Bazı konut uzmanlarına göre, federal hükümetin önerdiği önlemler, düşük kira boşlukları, yüksek fiyatlar ve diğer önemli zorluklarla mücadele etmek için kiracıları korumada yeterli olmayabilir.

Konut politikası araştırma danışmanı Steve Pomeroy’a göre, önerilen kiracı hakları bildirgesi “bir şeyler yapılıyormuş gibi görünme girişimi.”

“Pratik anlamda, kira uygunluğu üzerinde anlamlı bir etkisi olabilecek bir şekilde uygulanabileceğini düşünmüyorum.”

Ancak diğerleri, en azından daha kapsamlı ve yararlı bir şeye dönüşebilecek bir başlangıç olarak görüyor.

Kanada Konut Hakları Merkezi’nin politika ve hukuk reformu direktörü Dale Whitmore’a göre, hükümetin daha kapsamlı bir haklar bildirgesi yolunda ilerleyebileceğine dair “bu duyuruda bazı ipuçları var.”

“Önemli olan, süreci ciddiye almak ve gerçekten bir haklar bildirgesi olarak işlev görecek bir şey geliştirmektir.”
Başbakan Justin Trudeau, bu hafta içinde, önümüzdeki federal bütçenin özellikle genç kiracıları hedefleyen korumalar getireceğini söyledi.

Kiracı hakları bildirgesi, ulusal bir standart kira sözleşmesini içerecek ve kiracıların kiralık ücretlerini müzakere etmelerine izin vermek için bir birimin fiyat geçmişini açıklama yükümlülüğünü içerecektir.

Hükümet ayrıca, kiracıların ev sahibi tacizine ve “yeniden tahliyeler” e karşı mücadele etmelerine yardımcı olmak için eyalet hukuki yardım kuruluşlarına 15 milyon dolarlık bir fon oluşturacaktır – bir ev sahibinin önemli yenilemeler yapılması gerektiğini iddia ederek kiracıyı tahliye etmesi durumunda.

Liberaller ayrıca, kira ödemelerini zamanında yapmanın birinin kredi puanına etki etmesini sağlamak için federal kuralları değiştirmeyi öneriyor.

Kanada İstatistik Ofisi, barınma maliyetleri konusunda genç Kanadalıların yaşlı yaş gruplarına göre daha büyük zorluklarla karşılaştığını söylüyor. 2021 yılında, Kanadalıların neredeyse üçte ikisi (15 ila 29 yaş arası) ev kiralamış ve o yılın nüfus sayımına göre, bu yaş grubundakilerin gelirlerinin daha büyük bir kısmını barınma maliyetlerine harcamıştır.
Bu arada, Kanada Konut ve Mortgage Kurumu, ülke genelinde kiracıların 2023 yılında rekor düşük boşluk oranlarıyla (%1,5) ve rekor yüksek ortalama kira artışlarıyla (%8 artış) karşı karşıya kaldığını buldu.

“Peki, burada federal hükümetin tüketicinin korunması, mülkiyet hakları, kira düzenlemesi gibi tüm alanlar sadece eyaletlerin yetki alanına giriyor mu, sorusu ortaya çıkıyor,” diyor Pomeroy.

Ev sahiplerinin bir apartmanın fiyat geçmişini açıklama zorunluluğu gibi önerilerden biri, kira fiyatlarını düşürmede muhtemelen az etkili olacaktır, diyor Pomeroy.

Örneğin, bir yerin önce 1.200 dolar olan kiralanmış olduğunu bilmek, bir kiracının bir ev sahibi ile pazarlık gücünü artırmaz, diyor.

“Ben ‘Bu adil değil, 2.000 dolar vermeyeceğim.’ derim. Onlar ‘Peki, başka yere git, başkasını bulurum.'”

“Yani, piyasanın nasıl işlediği bu,” diyor Pomeroy. “İşte süreç böyle işleyecek.”

Whitmore ise, bir kiracı ayrıldığında ve başkası taşındığında “makul olmayan” kira artışlarına karşı koruma sağlayan Manitoba, Quebec, P.E.I. gibi eyaletlerde durumun farklı olduğunu belirtiyor.

Bu yüzden, “kiracıların hangi kira artışlarını beklediklerini bilmesi açısından son derece faydalı olabilir,” dedi.

Ancak çoğu eyalet, kiralık dönemler arasındaki artışlar üzerinde sınırlar koymamıştır ve Ottawa’nın bunları eklemeye yetkisi yoktur.

Bu yüzden “federal hükümetin burada tek başına önerdiği şey, yardımcı olmazdı,” dedi.

‘Madalyonun Diğer Yüzü’

Ontario Kiralık Konut Sağlayıcıları Federasyonu (FRPO) Başkanı ve CEO’su Tony Irwin, sektörünün sakinler için daha güçlü korumaları desteklediğini ancak düzenlemelerin dengeli olması gerektiğini söylüyor.

Irwin, “madalyonun diğer yüzünü” bilmenin önemli olduğunu belirtiyor ve bu da kiralık mülklerin işletme ve bakım maliyetlerini içerir.

“Bakım, mülk vergileri, hizmetler, sigorta, tüm bunlar kiralık konut sağlayıcıları için gerçek maliyetlerdir,” dedi. “Bu, daha geniş bir konuşmanın bir parçası olarak dikkate alınmalıdır.”

Irwin, tüm konut türlerinin, özellikle amaç için yapılan kiralık konutların arzının artırılmasının konuşma için kritik olduğunu belirtiyor.

Whitmore, kiracı hakları bildirgesine dahil edilecek bir önlem seçmek zorunda kalsaydı, aşırı kira artışlarını ve fahiş fiyatlandırmayı önlemek için sağlam düzenlemelerin önemli olduğunu söylüyor.

Şu anda, eyaletler ve bölgeler arasında dramatik farklılık gösteren kiracılar için gerçek bir hukuki koruma yaması olduğunu belirtiyor.

Ve büyük bir sorun, tahliyenin son çare olarak ele alınıp alınmadığıdır. Bazı eyaletlerde, örneğin, birisi kirasını geç ödediğinde, ev sahibinin bir şikayeti olduğunda tahliye varsayılan sonuç oluyor.

“Bizim için, bunun son çare olması oldukça açık görünüyor. Bazı eyaletler bu şekilde bazı korumalara sahip olabilir, ancak diğerleri değil,” diyor.

“Ulusal standartlar burada gerçekten önemlidir, çünkü bir kiracı olarak sahip olduğunuz haklar nerede yaşadığınıza bağlı olmamalıdır.”

Whitmore ayrıca, kiracılara yardım etmek için hükümetin önerdiği 15 milyon dolarlık yasal fonun sadece “bir damla su” olacağını söylüyor.

“Gerçekten Kanada genelinde kiracılar için yasal hizmetlerin eksikliği var,” diyor. “Ve olanlar genellikle yetersiz finanse ediliyor. Bu yüzden 15 milyon dolar, bu ihtiyacı karşılama konusunda çok ileri gitmeyecek.”

Konut savunuculuğu grubu ACORN’dan Alejandra Ruiz Vargas, önerilen değişiklikleri memnuniyetle karşıladıklarını ve ilkesel olarak kiracı hakları bildirgesi fikrinin iyi olduğunu söylüyor. Ancak bu tür önerilerin nasıl uygulanacağı da dahil olmak üzere daha fazla ayrıntıya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Ancak, hükümetin öncelikle kök sorunları ele alması gerektiğini, bu da tam kira kontrolleri, boşluk kontrolleri uygulamak ve sabit süreli kiralara yasak getirmeyi içereceğini söylüyor.

“Ne kadar para olursa olsun – eğer sorunun kökü değiştirilmemişse – bu boşa harcanmış para gibidir.”

 kaynak

 

 

Yorum bırak