Rover’un Salı günü yayınladığı beşinci yıllık Pet Parenthood’ın Gerçek Maliyeti raporuna göre, 2024 yılında kediniz veya köpeğiniz için harcadığınız miktar binlerce dolara ulaşabilir.

Rover, Şubat 2024’te 500 Kanada merkezli evcil hayvan ebeveynini anketleyerek veri topladı.

Rover’ın bulguları, kedi ve köpek temel ihtiyaçlarının yıllık 965 ile 4,020 dolar arasında maliyet oluşturabileceğini gösteriyor. Temel ihtiyaçların ortanca aylık maliyeti yaklaşık 210 dolar – geçen yıla göre ortalama olarak 70 dolarlık bir artış.

Rover, bu artışın büyük olasılıkla evcil hayvan mamasındaki enflasyon etkileriyle ilişkili olduğunu belirtiyor; bazı köpek maması markalarının geçen yıla göre %130 daha pahalıya mal olduğunu, ve kedi mamasının %120 fiyat artışı yaşadığını belirtiyor.

Anket yapılan evcil hayvan ebeveynlerinin yarısından fazlası (%52) pet-specific malzemelerin diğer gıda ve kişisel bakım masraflarından daha fazla arttığını söyledi.

Ankete katılanların %60’ı, pet sahiplerinin çoğunluğunun veteriner ziyaretleri için ödeme yapma konusunda finansal olarak endişeli olduğunu belirtti.

“Finansal stres unsurları açısından, evcil hayvan maması ikinci sırada yer alıyor, onu takviyeler ve ilaçlar, ikramlar ve oyuncaklar, [ve] bakım ve aksesuarlar izliyor” diyor rapor.

Evcil Köpeğin Maliyeti

Rover ayrıca köpek veya kedi sahibi olmanın özgü maliyetlerini de detaylandırdı.

Platform, 2024 yılında bir köpeğin sahibi olmanın yıllık olarak 965 ila 4,020 dolar arasında maliyeti olduğunu buldu.

Bu, aylık olarak 80 ila 340 dolar arasında bir maliyet oluşturabilir – 2023’e kıyasla ortalama olarak 70 dolarlık bir artış.

Bu yıl bir köpek sahibi olmayı düşünen Kanadalıların, tasarruf etmeleri gerekecek.

Rover’a göre, yeni bir köpeği eve getirmenin toplam maliyeti ilk yılda 2,465 ila 4,770 dolar arasında değişebilir. Bu, bir köpeği 2023’te eve getirmenin maliyetine göre %44’lük bir artıştır.

Köpeğinizi kısırlaştırma veya alaturka ameliyatı, 755 ila 1,080 dolar arasında değişebilir. İlk veteriner muayeneleri 699 dolara kadar maliyet oluşturabilir ve tasma ve yaka gibi zorunlu malzemelerin toplam maliyeti 175 dolara kadar çıkabilir.

Peki Kedilerin Maliyeti Ne Kadar?

Rover, kedi sahipliğinin bir köpek sahipliğinden biraz daha ucuz bir seçenek olduğunu belirtti.

Bir kedinin yetiştirilme yıllık maliyeti yılda 930 ila 2,400 dolar arasında değişmektedir. Aylık maliyet dağılımı 80 ila 200 dolar arasındadır – 2023’ten ortalama olarak 70 dolarlık bir artış.

İlk yıl, yeni kedi sahipleri yeni tüylü arkadaşlarına 1,875 ila 3,345 dolar arasında harcama yapmayı bekleyebilirler.

Kedi sahipleri, evcil hayvanlarını kısırlaştırmak için en fazla 670 dolar ve alaturka ameliyatı için 970 dolar ödemeyi bekleyebilirler.

Yeni bir kedi yatağı veya kedi kumu, 80 dolara kadar mal olabilir.

Yeni bir kedi için diğer pahalı öğelerden biri, 35 ila 265 dolar arasında değişen bir tırmalama direğidir.

Yükselen maliyetler, evcil hayvan sahiplerini bütçelerini daha fazla düşünmeye itmiş olsa da, sevdikleri tüylü bebeklerinin ihtiyaçları için ürün ve hizmetleri karşılayabilmek için harcamada kısmama eğiliminde değiller.

Katılımcıların üçte birinden fazlası (%34), evcil hayvanlarının ihtiyaçları için diğer alanlarda harcamalarını azalttıklarını belirtti.

Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarının daha uzun süre yaşaması anlamına geldiğinde paranın peşine düşmeye hazırlar.

Katılımcıların yarısından fazlası (%58), potansiyel ek maliyetlere rağmen evcil hayvanlarının yaşamını uzatıcı ilaçları düşünmeyi kabul edeceklerini belirtirken, evcil hayvan ebeveynlerinin %20’si, evcil hayvanlarının bir yıl daha fazla yaşaması için herhangi bir miktarı ödemeye hazır olduklarını söyledi.

kaynak

Yorum bırak