Serinin bir önceki yazısı:

Kimya Öğretmeni St. John’s’da!/ Kimya Öğretmeni Kanada’da Bölüm 8

Bir ülkeden bir başka ülkeye göç ettiyseniz sürekli bir gündeminiz oluyor. İlerleyen zamanlarda azalacaktır diye umut ediyorum. Şu an durum sürekli yakın zamanlı, orta vadeli ve uzak gelecek için yaptığımız planlar. Bunların yanında kurduğumuz hayaller, değerlendirdiğimiz olası/olası olmayan durumlar var. Hayaller ve durumlarda güncellediklerimiz, tekrar tekrar üzerinden geçip yenilediğimiz… konuşacaklar listesi uzun, eh bize de konuşacak konu lazım. 

Onu nasıl yapsak, şunu nasıl yapsak, ona baktın mı, bunu araştırdın mı? Yapmanız gerekenler, yapmak istedikleriniz. Liste uzun olduğu için herkesin kendine göre bir sıralaması oluyor. Zihninizi sürekli meşgul eden bir şey elbette çıkıyor. Her zaman bir şeyler yapmak istemediğiniz için ertemeler, gecikmeler oluyor. 

Bu esnada günlük hayat koşuşturmacası da devam ediyor tabi. Havalar da bir dengesiz. Hava dengesiz, derken bayağı dengesiz, bir gün 3-4 derecelerde ve sağanak yağışlı iken hemen akabinde 25-26 derece ve güneşli, hemen peşine 7-8 derece rüzgârlı. Gün içinde t-shirtten monta geçiş yapabilirsiniz. Bu da biraz yorucu olabiliyor. Bünye henüz alışık değil, gerçi buna alışılır mı bayağı bir şüpheliyim. Havanın dengesizliği etrafınızdaki insanlara da yansıyor. Beyaz çorap, siyah terlik, şort ve kapüşonlu sweat-shirt kombinasyonundan nedense çok var. Havadandır demek istiyorum, ben havaya bağlamak istiyorum. 


Biz su aralar sürücü belgesi alma yolundayız. Yolundayız çünkü henüz geçerli bir sürücü belgemiz yok. Planı yaptık ilk adımı attık. Bizim için çok acil ya da öncelikli değildi bu sürücü belgesi. Şehir merkezinde de oturunca da çok gerek duymadık işin açıkçası. Diğer bir erteleme sebebimiz yakın zamanda araba alma planımızın olmaması. 


“Sürücü belgesi alma” diyorum çünkü sürücü belgeniz olsa da neredeyse sıfırdan sürücü belgesi alıyormuş gibi hareket etmeniz gerekiyor. Bu tabi ki bulunduğunuz eyalete göre değişiklik gösterebiliyor. Bulunduğunuz ya da yerleşmeyi planladığınız eyalet için sürücü belgesi edinme politikalarını incelemenizi tavsiye ederim. Genel bir bilgi ile hareket etmek yanıltıcı olabilir.
Hatta eyaletlerin belge sınıflandırmaları ve sınıflandırma adlandırmaları farklı.


Kanada’dan aldığınız sürücü belgesi Kanada’nın her yerinde geçerli, fakat aldığınız eyalet dışında yaşamaya başladıysanız belirli bir süre içerisinde bu yeni eyaletinizde ehliyetinizi onaylatmanız gerekiyor. Herhangi bir sınava girmenize gerek yok ama tabi ki yine güncel bilgileri eyaletinizin internet sitesinden kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Newfoundland and Labrador eyaleti için öncelikli olarak bir yazılı test (biz online yaptık, adı ‘written test’) vermeniz gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak NL Goverment internet sitesinde bir profil oluşturuyoruz. Sonra bu sitede bulunan bir teste giriyorsunuz. Teste girmek ücretsiz ve evinizin rahatlığında. Pofidik terlikleriniz ve hatta dilerseniz pijamalarınızla bu teste girebilirsiniz. Zira bundan sonrası pek de pofidik olmayacak. 

20 adet trafik işareti, 25 adet trafik kuralları sorusu bulunuyor. Toplam 6 yanlış hakkınız var. Başarısızlık durumunda 24 saat sonra yine sınava girilebiliyor. Üst üste belirli miktar basarisiz olursanız bu sefer 10 gün kadar bir süre sonra tekrar sınava girebiliyorsunuz. Çalış öyle gel demek oluyor sanırım.


Teste girmeden önce yine aynı sitede bulunan pdf ler üzerinden çalışabilir, İnternet’e farklı sitelerde ücretsiz deneme sorularına ulaşabilirsiniz. Ücretli hizmet sunan siteler de mevcut. Daha öncesinde sürücü belgeniz varsa bile bu sorulara ve notlara bakmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Terimlerin İngilizceleri, yeni kurallar, unuttuklarınız, farklılıklar vs. mutlaka öğreneceğiniz bir şey çıkacaktır.

 

Testi başarı ile tamamladığınız zaman sürüş testine (bunun da adı ‘road test’) girmeye hak kazanıyorsunuz. Sürüş testine girmeden önce ise kâğıt işleri ve tabi ki harç ödemeleri yapılıyor. Bir yerlerden belge alınacak, bir yerlerde birilerinin imzası olacaksa para ödemesi yapılacak. Değerli olan kâğıtları, belgeleri diğer değerli olan paranızla takas etme işlemine harç ödeme diyorlar. Neyse gerekli miktarları elinizden çıkardığınız da hem hafiflemiş olacaksınız hem de istediğiniz belgelerinize bir adım daha yaklaşacaksınız.


Biz şu anda bu aşamadayız. Randevu alıp, testi geçtik bizim bir fotoğrafımızı çekin, sınavımızı geçtiğimizi görün, sürüş testine girebilmemiz için bize bir kâğıt verin, biraz da paramızı alın aşaması.

 
Sürüş testi kısmında da gerek internet üzerinden gerek ise bunu yenice deneyimleyen arkadaşlarımızdan bilgileri topladık.
Sürüş testi için bireysel randevu almak zor olabiliyormuş. Bunun nedeni de sürücü okullarının randevuları blok halinde açılmadan kapatması imiş.
Yine bir para olayı.
Bu sebeple sürücü okulundan ders ve destek alarak ilerlemenin daha sağlıklı olabileceğini tavsiye ediyorlar.
Aslında profesyonel bir destek almadan da sürücü belgesi alabilirsiniz. Yani bir sürücü okuluna kayıt yaptırmanız ders almanız zorunlu değil. Bireysel olarak ben yeterliyim diyorsanız kendi kendinize de randevu alıp sınava girebilirsiniz.


Sürücü okulundan sürüş desteği almanın birkaç avantajı var. Sürüş testinde rota üzerinde nasıl ilerlemeniz gerektiği, size puan verecek görevlinin sizi yanıltmak için yapabileceklerini yol üzerinde size gösteriyorlar. Bir yandan da arabaya alışıyorsunuz. Çünkü sürüş testine kendi aracınız ile gitmeniz gerekiyor. Bizim gibi arabanız yoksa kiralayabilir, bir arkadaşınızdan rica edebilir ya da bunun için bir sürücü okulundan/hocasından profesyonel destek alabilirsiniz. Kalırsanız yine randevu ayarlayıp sürüş testine girmeniz gerekiyor. 

Sürücü okullarını tavsiye etmelerinin sebebi de burada gizli. Yine bir taş kuş hesabi yapıp sürücü okulundan minik bir paket almak daha mantıklı geliyor bize. Farklı farklı paketler var. Sıfırdan başlayanlar için teorik ve pratik dersleri haricinde yalnızca sürüş dersleri, yalnızca sürücü sınavına götürme desteği veya menüden ihtiyaçlarınızı seçebiliyorsunuz. İki üç saatlik sürüş dersi ve sınav desteği bize en uygun olan. İlk sefer de geçemeyenlere de yine sınava gireceğiniz aracı tahsis etme desteğini veriyorlar. 

Teorik olarak öğrendiğimiz kadarı kurallara katı bir şekilde uyulması gerekiyor, agresif sürüş de dahil olmak üzere uygun olmayan hızlarda araba kullanımını istemiyorlar, otoyol giriş ve çıkışlarında Türkiye’deki uygulamalardan farklı birtakım uygulamalar mevcut… 

Sürücü adayını puanlayan kişi de önemli diyorlar, negatif ya da pozitif olarak sonucu etkileme hakları var elbette. Bir ay içerisinde bunu da yapılacaklar listesinden yapılanlar listesine aktaracağız diye planlıyoruz. Evdeki hesap çarşıya uyar diye umuyoruz. 

Bazı yetkinliklerinizi tekrar tekrar kanıtlamak durumundasınız. Mücadele sürekli devam ediyor. Değişik bir durum bu. Hem iyi geliyor hem de bazen can sıkıcı olabiliyor. Bunları buraya gelmeden önce de biliyorduk. Bu sebeple bizim için sorun olmuyor. Hayatın içine hızlıca karışabilseniz de, hayatın içinde yer edinmeniz biraz zaman alacaktır.

Sevgiler 

Yorum bırak