Asgari ücretin Ontario eyaletinde 15.50 dolara çıkarılması konuşuluyor.  5 Nisanda yapılan bir açıklamada Ford hükümeti sonbaharda yani 1 Ekim 2022’den itibaren -haziran ayındaki eyalet seçimlerinden kısa bir süre sonra- saatlik 50 sentlik zam yapmak istediklerini duyurdu. Bu da bu sene Ocak ayında 15 dolara çekilen saatlik ücrete gelecek ikinci zam demek.

Hükümete göre, eğer bu karar uygulanırsa asgari ücretle çalışanlar maaşlarında senelik 1,768 dolarlık bir artış görecekler. Ontario valisi Doug Ford açıklamasında zamla ilgili olarak: “Ontario’nun iş gücü eyaletin inşasında büyük rol oynuyor. Ceplerine daha fazla para koymayı hak ediyorlar ve bugün duyurduğumuz artış da bunun farkında olduğumuzun bir göstergesi.” dedi.

Ekim ayından itibaren 18 yaşın altındaki öğrenciler de maaşlarında saatlik 14.10 dolardan 14.60 dolara bir artış görecekler.

Avcılık, balıkçılık ve vahşi doğa rehberleri günde beş saatten az çalıştıklarında her gün 77.60 dolar ve art arda beş saatten fazla çalıştıklarında günde 155.25 dolar kazanacaklar.

Ayrıca evden çalışanlar saatlik ücretlerinin saat başına 16.50 dolardan 17.05 dolara yükseldiğini görecekler.

“İşçiler İçin Çalışma Yasası 2” kabul edilirse, asgari ücret, çevrimiçi çalışanlara aktif oldukları saatler için uygulanmaya geçilebilir; bu da ülkedeki başka hiçbir eyaletin yapmadığı bir uygulama.

Çalışma bakanı Monte McNaughton, “Asgari ücreti yükseltmek, herkes için fayda sağlayan, daha güçlü bir ekonomi inşa ederken yüz binlerce aileye yardım etmek adına ilk planımızın bir parçası” dedi.

Asgari ücret sonbaharda artacak olsa da yaşam ücretlerinin ne olacağı hala merak konusu.

Kaynak: Narcity

Yorum bırak