Kanada Göçmenlik Bakanlığı 14 Nisan’da yayınladığı dört kamu politikası ile altı tane geçici kalıcı oturum programı açtığını duyurmuştu. Bu programlara kısaca ‘TR to PR’ adı verildi; yani ‘geçici oturumdan kalıcı oturuma’. Bu altı geçici programın şartlarının Express Entry gibi rekabetin çok yüksek olduğu programlara kıyasla çok daha kolay olduğunu gördük. Hali hazırda Kanada’da yaşamakta ve çalışmakta olan kişileri kapsayan bu programlar Kanada’nın iddialı göç seviyeleri hedefini gerçekletirme adımlarından biri oldu. Program kapsamında belirli kriterlere uyan 90,000 uluslararası mezun ve çalışanın ve de sınırsız sayıda Fransızca yeterliliğine sahip mezun ve çalışanın kalıcı oturum izni (PR) başvurusu yapabilmesi için imkan doğmuş oldu.

Program 6 Mayıs’ta Doğu Standart Saati ile 12’de açıldı ve tam 25 saat sonra, ertesi gün 13.01’de İngilizce yeterlilik gösterenler için açılan ve mezunlar için olan program 40,000 başvuru sınırına ulaşarak kapandı. Kalan programlardan ikisi; İngilizce yeterlilik gösteren sağlık çalışanları ve bazı zaruri mesleklerde çalışanlar için olan programlar başvuru almaya devam ediyor. Bu programların başvuruları kontenjan dolana dek ya da 5 Kasım 2021’e kadar açık kalacak. Fransızca yeterlilik gösteren mezunlar, sağlık çalışanları ve diğer bazı zaruri meslek çalışanları için olan üç program kapasite sınırı olmaması nedeniyle 5 Kasım 2021’e kadar açık kalacak.

Hızlı bir şekilde kapanan mezun programında, yapılan bazı başvuruların eksik belge sunulmasından dolayı reddedilmesi sonucu yeni kontenjan açılıp açılmayacağı ya da kontenjanı dolmayan programlar olması halinde bunun mezunlar için kontenjan artırımı şeklinde sonuçlanıp sonuçlanmayacağı gibi konular şu anda belirsiz. Ayrıca bu noktada Kanada hükümetinin bu yıl içinde 401 bin göçmen hedefini tutturabilmek için ek programlar açması da olasılık dahilinde olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı Kanada’da öğrenci ya da çalışan statüsüyle bulunan herkesin geçerli bir dil yeterliliği belgesine (İngilizce için IELTS General, CELPIP General, Fransızca için TEF Canada ya da TCF Canada) sahip olmak için gerekli hazırlığı yapmalarında ve sınav sonuçlarını bir an önce almalarında fayda var.

Diğer taraftan ‘TR to PR’ prorgamı Express Entry aday havuzuna da muhakkak etki edecek ve Kanada Deneyimi Sınıfı çekilişleri devam ettiği müddetçe daha düşük taban puanlar görüyor olacağız. Sonuç itibariyle içinde bulunduğumuz dönem her ne kadar tüm toplumları ve sistemleri olumsuz etkilemiş olsa da Kanada göçmenlik sisteminde yaşanan bu gelişmeler normal şartlarda rekabete dayalı sistemde şansı olmayan bazı göçmen adayları için olumlu oldu diyebiliriz.

Kanada göçmenlik değerlendirme formunu doldurarak lisanslı göçmenlik danışmanımıza ulaşabilirsiniz. Uygun bulunması durumunda en yakın zamanda sizinle iletişime geçilecektir!

Yorum bırak