde önemli bir artış olduğunu belirtti Freestone.

“Bu yüzden işgücü piyasası kesinlikle zayıflıyor… ve öğrenciler kesinlikle hala iş arama pozisyonunda,” dedi.

Gençleri Uzun Süreli İş Arayışlarına Hazırlama

Toronto Metropol Üniversitesi’nde, 21 yaşındaki Claire Fitzpatrick, sosyal çalışma alanında son yılını yaşıyor. Mezuniyet yaklaşırken, geçen aydan bu yana 50’den fazla giriş seviyesi iş için başvuruda bulundu, ancak henüz tam zamanlı kalıcı bir iş bulamadı.

“Fark ettim ki sosyal çalışma alanında bir derece pratikti. Bu bir iş türü derecesi,” Fitzpatrick, CBC Haberleri’ne şöyle söyledi. “Bu yüzden psikoloji veya sosyoloji gibi benzer bir şey yerine sosyal çalışma alanında bir derece almanın mezun olduktan sonra iş bulmamı biraz daha kolaylaştıracağını düşündüm.”

Şu anda, Fitzpatrick üniversitenin Kariyer Kooperatif ve Öğrenci Başarı Merkezi’nde çalışıyor, bu merkez öğrencilere iş bulmaları ve kariyerlerini planlamaları konusunda yardımcı oluyor. Ofis yöneticisi Wincy Li’ye göre, ofis öğrencilerle mezuniyet sonrası uzun süreler boyunca buluşmaya devam ediyor.

“Beş yıllık bir mezun politikamızın nedeni, mezun olduktan sonra öğrencilerin bazen iş bulmalarının bir süre alabileceğini anlamamızdır,” Li CBC Haberleri’ne dedi. “Bunun bazen başvurdukları sektöre bağlı olduğunu düşünüyoruz.”

“Fitzpatrick, yetişkinlerle çalışmak istiyor. Sakatlıkları olan yetişkinlerle çalışmayı istiyor. Kendi iş arama alanını bunun çok ötesine genişletti — LinkedIn ve Indeed gibi iş panolarına başvurdu ve belirli organizasyonlara doğrudan ulaşarak başvurdu.

“Bu özellikle önemli çünkü ben Tip 1 diyabet hastasıyım ve mezun olduktan sonra ebeveynlerimin sağlık sigortasından çıkacağım. Sağlık sigortasına sahip olmak, maaşa kıyasla benim için çok önemli, çünkü tıbbi malzemelerimin maliyeti nedeniyle.”

Daha fazla deneyime sahip başvuru sahiplerinin veya yüksek lisans derecesine sahip olanların, başvurduğu işleri aldığını bekliyor. Fitzpatrick sonunda yüksek lisansa gitmeyi umuyor, ancak rekabetçi doğası nedeniyle “çoğu programa girmek için sınıfınızın en iyisi olmanız gerektiğini” söylüyor.

“Bir giriş seviyesi rol bulmanın bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim,” dedi.

“Yapılabilecek daha fazla şey olmalı çünkü iş bulamayan çok kalifiye genç mezun var.”

 

kaynak

Yorum bırak