Şu sıralar psikolojik olarak epey yıpranmış ve bitkin hissediyorsanız emin olun ki yalnız değilsiniz. 2022 yılının başında yayınlanan bir rapora göre Kanadalıların üçte birinden fazlası tükenmiş hissediyor. Bu durumu etkileyen ve stresi artıran pek çok faktör olsa da iş-yaşam dengesinin olduğu bir şehirde yaşıyor olmak eminiz ki tükenmişlik hissini azaltmada etkili oluyordur. Peki ama iş-yaşam dengesi tam olarak ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz günlerde Kisi adlı bir websitesi iş-yaşam dengesi açısından en iyi ve en kötü şehirlerin kapsamlı bir listesini yayınladı. Kisi bu listede, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerdeki iş yoğunluğu, yaşanabilirlik, tatil ödenekleri, tatil günleri, ebeveyn izni ve enflasyon oranlarına ilişkin verileri karşılaştırdı.

Vancouver’ın sıralaması nasıl?

Tahmin edilebileceği üzere konu alım gücüne geldiğinde Vancouver listenin en üst sıralarında yer almıyor. Hatta bu puan 100 üzerinden 66.1. Bu puanın hesaplaması ise vergi kesintisi sonrasında ortalama hane gelirinin yaşam maliyetlerine oranı şeklinde yapılmış.

Buna rağmen Vancouver mutluluk ve kültür kategorilerinde 79.6 gibi bir skora ulaşırken, dış mekanlar için 85.6 ve hava kalitesi açısından ise 99.7 puan almış.

İş hayatına gelindiğinde ise Vancouver nüfusunun sadece %10.10’luk bir kısmı “fazla çalışıyor” olarak nitelendirilmiş. Bu da tam zamanlı çalışanların haftada 48 saatten fazla çalışan dilimini yansıtıyor.

Çalışmada son olarak şehirlerin, sakinlerine pandemi gibi zor zamanlarda ne kadar destek sağladığı değerlendirilmiş. Bu kategori içinde sağlık hizmeti kalitesi, mental sağlık hizmetlerine erişim ve LGBTQ+ eşitliği gibi konular da incelenmiş.

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda Vancouver, 92.23’lük iş-yaşam dengesi puanı ile dünyadaki 100 şehir arasında 16. sırada yer almış.

Peki Kanada’nın Diğer Şehirleri Ne Durumda?

Tüm bu kategorilerde en yüksek sıradaki Kanada şehri ise Ottawa. Şehir, listede 95.51 puanla 7. sırada yer alıyor. Toronto listede 19. sırada yer bulurken Calgary diğer şehirleri 30. sırada takip ediyor.

En İyi ve En Kötü İş-Yaşam Dengesine Sahip Şehirler Hangileri?

Kisi’nin listesine göre dünyanın en fazla çalışan şehirleri Dubai, Hong Kong, Kuala Lumpur, Singapur ve Uruguay’daki Montevideo. En iyi iş-yaşam dengesine sahip yerler ise birinci sırada yer alan Oslo, devamında Bern, İsviçre, Helsinki, Zürih ve Kopenhag.

Kaynak: Curiocity

Yorum bırak