Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Kamu Güvenliği Bakanlığı silahlı suçlar ve çete şiddetine karşı mücadelede kullanılacak programlara 390 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor.

Söz konusu yatırımın önümüzdeki 5 yıl boyunca süreceği ifade edilirken, ana hedefin suç ve şiddetle etkin mücadele imkanları oluşturmak olduğu belirtildi. Açıklamada, ITAAGGV’nin “güvenli Kanada” hedefine ulaşmada önemli bir rol oynadığı, ancak yalnızca bir programın çete şiddetiyle başa çıkmak için yeterli olmadığına dikkat çekildi.

Ülkenin güvenliği için sınır güvenliğinin öncelikli olduğu vurgulandı ve hükümetin yasa dışı silah ticaretini engellemek ve ABD ile bu konuda işbirliğini geliştirmek amacıyla yatırım yapacağı kaydedildi.

ITAAGGV fonları, çeşitli şehirlerde çete şiddetine karşı mücadelede ve silahlı şiddet olaylarının önlenmesine yönelik projelerde kullanılacaktır.

Kanada Kamu Güvenliği istatistiklerine göre, son dönemde ülkede silahla gerçekleştirilen intihar olaylarında artış yaşanmaktadır.

Yorum bırak