Çin ve Kanada arasında diplomatik kriz çıktı. Kanada’nın iddiasına göre Uygur Türklerine karşı uygulanan ayrımcılığı kınama önergesine destek veren Kanadalı meclis üyesine, Çinli bir diplomat baskı yaptı. O diplomat istenmeyen kişi ilan edildi. İddiaları reddeden Çin misilleme yaptı.

Çin, Şangay’daki Kanadalı başkonsolosunu persona non grata, yani istenmeyen kişi, ilan etti. Bu karar, Kanada’nın bir Çinli diplomatı, parlamento üyesi Micheal Chong’a yönelik baskı oluşturma iddiasıyla istenmeyen kişi olarak nitelendirmesinden bir gün sonra alındı.

Kanada istihbarat servisi, Çinli diplomatın Uygur Müslüman azınlığa yönelik tutumunu eleştiren bir önergeyi destekleyen Michael Chong ve ailesini hedef aldığını öne sürdü. Bu iddiaların ardından Çinli diplomata ülkesinden ayrılması için beş günlük bir süre tanındı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, iddiaları reddetti ve Kanada’nın ikili ilişkileri kasıtlı olarak bozmaya çalıştığını belirtti. Wenbin, “Bu tür ifadeleri katiyen kabul etmiyoruz. Çin asla başka bir ülkenin içişlerine karışmaz. Çin’in Kanada’nın içişlerine sözde müdahalesi tamamen asılsız bir iddiadır. Çin-Kanada ilişkileri bilinçli bir şekilde bozulmaktadır.” şeklinde konuştu.

Wenbin, Kanadalı diplomatın karşılıklık prensibi gereği sınır dışı edilmesini “adil ve zorunlu” olarak nitelendirirken, “Kanada’nın anlamsız hareketine karşı Çin, Şangay’daki Kanada başkonsolosunu karşılıklılık prensibi gereği persona non grata ilan etti ve 13 Mayıs tarihinden önce ülkeyi terk etmesini talep etti.” şeklinde belirtti.

Yorum bırak