CTV News’in öğrendiğine göre Trudeau hükümeti, bugün konut satın alınabilirliği konusunda çok sayıda önlem içeren bir mali program açıklayacak. Çeşitli kaynaklardan alınan bilgiye göre Liberaller önümüzdeki iki yıl boyunca yabancıların Kanada’da konut satın almasını yasaklayacak. Bu yasağa dahil mülklerin içinde “condo”lar, daireler ve bölünmüş konutlar yer alıyor.

Kalıcı oturum izni olanlar, yabancı işçiler ve öğrenciler ile Kanada’da ilk mülklerini satın alan yabancılar tedbirin dışında tutulacak.

CTV News Ottawa Bürosundan Joyce Napier “Yasağa dahil olacak kişiler Kanada’dan konut alıp asla Kanada’ya gelmeyenler, mülk sıkıntısı yaşanırken ve insanlar ev alamazken o konutları boş halde bırakanlar.” diyerek yasağın kapsamını özetledi.

Başbakan Justin Trudeau 2021 federal seçim kampanyası sırasında yabancılara Kanada’da ev almak konusunda iki yıllık bir yasak getireceğine söz vermişti.

Aynı zamanda bugün açıklanacak planın içinde belediyelerin imar ve izin sistemlerini güncellemerine yardımcı olmak ve konut inşaatını daha hızlı hale getirmek için ayrılan 4 milyar dolarlık bir bütçe ile birlikte kooperatif konutlar için 1.5 milyar dolarlık kredi desteği ve uygun fiyatlı konutların inşası için 1 milyar dolarlık bir bütçe yer alıyor.

Bu plan kapsamında ne kadar yapı inşa edileceği henüz belli değil ancak konut paketinin önümüzdeki 5 yıl içinde yaklaşık 10 milyar doları bulması bekleniyor.

Maliye Bakanı Chrystia Freeland bütçeyi bugün saat 16.00’da sunacak.

Güncelleme:

Başbakan Justin Trudeau ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, Kanadalılar için konut satın alınabilirliğini artırmak adına Bütçe 2022: Ekonomiyi Büyütme ve Hayatı Daha Ekonomik Hale Getirme Planı’nda yer alan kilit noktaları açıkladı. Bütçenin maddeleri kısaca şöyle:

-Önümüzdeki beş yıl içinde 100.000 yeni konut projesine destek olacak yeni bir fona yapılacak 4 milyarlık bir yatırım.

-Kanada’ya gayrimenkul satın almak için gelen yabancı sermayeye iki yıllık bir yasak getirerek konut fiyatını artıran haksız uygulamaları engellemek.

-İlk kez ev alacakların 40.000 $’a kadar tasarruf etmelerini sağlamak için Vergisiz İlk Ev Tasarruf Hesabı’nı tanıtarak Kanadalıların ilk evlerini satın almalarına yardımcı olmak.

-Evsizlikle mücadele etmeye ve konut satın alınabilirliğini desteklemeye devam ederek, 2022-23’te konut satın alma konusunda zorluklarla karşı karşıya kalanlara bir kereye mahsus 500 dolarlık bir ödeme sağlamak için 475 milyon dolarlık bütçe.

-Hızlı Konut Girişimi’ni genişletmek ve Kanada genelinde en az 6.000 ek uygun fiyatlı konut yapmak için 1,5 milyar dolarlık bütçe.

-Kanada’nın Evsizlik Stratejisi aracılığıyla evsizliği önlemeye ve bu konuyu ele almaya devam etmek için iki yılda 562,2 milyon dolar sağlamak.

-Yedi yılda 4.3 milyar dolar yatırım yaparak Yerli Halkların konut ihtiyaçlarını ele almak.

Bu bütçe planı, hayatı daha ekonomik hale getirme, istihdam ve refah yaratma, orta sınıfı büyütme ve herkes için daha güçlü bir ekonomik gelecek inşa etme planının bir parçası.

Açıklamadan Alıntılar

“Kanadalılar için hayatı daha uygun hale getirmek, konut satın alınabilirliğini ele almakla başlıyor. Tüm Kanadalılar yaşamak, ailelerini büyütmek ve geleceklerini inşa etmek için güvenli bir yeri hak ediyor. Bütçe 2022, daha fazla Kanadalının ev sahibi olmasına yardımcı olacak, kiracıları ve alıcıları koruyacak ve ülke genelinde Yerli konutlarını genişletecek.” -Kanada Başbakanı Justin Trudeau

“Barınma temel bir insan ihtiyacı ama aynı zamanda da ekonomik bir zorunluluk. Ekonomimizi insanlar inşa ediyor ve bu insanların yaşayacakları evlere ihtiyacı var. Bizim sorunumuz basitçe şu: Kanada’da yeterli ev yok. Daha fazlasına ihtiyacımız var, hem de hızlı bir şekilde. Bu bütçe, Kanada’nın bu temel sorununu çözmek için şimdiye kadar yapılmış en iddialı plan.” -Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland

Kaynak: CP24, Government of Canada

Yorum bırak