MORTGAGE KREDİSİ ONAYINIZI 1 HAZİRAN’DAN ÖNCE ALIN.

Kanada ve özellikle Toronto’da zaten yüksek olan ev fiyatları ve zorlu mortgage kredisi koşullarına bir yenisi daha ekleniyor.

Kanada’da bankalar mortgage kredisi talep edenlere halihazirda uyguladıkları bir hesap yöntemi konusunda 1 Haziran’dan geçerli olmak üzere bir değişiklige gidiyorlar. O tarihten sonra geliriniz karşılığı alabileceğiniz kredi rakamı azalıyor. Bu da hemen herkes için daha düşük bütçeli bir ev almak demek anlamına geliyor.

Bu değişiklik kabaca %5 daha az mortgage kredisi alabileceksiniz demek oluyor. Yani eskiden $700,000 mortgage kredisi alabilen bir alıcı 1 Haziran’dan sonra artik $665,000 civari bir kredi alabilecek.

DEĞİŞİKLİKLER NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Bilindiği üzere şu anda mortgage kredisi faiz oranları çok düşük seviyelerde ve aylık ödemeler çok makul. Ama ülkedeki finans otoriteleri kredi müşterilerini gelecekte oluşabilecek muhtemel artışlara hazırlamak için daha krediyi verirken önlem alıyorlar. Kısaca gelecekte karşılaşabileceğiniz daha yüksek teorik bir faiz oranına yetecek geliriniz şimdiden olsun istiyorlar, buna da “MORTGAGE STRESS TEST” deniyor. 1 Haziran’dan itibaren işte bu teorik faiz oranı seviyesi daha da yukarı çıkıyor ve hepimiz faiz yükselmelerine daha bir hazır hale geliyoruz!

Bu sayede özellikle Toronto ve çevresinde çok hızlanmış olan emlak sektöründeki fiyat artışlarını dizginlemek amacındalar, ama arz-talep dengesine bakıldığında bu tür bir önlemin pek ise yaramayacağı çok net görünüyor.

HERKESİ DAHA ÇOK STRES ETMEYE DEVAM EDECEK OLAN “MORTGAGE STRESS TEST” TAM OLARAK NEDİR?

1 Haziran öncesi uygulamada bankalar geliriniz karşılığında alabileceğiniz azami kredi rakamını belirlerken aylık mortgage ödeme rakamınızı teorik bir faiz oranı olan %4,79 üzerinden hesaplıyorlardı. İşte bu teorik faiz seviyesini 1 Haziran’dan sonra %5,25 olarak kullanacaklar ve geliriniz değişmediğine göre artık daha az bir kredi alabileceksiniz.

Yani siz mesela %1,35 faiz oranından kredi alırken, %5,25 faiz oranından hesaplanacak aylık ödemelere yetecek kadar gelir göstermeniz gerekecek.

Örneğin $700,000 bir kredi için aylık $2,365 ödeme yapacak olsanız bile $3,841 ödeme yapabilecek seviyede bir geliriniz olması şartı aranacak.

Yazının başlığında da belirttiğimiz gibi kredi onayınızı 1 Haziran’dan önce alırsanız %4,79 üzerinden Mortgage Stress Test’e tabi tutulacaksınız.

Kredi sürecine başlama niyetiniz varsa daha detaylı bilgi için bizimle veya bankanızla bir an önce irtibata geçmenizde fayda var diye hatırlatmak istiyoruz. Sorularınızı buraya yorum olarak da bırakabilirsiniz, hızlıca cevaplarız.

Kısacası artık daha da çok çalışmamız gerekiyor arkadaşlar!

Esenlikle kalın.

Toronto ve civarında kiralık veya satılık ev, gayrimenkul yatırımı ve mortgage hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Lisanslı emlak danışmanları en yakın zamanda sizinle irtibata geçecektir.

Yorum bırak