Kanada’ da hayata başladığız da ve süreçleri izleme ve ilerleme alanında size ilk yardımcı olan kurumlar toplum merkezleri ve vakıflardır. Bu kurumlara Kanada da “community centre” veya “volunteer centre” olarak bilinmektedir. Genel olarak bu kurumlar yeni göçmenlere öğrencilere ve yardıma ihtiyacı olan herkese her alanda yardımcı olmaktadırlar. Her bir kurumun farklı bir rolü vardır.

Kendim de bir göçmen öğrenci olduğum için bir Kanadalı olma yolunda yaşam süreçlerinde bu süreçleri yaşadım ve bütün göçmenler ile bu deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Ontario eyaletinde eğer bir göçmen iseniz ve özellikle yaşam süreçlerinizde desteğe ihtiyacınız var ise bir çok sosyal merkez sizlere yardımcı olmak için kurulmuş ve sizin onlar ile iletişime geçmenizi bekliyorlar.

Yeni gelen bir göçmen olarak Kanada da ilk iş deneyimi çok önemli ve bunun içinde gönüllü olarak çalışma yapmakla baslamak Kanada da iş hayatına adım atmada bunun yanında dil yeterliliğini geliştirmede çok büyük bir adim. Hem sosyal çevre anlamında hemde paylaşmanın getirdiği mutluluk ile bu Kanada’ nın kültürü haline gelmiş.

Kanada’da gönüllü çalışmak

The Salvation Army Christmas Kettle Campaign (CNW Group/The Salvation Army)

The Salvation Army’ de volunteer olarak çalışmaktayım. Bu sosyal yardım derneği ile gönüllü olarak çalışmaya başlamam bir gün dil okulu çıkışında her defasında eve dönüş yolunda farklı yol kullanarak oldu, yeni bir ülke ve şehire geldiğim için her gün farklı bir sokak kullanıyordum sehri tanımak ve öğrenmekte amaç ile. O günde Jarvis Streeti kullanmam ile oldu. O gun dil okulunda öğretmenim bize Kanada da sosyalleşme ve İngilizce Pratik yapabilmek için gönüllü olarak çalışabileceğimizden bahsetmişti.

Bu kulağa çok hoş gelmiş ve sınıf arkadaşlarım ile bu bizi çok etkilemişti. Bir çok Kanadalı bu işi yapıyor ve biz de onlarla tanışabilir ve özellikle konuşma pratiği yapabilirdik. O gun bende eve doğru giderken binalari inceliyor, tabelalari okuyordum. Sonra birden The Salvation Army logosunu görmüştüm biraz önce dersten aklımda kaldığı kadarı ile hatırlamaya çalıştım ve hemen derste dağıtılan kağıtlarda benzer logoyu aramaya başladım ve gördüm ki bu Kurtuluş Ordusunun yani The Salvation Army logosu idi. Cok heyecanlanmıştım acaba ne yapabilirdim ve daha o zaman yeni gelmiş ve cat pat bir İngilizce ile kendime güvenip güvenmeme arasında kalıp binaya doğru yürümeye başladım. Birden durduğumda bina girişindeki lobi alanında sekreteryanın önünde buldum kendimi. Kulaklarımda inleyen şu sözler ile “How may I help you?”, ne diyeceğimi şaşırıp sadece “I am Tugba, I would like to be a volunteer.” cevabını verdim. Bana bir form verdiler ve formu doldurarak geri ilettikten sonra bana kurumu ve yaptıkları işleri anlattılar. O kadar mutlu olmuştum ki. Hafta sonu gelsin de bir an önce birşeyler öğrenerek insanlara yardımcı olayım diye, o hafta nasıl gecti anlamadım.

Öğrendiklerimi paylaşmak istedim

Bu şekilde başlayan süreçte çok şey öğrendim ve öğrendiklerimi yer yeni gelen göçmen veya Kanada hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes ile paylaşmak istiyorum. Daha sonra bu gönüllülük işi beni çok ok mutlu etmeye başladı ve araştırmaya başladım ve halı hazırda 3 farklı kurumda gönüllü olarak çalışıyorum. Sanırım 2020 Kasım ayı idi. Oakville amcamlara gitmistik. Ve okul yolundan gecerken kuzenimi okuldan aldik ve Oakville’ de amcamların mahallesinde David dikkatimi çekmişti çünkü şehir merkezinde orta yaş üzerinde çok fazla kişi yaşamıyor. David emekli olduktan sonra okul saatlerinde gönüllü olarak trafiği düzenlemek için trafik memuru gorevini üstlenmiş ve 13 yıldır yaz kış demeden bu işi yapmakta. Daha sonraki ziyaretlerimde bir gün kendisi ile konuştum ve bunun ona huzur verdiğini iletti ve bir çok genç ile tanışarak onlara hayat tecrubesini aktardığını ve onlardan da teknoloji dünyasından çok şey öğrendiğini iletti. Bir nevi kazan kazan durumu değil mi? Ne dersiniz?

Bugun sizlere çalıştığım kurumların vermiş olduğu hizmetlerden derlediğim bir kaç hizmet hakkında bilgi vereceğim. ilk olarak vatandaşlık ve PR başvuruları süreçleri, çalışma veya öğrenci izinlerinde, kolej veya üniversite başvuralarında sizinle birlikte sistemler üzerinden başvuralarınıza yardım alabileceğiniz kurumların bilgilerini paylaşacağım ve bunların hepsine ücretsiz destek hizmeti verilmektedir.

Ücretsiz ESL sınıfları, aile doktoru arıyorsanız ve bunu nasıl ayarlayacağınızı bilmiyorsanız, ek olarak Ontario eyaletinin sağlamış olduğu elektrik indirimine nasıl başvuracağınızı bilmiyorsanız bu konular için aşağıda belirtilen iletişim bilgileri ile iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz.

1- Vatandaşlık başvurusu, PR, öğrenci izni, çalışma izni, ücretsiz ESL sınıfları, aile doktoru için danışarak size yardımcı olmalarını talep edebilirsiniz.

Toronto Harbour Light Ministries

160 Jarvis St Toronto Ontario M5B 2E1 Canada Tel: 416-363-5496 https://torontoharbourlight.ca/contact/

2- Elektrik yardımı destek başvurusu için iki seçenek bulunmaktadir.

2a- Kendiniz başvuru yapacak iseniz aşağıda bulunan linkten başvuru yapabilirsiniz.

https://ontarioelectricitysupport.ca

2b- Eğer bir yardım isterseniz aşağıda bulunan email adresine email göndererek veya arayarak destek alabilirsiniz.

Lei Xu /Settlement Counsellor

720 Spadina Ave., Suite 218Toronto, ON M5S 2T9 Tel: (416) 408 4058  ext 229   Fax: (416) 977 4188

23 Grange Road, Suite 208  Toronto, ON M5T 1C3 Tel: (416) 598 3444  ext 271   Fax: (416) 598 4401

lei.xu@universitysettlement.ca

Yazar: Tugba Arslan / @rslntugba / @Torontodaneyapilir

 

 

1 Yorum

  • Avatar
    Rıdvan
    Posted Mayıs 30, 2021 3:34 am 0Beğeniler

    Gerçekten çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Emeğiniz için teşekkür ederim.

Yorum bırak