Toronto’da yiyecek israfı önüne geçebilecek, 82 milyondan fazla öğünü çöpe gitmekten kurtaran bir uygulama piyasaya sürüldü. Uygulama Torontoluların yerel restoranlardan, fırınlardan ve mağazalardan gülünç derecede ucuz yiyecekler satın almalarına olanak sağlıyor.

2016 yılında kurulan ve o zamandan beri 15 ülkede yaklaşık 200 milyon sterlinlik gıda tasarrufu sağlayan Too Good To Go, bu hafta Toronto’dan Kanada pazarına girdi. Eataly, Greenhouse ve Fresh City gibi tanınan mekanların dışında yaklaşık 100 ortakla lansman yaptılar.

Uygulamayı kullanan herkes katılımcı yerel restoranlardan, pastanelerden, kafelerden, mağazalardan ve diğer gıda satıcılarından perakende fiyatının üçte biri kadar komik bir ücretle “Sürpriz Torba” adında bir yiyecek paketi satın alabiliyor.

Too Good To Go’dan gelen açıklamada şirket, “Sürpriz Torba, Toronto’da yiyecek israfı öngörülemeyen doğasına hitap ederek, işletmelere, ziyan olacak hazır yiyecek ve içecekler kurtarma imkanı sağlıyor” şeklinde uygulamanın en büyük faydasından bahsetti.

Küresel gıda israfı sorununda Kanada, üretilen tüm gıdaların yüzde 50’sinden fazlasının ziyan edilmesiyle küresel ortalamanın üçte birinden daha yüksek bir oranda yiyecek israfına sebep oluyor. Too Good To Go’ya göre, ABD’nin önünde yer alan Kanada dünya çapında önlenebilir gıda israfında üçüncü sırada yer alıyor.

Too Good To Go Kurucu Ortağı Lucie Basch yaptığı açıklamada, “Kanada’da uygulamamızın çözüm sunduğu gıda israfı hali hazırda mevcut” dedi. “Uygulamanın, çevreye ve gıda israfına duyarlı olmakla gurur duyan, ancak çözümün bir parçası olmalarına yardımcı olacak çözümlere erişimi olmayan Kanadalılar arasında anında bir etki yaratma potansiyeli bizi heyecanlandırıyor.”

Uygulama ayrıca, uygulama içi bağış seçeneği de dahil olmak üzere, şehirdeki gıda güvensizliği konusundaki çalışmalarını desteklemek için Daily Bread Food Bank ile ortaklık kuruyor. Toronto Belediye Başkanı John Tory, bu hafta gıda israfını önleme girişiminin gelişini memnuniyetle karşıladı.

Toronto yeniden açıldıkça ve müşteriler düzenli satın alma alışkanlıklarına döndükçe, birçok küçük işletme fazla gıda gibi yeni tedarik sorunlarıyla karşılaşacak. Too Good To Go, ülkemizdeki büyük gıda israfı sorununa mükemmel bir çözüm. Gıda israfını en aza indirmeye yardımcı olmak için işletmeleri müşterilere bağlayarak hepimiz üzerimize düşeni yapabilir ve yerel şirketlerden harika yiyecekler alabiliriz. Too Good To Go’nun Toronto’yu ilk Kanada şehri olarak seçmesinden ve onları canlı topluluğumuza davet etmekten heyecan duyuyoruz.

Kaynak: BlogTO

Kapak Fotoğrafı: Too Good To Go