GTA’da bir ev sahibi olma hayali, çoğu yerli için giderek ulaşılamaz hale gelmeye devam ediyor, ancak Kanada’nın en pahalı bölgelerinden birinde birikim yapmak için ortalama bir kişinin artık ne kadar süreye ihtiyacı olduğu sizi şaşırtabilir.

Gayrimenkul ajansı Zoocasa, Kanada genelindeki 20 büyük şehrin konut piyasalarını analiz ederek her biri için gereken peşinatı hesaplamak ve orta, vergi sonrası gelirli bir hane halkının, bir tek aile için ne kadar sürede biriktirebileceğini belirlemek için yakın zamanda bir araştırma yaptı.

Rapor, 2023’ün dördüncü çeyreğindeki hane halkı tasarruf oranını kullanarak yıllık gelirin %6,2’sinin birikim oranını ve bir evin 25 yıllık amortisman süresini ve sabit beş yıllık bir mortgage oranını %4,84 olarak varsaydı.

Çalışma, GTA’da ortalama tek ailelik ev fiyatının Ocak 2024’te 1.026.703 $ olduğunu buldu, bu da orta toplam geliri 85.000 $ olan bir hane halkının, minimum peşinat olan 205.341 $ biriktirmek için tam olarak 39 yıl gerektireceği anlamına geliyor.

Analiz edilen tüm pazarlar arasında, Thunder Bay’in en uygun fiyatlı evlere sahip olduğu tespit edildi ve ortalama fiyatı sadece 264.538 dolar olarak kaydedildi, bu da tipik bir hane halkının yüzde altısını ayırırsa minimum peşinatı yapmak için sadece üç yıl beklemesi gerekeceği anlamına geliyor.

Diğer eyaletlerde, London ve St. Thomas’taki olası ev alıcıları, ortalama hane halkı net vergi sonrası geliri olan 71.000 dolar ile gereken 35.559 dolarlık peşinatı yapmak için sadece sekiz yıldan biraz fazla bir süre biriktirmeleri gerekecek.

Hamilton-Burlington bölgesinde, ortalama bir kişinin minimum peşinat olan 57.055 doları biriktirmesi için sadece 12 yıldan biraz fazla bir süreye ihtiyacı olacak.

‘Neyse ki, bu emeklilik yaşlarına kadar ev sahibi olmayı ertelemek zorunda değilsiniz, hatta tek ailelik evler için daha yüksek fiyat etiketine sahip eyaletlerde bile. B.C. ve Ontario’daki sakinlerin daha büyük peşinatlar için tasarruf etme konusunda stratejik bir yaklaşımı düşünmeleri gerekiyor’ diyor raporda.

‘Örneğin, hareketli şehir merkezlerinden uzak küçük şehirlerde fırsatları araştırmak, uzaktan çalışanlar için pratik bir yaklaşım olabilir, burada bir daire veya ev almak daha fazla mümkün hale gelir. Ya da eğer yalnızsanız, kardeş veya arkadaşla kaynakları birleştirip bir mülk satın almak, sermaye birikimi yapmak ve peşinat fonlarını daha hızlı bir şekilde biriktirmek mantıklı olabilir’ diyor rapor.

 

kaynak

Yorum bırak