Kanada’nın en pahalı şehri olduğu düşünülürse Toronto’da kalacak bir yer bulmak epey zor olabiliyor. Özellikle de bütçeniz epey düşükse pek ev konusunda pek de seçenek yok gibi.

Toronto’da ev ilanlarına bakıldığında ortalık yanıltıcı fotoğraflar, dolandırıcılar ve “sadece kadın ev arkadaşı arayan” tuhaf adamlarla dolu bir mayın tarlası. Hatta bütçeniz azaldıkça daha da tehlikeli hale gelen bir mayın tarlası.

Tek yatak odalı bir evin kirasının Nisan 2022 itibariyle 1,920 dolar civarında olduğu düşünülürse, özellikle öğrenciler gibi düşük gelirli kişiler için ev arkadaşı bulmak en iyi opsiyon. Yabancılarla hatta bazen arkadaşlarla bile yaşamak çok da keyifli olmasa da bütçeyi korumak adına mecburi bir seçenek olabiliyor.

Ancak hiç gerekli olmayan (hatta yasal bile olmayan) bir seçenekse bir evin bodrum katında küçücük bir odadaki 3 tek kişilik yataktan birini aylık 420 dolara kiralamak. Kulağa gerçek gibi gelmiyor olabilir ama geçenlerde Facebook’ta tam olarak böyle bir ilan yayınlandı.

Üç yatak odalı ve tek banyolu bir ev olarak listelendiği için, 420 dolar çoğu kişiye epey iyi bir fırsat gibi görünmüş olabilir. Ancak ilana tıklayanlar 420 doların ev kirasını bırakın bir oda için bile olmadığını görünce biraz şoka uğramış olabilir.

Bu ilan insanları o kadar sinirlendirmiş ki BlogTO’da verilen bilgiye göre orijinal gönderinin altında “eve saldıracağını” söyleyen kişiler bile olmuş. Başka bir yorumda ise “Ranza koyarsan 6 kişiyi bile sığdırabilirsin!” diyerek dalga geçen de olmuş elbette.

Toronto şehir tüzüğüne göre “yaşanabilir bir odada yaşayan maksimum kişi sayısının, odanın her dokuz metrekaresi için bir kişiyi geçemeyeceği” şart koşuluyor. Bu yüzden fotoğraflarda açıkça görüldüğü üzere bu oda kesinlikle kuralları ihlal ediyor.

İlan neyse ki kaldırılmış durumda. Umuyoruz ki ilan kiracı bulduğu için değil aldığı tepkilerden dolayı kaldırılmıştır.

Kaynak: BlogTO

 

 

Yorum bırak