“Kanadalıların aldığı sahte mesajlar arasında kişinin adı ve diğer bilgileri bulunmaktadır.”

Vergi mevsimi geldi ve beraberinde yeni bir dolandırıcılık yöntemini de getirdi.

Kanada Sahte Dolandırıcılık Merkezi, dolandırıcılık olayının bir metin mesajı içerdiğini ve kişinin adı ile kişisel bilgilerini içerdiğini belirtiyor. Bu mesajın Kanada Gelir İdaresi (CRA) tarafından gönderilmiş gibi göründüğünü söylüyorlar.

Anti-dolandırıcılık merkezinin planlama iletişim geliştirme görevlisi Jeff Horncastle, “CRA’dan geldiği iddia edilen bir metin mesajı aldık ve aslında hedefin veya kurbanın sosyal sigorta numarasını içeriyordu, ödenmesi gereken bir ödeme olduğunu ve ödemenin metin mesajında verilen bir telefon numarasına gönderilmesini istiyor” dedi.

Horncastle, dolandırıcıların daha önce veri ihlaline karışmış herkesi hedef aldığına inanıldığını söyledi.

“Aslında bu bilgileri bir araç olarak kullanıyorlar ve kurbanın parasını çalmaya çalışıyorlar” dedi. “Bu konuda hatırlanması gereken önemli bir şey, geçmişte kimlik hırsızlığı kurbanıysanız, kimlik dolandırıcılığı kurbanı olmamak için adımları takip ettiğinizden emin olmanız gerektiğidir.”

Horncastle, kurumun ödeme talep etmeyeceğini veya metin mesajı aracılığıyla para göndermeyeceğini belirtti.
“Her zaman tavsiyemiz, bir e-posta aldığınızda ve emin değilseniz, bir adım daha ileri gitmenizdir. Bu durumda, Kanada Gelir İdaresi’nin resmi telefon numarasını arayarak bilgi alın ve cihazınıza bulaşabilecek bir bağlantıya tıklamadan önce veya kişisel bilgilerinizi vermeden önce onaylayın,” dedi.

Aynı şey telefon aramaları için de geçerlidir, diye ekledi.

Kanada Gelir İdaresi, sakinlerin metin mesajı aracılığıyla aldığı yeni bir vergi dolandırıcılığından uyarıyor. (Canadian Anti-Fraud Centre)/X/@kanantifraud)

“Resmi CRA telefon numarası çağrı ekranınızda görünse bile, emin olmak için geri arayacaklarını bildirmelisiniz. Resmi telefon numarasını arayın ve doğrudan onlara çıkış yapan bir arama yaparak doğrulama yapın.”

Dolandırıcı metin veya telefon aramaları almak birçok insan için yeni bir şey değil, ancak dolandırıcılara sunulan gelişmiş teknoloji bu dolandırıcılıkları daha inandırıcı hale getiriyor.

İnternet ve sosyal medya evrim geçirdikçe, Horncastle’a göre, dolandırıcılığın kurbanı olmak daha kolay hale geliyor.

“Yirmi yıl önce, dolandırıcıların telefon numaralarını manuel olarak çevirmesi gerekirdi. Şimdi, telefon numaralarının kombinasyonlarını otomatik olarak çevirme yeteneklerine sahipler. Çoğu durumda kime aradıklarını bilmiyorlar ama bu kadar çok kişiyi hedefleyebiliyorlar.”

Eğer dolandırıcı metin mesajlarından birini alırsanız, bunu yerel polise ve Kanada Sahte Dolandırıcılık Merkezi’ne bildirmeniz önerilir, bunu web siteleri üzerinden veya 1-888-495-8501 numaralı telefonları arayarak yapabilirsiniz.

Dolandırıcılığı Önleme Ayı

Cuma günü, Ontario Eyalet Polisi (OPP) girişimi olan Anti-Dolandırıcılık Önleme Ayı’nın 20. edisyonunun başlangıcını işaretledi.

Bu yılki kampanya, dolandırıcılığın son iki yılda nasıl evrildiğine odaklanıyor.

OPP’nin bir basın açıklamasında, amacın Kanadalıları bilgi, araçlar ve dolandırıcılığı tanıma, reddetme ve rapor etme stratejileriyle donatmak olduğu belirtildi.

OPP Det.-Supt. Mike Bickerton, aynı zamanda finansal suçlar servisi direktörü olarak, “Ontario’daki ve Kanada genelindeki dolandırıcılık kayıpları rekor düzeylere yükselmeye devam ediyor, bu da dostlarımızın, meslektaşlarımızın, aile üyelerimizin ve işletmelerin hayatlarını mahvediyor,” dedi.

Geçici Det.-Insp. Stephen Buchanan, Ontario’daki dolandırıcılık vakalarının “ülke genelinde en yüksekler arasında” olduğunu belirterek, “Lütfen dolandırıcılık farkındalığı konusunda söz yaymaya zaman ayırın. Sevdiklerinizi ve çevrenizdekileri dolandırıcılık belirtilerini nasıl tanıyacakları konusunda eğitin,” dedi.

 

kaynak

 

 

 

Yorum bırak